Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
Akcja

Fundacja DKMS i WOŚP - 11. lat wspólnego grania!

W 2025 roku świętujemy 11. rocznicę wspólnych działań Fundacji DKMS i Fundacji WOŚP.

Jeśli w Twojej okolicy nie udało Ci się zarejestrować na akcji w pobliskim sztabie, nic straconego! Zarejestruj się już dziś jako potencjalny Dawca szpiku! Być może to właśnie Ty uratujesz czyjeś życie i podarujesz powrót do normalności. Możesz też przekazać darowiznę dla Fundacji DKMS na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców.
Bądź jednym z pierwszych zarejestrowanych!

To już 11 Finał, podczas którego wspólnie gramy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Działania, które od ponad dekady podejmujemy, zaowocowały ponad 30 000 zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku! Spośród nich ponad 130 osób oddało już swoje krwiotwórcze komórki macierzyste chorym z różnych zakątków świata.

Oznacza to, że ponad 130 osób otrzymało drugą szansę na życie!

Nie zwalniamy tempa i już dziś zapraszamy Was do wspólnego świętowania! Możliwości jest wiele. Możesz zorganizować razem z nami Dzień Dawcy Szpiku w pobliskim Sztabie WOŚP, lub zachęcać swoich bliskich do rejestracji korzystając z rejestracji online dostępnej na tej stronie.

Dawca faktyczny z WOŚP

"Zostałem faktycznym Dawcą szpiku i jestem z tego niewyobrażalnie dumny! Moja historia jako Dawcy zaczęła się dość niespodziewanie. W wieku 18 lat, czyli prawie 5 lat temu, dołączyłem do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS podczas Finału WOŚP. Podszedłem wtedy do stanowiska rejestracyjnego, wypełniłem ankietę medyczną i pobrałem wymaz z wewnętrznej strony policzka. W tak prosty sposób zostałem potencjalnym Dawcą szpiku."

– wspomina Sebastian.

Po 3 latach od rejestracji zadzwonił telefon. Pamiętam to do dziś - wracałem zdenerwowany w zatłoczonym autobusie z jakiegoś́ wykładu na uczelni. Ten telefon odmienił cały dzień. Dowiedziałem się, że moja „bliźniaczka genetyczna” potrzebuje pomocy. Oczywiście ta informacja spadła na mnie jak grom z jasnego nieba, ale jednocześnie ucieszyłem się, że będę mógł dać jej nadzieję na nowe, zdrowe życie. Wkrótce zaczęła się seria badań - i udało się! Mój szpik poleciał do dorosłej kobiety z Portugalii. Jeżeli zastanawiacie się nad dołączeniem do grona potencjalnych Dawców szpiku, to zachęcam Was z całego serca! Może właśnie w tym momencie wasz „bliźniak genetyczny” czeka na pomoc! Być może jesteście dla niego jedynym ratunkiem i szansą na życie! – dodaje Sebastian.

Dlaczego to takie ważne?

Na świecie spośród 8 mld ludzi, tylko 0,5% jest zarejestrowanych jako potencjalni Dawcy szpiku. Pomagaj razem z nami i wspieraj ideę dawstwa szpiku! Każda zarejestrowana osoba to jedna szansa więcej dla chorych czekających na tą jedną najważniejszą wiadomość - jest Dawca!

Kto może zostać potencjalnym Dawcą?

Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Rejestruję się jako potencjalny Dawca szpiku!

Jeśli zarejestrowałeś się już w bazie Fundacji DKMS, możesz dalej pomagać i zachęcać swoich bliskich do rejestracji. Wyślij im link do tej strony i zachęć do zamówienia pakietu rejestracyjnego online!

Fakty o dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych
  • Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa!
  • Tatuaż nie wyklucza z możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku
  • Mimo, że w Polsce utarło się określenie Dawca szpiku jako określenie dla Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, to właśnie o te komórki tutaj chodzi i to one są pobierane z organizmu Dawcy w obu przypadkach. Kiedyś jedyną metodą pobrania była ta z talerza kości biodrowej, dlatego historycznie utarło się określenie Dawca szpiku. Dziś tak naprawdę można tak nazwać tylko 10% Dawców :)
  • Grupa krwi Dawcy i Pacjenta nie muszą być takie same – Pacjent przejmuje grupę krwi Dawcy po przeszczepieniu
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.