Akcja
13.04.2021

Ewelina - podopieczna i wolontariuszka Fundacji DKMS

Ewelina Podopieczna DKMS
Dołącz do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS i pomóż uratować życie takim osobom, jak Ewelina!
13.04.2021
"Potrzebowałam Dawcy. Myślałam, że szybko się uda, przecież ktoś z rodziny na pewno będzie ze mną zgodny. Niestety przeliczyłam się i musiałam zmierzyć się z rzeczywistością. Znalezienie bliźniaka genetycznego to szukanie igły w stogu siana, a czas w tym procesie gra olbrzymią rolę…"

Jak dowiedziałam się, że potrzebuję Dawcy szpiku?

Ewelina, potrzebowała Dawcy szpiku

Jechałam do domu autobusem i w pewnym momencie obca kobieta powiedziała mi, że blado wyglądam i powinnam sobie zrobić badania. Nie pomyślałam, że jest dziwną osobą, która zagaduje do obcych osób, nie zlekceważyłam tego i poszłam na badania. Nie czekałam jednak na wyniki, bo przede mną był długo planowany wakacyjny wyjazd. Dzień przed wylotem na wakacje, kiedy byłam w samym środku pakowania walizek, zadzwonili z Ośrodka zdrowia i powiedzieli, że mam się natychmiast u nich stawić. Dotarłam szybko na miejsce, ale nie spędziłam tam wiele czasu, ponieważ bezpośrednio z ośrodka karetka zabrała mnie do szpitala na transfuzje krwii. Co wykazały badania i jaka była diagnoza? Anemia aplastyczna i nocna napadowa hemoglobinuria - potrzebny zgodny Dawca szpiku…

Lekarz powiedział,że gdybym nie poszła na badania i wsiadła do samolotu, to szansa, że doleciałabym bez uszczerbku na zdrowiu była niewielka.

To był jednak dopiero początek mojej historii...

"W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi m.in. białaczkę.  Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych ze szpiku lub krwi obwodowej. Z własnego doświadczenia wiem, że znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest łatwe, a czas ma tutaj ogromne znaczenie."

Jak się zarejestrować się do bazy Fundacji DKMS? To proste!

Zamów pakiet rejestracyjny przez internet
Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet
Gratulacje! Jesteś aktywnym Dawcą szpiku
Wykorzystaj swoją życiową szansę i zarejestruj się do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS - nie pozwól chorym czekać.

Poszukiwania zgodnego Dawcy szpiku

Ewelina, poszukiwała Dawcy szpiku z Fundacją DKMS

Później rozpoczęły się poszukiwania Dawcy szpiku, a w międzyczasie trwało leczenie. Na pierwszy ogień poszła najbliższa rodzina i rodzeństwo, jednak nie znaleziono nikogo, kto byłby ze mną wystarczająco zgodny. Później z pomocą przyszedł mi profesor Aleksander Skotnicki i Paulina Najbar, którzy zorganizowali Dni Dawcy Szpiku z Fundacją DKMS, by znaleźć dla mnie bliźniaka genetycznego. Jednak mimo tych działań i przeszukania światowej bazy Dawców w dalszym ciągu nie było nikogo, kto mógłby mi pomóc. Ponieważ mój czas już się kończył, lekarze postanowili zastosować u mnie zastępcze leczenie farmakologiczne, które daje tylko 20% szans na wyleczenie. W moim przypadku na szczęście się udało!

"Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! Im więcej osób w bazie tym lepiej, ponieważ ktoś na świecie szybciej znajdzie swojego bliźniaka genetycznego i wróci do zdrowia."

Po tej całej sytuacji nie mogłam przejść obojętnie obok innych potrzebujących, dlatego zostałam wolontariuszem DKMS. Nie tylko brałam udział w organizacji Dni Dawcy na AGH, ale też założyłam fanpage na Facebooku “AGH Przeciw Białaczce“, by uświadamiać i edukować ludzi na temat nowotworu krwii i działalności Fundacji DKMS. Jako osoba z niecodzienną historią, która dostała diagnozę: “Potrzebny szpik!”, zostałam dwukrotnie ambasadorka Fundacji DKMS na AGH.

Na jednej z akcji z organizowanych akcji, poznałam swojego obecnego męża, który dołączył do grona wolontariuszy, ponieważ jego dziadek zmarł na białaczkę. Teraz jest nas trójka - wszyscy zdrowi - i cieszymy się każdym dniem z naszą małą córeczką.

Pacjentka Ewelina z córeczką
Pacjentka ewelina z córeczką 2
"Ja podczas Dni Dawcy poznałam swojego męża, a Ty możesz znaleźć swojego bliźniaka genetycznego!"

Moja historia to przykład tego, co może przydarzyć się każdemu z nas. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy mają tak dużo szczęścia jak ja, dlatego zarejestruj się do bazy Fundacji DKMS. Wykorzystaj swoją życiową szansę i pomóż tym, dla których leczenia zastępcze to za mało, by stanąć na nogi.

Dołącz do bazy Dawców szpiku- to nie boli!
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.