Wsparcie dla Pacjentów

Znaczenie rehabilitacji w walce z nowotworami krwi

Jaka jest zależność między aktywnością fizyczną a nowotworami? Specjaliści wskazują, że znacząco wpływa na proces rekonwalescencji i stan psychofizyczny Pacjentów hematologicznych. Ćwiczenia oddechowe oraz regularne uprawianie sportu wspomagają chorego w mierzeniu się ze skutkami terapii i leczenia.

31.10.2022

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej i rehabilitacja są niezwykle ważne także w przypadku remisji choroby oraz po jej wyleczeniu.

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Pacjenci hematologiczni oraz towarzyszący im ból i zmęczenie mogą utrudnić odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Zarówno osoba rozpoczynająca terapię, jak i ta, która pokonała chorobę, przez długi czas boryka się z problemami dotykającymi wielu sfer życia – począwszy od odżywiania, kończąc na aktywności fizycznej i relacjach międzyludzkich[1].

Rozwiązaniem powyższych problemów może być rehabilitacja, czyli szereg czynności prowadzących do przywrócenia sprawności fizycznej oraz poczucia przynależności do społeczeństwa, którą Pacjent odznaczał się przed chorobą[2]. Obejmuje ona kompleksowe działanie, m.in. fizjoterapię czy konsultacje z psychologiem klinicznym, ale także aktywność fizyczną w zaciszu domowym[3].

Wdrożenie rehabilitacji oraz nieskomplikowanych ćwiczeń może okazać się jednym z istotnych czynników wspomagających Pacjenta w walce z nowotworem krwi. Ich celem jest:

  • przygotowanie Pacjenta hematologicznego do rozpoczęcia leczenia;
  • zapobieganie powikłaniom i zaburzeniom występującym w trakcie terapii;
  • powrót do samodzielności i niezależności;
  • przeciwdziałanie nawrotowi choroby[4].

Warto pamiętać o tym, że rodzaj aktywności fizycznej oraz jej intensywność powinny być dostosowane do stanu zdrowia i kondycji osoby chorej. Dlatego niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem oraz rozmowa z dietetykiem lub innym specjalistą – dzięki temu Pacjent będzie pod stałą kontrolą, a wszelkie kontuzje oraz dyskomfort wywołany wykonanymi ćwiczeniami będą zgłaszane na czas.

To może Cię zainteresować: Nawroty w chorobach nowotworowych krwi

Aktywność fizyczna a nowotwory – czy uprawianie sportu wpływa pozytywnie na leczenie?

Nie od dziś wiadomo, że uprawianie sportu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne oddziałują na poczucie własnej wartości oraz poprawiają nastrój. To także świetny sposób na walkę ze stresem[5], który u osób z nowotworami krwi może osiągać niezwykle wysoki poziom. Oto w jaki sposób ruch i aktywność fizyczna wpływają na Pacjentów hematologicznych:

• redukcja zmęczenia i osłabienia organizmu;

• podwyższenie siły mięśni;

• wzrost motywacji do dalszego działania;

• poprawa jakości snu[6].

To tylko niektóre z pozytywnych efektów regularnego uprawiania sportu w przypadku osób z nowotworami krwi. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielka aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na walkę z bólem, który nierzadko jest wynikiem radio- czy chemioterapii[7].

Regularny wysiłek pod nadzorem lekarza oraz innych specjalistów to także niezastąpiony sposób na poprawę apetytu. Zdarza się, że Pacjent hematologiczny boryka się z utratą masy ciała, która jest następstwem zaburzeń w odżywianiu. Niedożywiony i osłabiony gorzej znosi leczenie, a towarzyszące mu powikłania odczuwa dotkliwiej, niż osoba o prawidłowej wadze. Oprócz kontrolowania masy ciała oraz wielkości i jakości posiłków specjaliści zalecają aktywność fizyczną, np. w postaci kilkunastominutowego spaceru czy jogi, które w znaczący sposób wpłyną na apetyt.

Warto wiedzieć:
Aktywność fizyczna nie tylko wpływa pozytywnie na apetyt osoby z nowotworem krwi, ale także jest sposobem na poradzenie sobie z nudnościami i zaparciami, będącymi rezultatem leczenia.

Przeczytaj także: Leczenie - jak wygląda, jakie są podstawowe standardowe terapie

Aktywność fizyczna przy nowotworze krwi – od czego zacząć?

Aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na leczenie choroby nowotworowej. Należy pamiętać o tym, że to specjalista decyduje o stopniu jej intensywności, a inne czynniki, takie jak etap rozwoju choroby, schorzenia towarzyszące, dolegliwości związane z leczeniem oraz stopień sprawności fizycznej determinują rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

Pacjent, który w związku z chorobą zaprzestał jakiejkolwiek aktywności, na początku powinien wybrać się na kilkuminutowy spacer – w wolnym, ale jednostajnym tempie. Dodatkowym wsparciem mogą być ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej lub klęku podpartego. Z biegiem czasu zakres ruchów ciała oraz wydolność Pacjenta hematologicznego zwiększy się, a rodzaj wykonywanych ćwiczeń ulegnie zmianie na bardziej intensywny, dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia osoby chorej.

Warto pamiętać:
Jedynie regularna aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby oraz wzmocnić efekty leczenia. Zalecane jest ćwiczenie 3-5 razy w tygodniu po 20-30 minut, przez co najmniej 6 tygodni[8].

Należy pamiętać o tym, że u osób ze stwierdzoną obniżoną odpornością lub krzepliwością krwi warto zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz czy w miejscach, gdzie zgromadzają się większe skupiska ludzi[9]. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych infekcji czy zdarzeń, które mogłyby wpłynąć na proces leczenia.

Bibliografia:

1 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna

2 https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/rehabilitacja;3966771.html

3 https://glospacjenta.pl/public/media/library/173/gpo220172pdf.pdf

4 http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_19_Rehabilitacja_chorych_na_nowotwory_20140807.pdf

5 https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/dlaczego-warto-dac-sie-poruszyc-kazdego-dnia/

6 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna

7 https://glospacjenta.pl/nowotwory/krwi/380,szpiczak-plazmocytowy-problem-diagnostyczny-leczniczy-i-w-planowaniu-rehabilitacji

8 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna

9 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna