Akcja
06.02.2023

Fundacja DKMS i organizacja Strife łączą siły

Fundacja DKMS i organizacja Strife stają ramię w ramię, by wspierać chorych na nowotwory krwi w ich walce o powrót do zdrowia. Dzięki wspólnym działaniom idea dawstwa szpiku będzie miała szansę dotrzeć do zawodników, trenerów, kibiców i wszystkich miłośników tej dyscypliny sportowej. Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnej inicjatywy.

Ambasadorzy działań

Robert Krasoń

Zawodnik z Piotrkowa Trybunalskiego ma na swoim koncie wiele mistrzowskich tytułów: dwukrotne mistrzostwo Europy w Kickboxingu Full Contact, ośmiokrotne mistrzostwo Polski Full Contact K1, wicemistrzostwo świata w Kickboxingu oraz brązowy medal Mistrzostw Świata K1. Obok wszystkich osiągnieć sportowych i pucharów znajduje się jeszcze jedno, bardzo cenne dla Roberta trofeum - legitymacja i odznaka Dawcy przeszczepu. W grudniu 2021 roku Robert oddał swój szpik i podarował szansę na życie swojej „bliźniaczce genetycznej” z Francji.

- Do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyłem 9 grudnia 2017 roku. Było to dokładnie przed meczem Polska-Norwegia w kickboxingu, w którym brałem udział jako zawodnik. Rejestracja przebiegła szybko i bezboleśnie - to tylko wymaz z wewnętrznej strony policzka. Potem walka również pozytywnie, bo wygrana i mecz wygrany. Podwójna radość - wyjaśnia Robert Krasoń.

- Z upływem czasu przestałem myśleć o swojej rejestracji. Mniej więcej cztery lata później, gdy podczas obozu w Zakopanem zadzwonił telefon i koordynator Fundacji DKMS po drugiej stronie słuchawki zapytał, czy nadal wyrażam zgodę na oddanie szpiku, byłem bardzo zaskoczony. To był sierpień, a ja na listopad miałem zaplanowane bardzo ważne wydarzenie sportowe. Na szczęście wszystko udało się pogodzić. Odniosłem podwójne zwycięstwo. Pierwsze to zdobycie brązowego medalu w Mistrzostwach Świata w Kickboxingu we włoskim Lido di Jesolo, a kolejne to wzorowe przejście badań wstępnych i 7 grudnia oddanie szpiku z talerza kości biodrowej. Podarowałem szansę na życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Nic skomplikowanego - raz dwa i po robocie - wspomina zawodnik i Dawca faktyczny.

Obalamy nowotwory krwi!

- Gdy dowiedziałem się, że Fundacja DKMS podejmuje działania z organizacją MMA wszedłem w to bez zastanowienia! Sztuki walki mocno uczą życia, sport nadaje priorytety, więc jestem pewny, że zawodnicy MMA to świetny materiał na potencjalnych Dawców szpiku i mam zamiar ich do tego motywować – podsumowuje Robert.

Piotr Strus

Na swoim koncie ma 24 zawodowe walki, z których 15 wygrał. Specjalizuje się w kickboxingu i chińskiej sztuce walki Sanda, w której w 2012 roku zdobył Puchar Świata. Walczył na ringach zarówno w kraju, jak i za granicą. Na swoim koncie ma walki w ramach organizacji KSW oraz ACA. Piotr to nie tylko zawodnik z międzynarodowymi sukcesami, ale również trener w Warszawskim Centrum Atletyki. Do oktagonu w ramach gali Strife III wraca po prawie 2 latach przerwy.

- Do rejestracji w bazie Dawców Fundacji DKMS zmotywował mnie Mamed Khalidov, który zwrócił moją uwagę na coś, czego wcześniej nie dostrzegałem. Pamiętam, że trochę wtedy poczytałem i zrozumiałem jak ważne jest bycie potencjalnym Dawcą szpiku. Mimo, że od mojej rejestracji do bazy Fundacji DKMS minęło już 11 długich lat, a w moim życiu zmieniło się bardzo wiele, to zawsze gdzieś z tyłu głowy mam świadomość, że mogę uratować komuś życie – mówi Piotr Strus.

- Wspólnie z całym zarządem Strife bardzo chcieliśmy, aby nasza działalność była nie tylko czysto sportowa, a niosła za sobą coś więcej. Dwie poprzednie organizowane przez nas gale pokazały jak wielu zmotywowanych, młodych ludzi wokół siebie skupiamy, więc postanowiliśmy naszą wizję wcielić w życie i dotrzeć do jak największej grupy ludzi przekonując ich, jak łatwo można podarować komuś życie - podsumowuje Piotr.

Kamil Gawryjołek

Na swoim koncie ma 3 zawodowe walki i jak na razie kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa. Specjalista od brazylijskiego jiu-jitsu, w którym w 2020 roku zdobył Mistrzostwo Polski. Ma aktualnie kontrakt z KSW i Strife. Na co dzień nie tylko dba o swoją formę, ale stara się również wspierać młodych adeptów sztuk walki.

- Decyzja o rejestracji była dla mnie czymś naturalnym. Oddaję honorowo krew, więc skoro dołączenie do bazy Dawców szpiku jest proste, nic się nie traci, a można uratować komuś życie, to czemu nie? Sama rejestracja trwa kilka minut i na swoim przykładzie wiem, że można jej dokonać nawet na sali treningowej. Jeśli kiedyś znajdzie się potrzebujący mojej pomocy Pacjent to jestem w gotowości! - mówi Kamil Gawryjołek.

Runda 1 - rejestracja potencjalnych Dawców szpiku podczas gali Strife MMA 3

18 lutego odbędzie się gala Strife MMA 3 w Grupa Azoty Arena w Puławach. Karta walk zapowiada emocjonujące sportowe widowisko, podczas którego będzie możliwość rejestracji do bazy Dawców szpiku. Na stanowisku pracownicy Fundacji DKMS udzielą wszelkich informacji na temat dawstwa, a także przeprowadzą przez proces rejestracji osoby, które będą chciały dołączyć do grona potencjalnych Dawców. Rejestracja jest bezpłatna. Polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu krótkiego formularza.

Więcej szczegółów o gali znajdziecie TUTAJ, a bilety można zakupić pod TYM linkiem.

Wspieraj naszą misję!
Możesz wspierać Fundację DKMS na wiele sposobów i tym samym dawać nadzieję na życie wielu chorym na nowotwory krwi.