Akcja
02.12.2022

#IdealnyPrezent na święta

Zrób komuś wyjątkowy prezent, uratuj życie!

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”.

Twój „bliźniak genetyczny” może potrzebować Ciebie w każdej chwili, natomiast swoją gotowość do pomocy możesz wyrazić właśnie teraz, w ramach #IdealnyPrezent na święta! Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku!

Uratowanie komuś życia jest największym prezentem jaki można podarować drugiej osobie. Jednak to również cudowny prezent dla samego siebie, to poczucie, że można pomagać i zrobić coś naprawdę ważnego!

Opowiada Łukasz Polikowski, psycholog znany jako Człowiek Absurdalny.

Podaruj #IdealnyPrezent Pacjentom, zarejestruj się!
Kto może zostać potencjalnym Dawcą?

Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Fakty o dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych
  • Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa
  • Tatuaż nie wyklucza z możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku.
  • Mimo, że w Polsce utarło się określenie Dawca szpiku jako określenie dla Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, to właśnie o te komórki tutaj chodzi i to one są pobierane z organizmu Dawcy w obu przypadkach. Kiedyś jedyną metodą pobrania była ta z talerza kości biodrowej, dlatego historycznie utarło się określenie Dawca szpiku. Dziś tak naprawdę można tak nazwać tylko 10% Dawców :)
  • Grupa krwi Dawcy i Pacjenta nie muszą być takie same – Pacjent przejmuje grupę krwi Dawcy po przeszczepieniu.

Influencerzy biorący udział w akcji:

_mommy.m, Człowiek Absurdalny, Dawid Frank, Instabaks, Kamil Baleja, Łukasz Wala, Mama na siłowni, Modnytata, Rolnik w szpilkach


Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.