Czuwaj!
Czy wiesz, że na świecie co 27 sekund, ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi? Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. ,,Bliźniaka genetycznego”.
Aby go znaleźć, potrzebni są dawcy szpiku, czyli osoby, które bezinteresownie chcą pomagać innym!
W myśl Prawa Harcerskiego - „Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”, wiemy, że możemy na Was liczyć!
Przez 15 lat działań Fundacji DKMS harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego udowodnili, że los pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku nie jest im obojętny. Wielu z Was już dzisiaj może z dumą powiedzieć „Jestem z DKMS”.
Zapraszamy Was do organizacji Dni Dawcy Szpiku. Jeśli jeszcze tego nie robiliście albo chcecie zachęcić do tego innych, to jest idealny moment!
WYŚLIJ ZGŁOSZENIE
Nie zwlekaj, wyślij już teraz formularz zgłoszeniowy i dołącz do grona inicjatorów akcji DKMS & ZHP & Razem do szpiku! Koordynator Fundacji skontaktuje się z Tobą w ciągu 2-3 dni roboczych. Następnie przeprowadzi Cię przez cały proces organizacji akcji, dostarczy wszystkie potrzebne materiały i przeszkoli ze wszystkich niezbędnych informacji. W formularzu zgłoszeniowym, w polu „Twoja wiadomość”, nie zapomnij napisać, z której drużyny, szczepu lub hufca jesteście i do której chorągwi należycie!
ZBIERZ SWOICH WOLONTARIUSZY
Zbierz zastęp, patrol lub grupę instruktorów. Wybierzcie miejsce, może być to Wasza szkoła, lokalna galeria lub deptak miejski. Znajdźcie dogodny termin najlepiej w perspektywie najbliższych kilku tygodni. Może akcja będzie mogła się odbyć podczas biwaku lub waszej zbiórki?
PRZEPROWADŹCIE AKCJĘ REJESTRACJI
Organizacja takiego wydarzenia to spore przedsięwzięcie! Pamiętaj, że nie musisz robić tego w pojedynkę, możesz rozdzielić zadania między grupę swoich harcerskich przyjaciół lub chętnych członków drużyny, a przy tej okazji zrealizować stworzony na tę okazję trop ze ścieżki „Braterstwo”. Nazwaliśmy go „Naszpikowani braterstwem”. Szczegóły znajdziesz poniżej.
Specjalnie na tę okazję, we współpracy z ZHP, przygotowaliśmy wyjątkowy trop ze ścieżki „Braterstwo”. Nazwaliśmy go „Naszpikowani braterstwm”. To on pozwoli Wam poszerzyć wiedzę dotyczącą bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz zrealizować służbę na rzecz promowania tej idei! Nie zwlekaj, pobierz kartę tropu i dołącz do akcji!
Na świecie spośród 8 mld ludzi, tylko 0,5% jest zarejestrowanych jako potencjalni Dawcy szpiku. Pomagaj razem z nami i wspieraj ideę dawstwa szpiku! Każda zarejestrowana osoba to jedna szansa więcej dla chorych czekających na tą jedną najważniejszą wiadomość - jest Dawca!
Kto może zostać potencjalnym Dawcą?
Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Jeśli zarejestrowałeś się już w bazie Fundacji DKMS, możesz dalej pomagać i zachęcać swoich bliskich do rejestracji. Wyślij im link do tej strony i zachęć do zamówienia pakietu rejestracyjnego online!
Fakty o dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych
- Szpiku nie pobiera się z kręgosłupa!
- Tatuaż nie wyklucza z możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku
- Mimo, że w Polsce utarło się określenie Dawca szpiku jako określenie dla Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, to właśnie o te komórki tutaj chodzi i to one są pobierane z organizmu Dawcy w obu przypadkach. Kiedyś jedyną metodą pobrania była ta z talerza kości biodrowej, dlatego historycznie utarło się określenie Dawca szpiku. Dziś tak naprawdę można tak nazwać tylko 10% Dawców :)
- Grupa krwi Dawcy i Pacjenta nie muszą być takie same – Pacjent przejmuje grupę krwi Dawcy po przeszczepieniu
Zastanawiasz się, jak zapisać swoje dziecko do Związku Harcerstwa Polskiego?
Harcerstwo to nie tylko niesamowita przygoda, ale także możliwość zdobycia sprawności na całe życie, które pozwalają odważnie wkroczyć w dorosłość. Chcesz, aby Twoje dziecko wkroczyło z nami na szlak? Kliknij po więcej informacji.