Dar Fundacji DKMS dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Fundacja DKMS, w ramach realizowanego Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcia Pacjentów cierpiących na nowotwory krwi, przekazała Klinice Hematologii i Transplantologii UCK sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Koszt aparatu to ponad ćwierć miliona złotych.

02.03.2021

Fundacja DKMS, w ramach realizowanego Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcia Pacjentów cierpiących na nowotwory krwi, przekazała Klinice Hematologii i Transplantologii UCK sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Koszt aparatu to ponad ćwierć miliona złotych.

o właśnie z tego typu urządzenia korzysta personel medyczny, kiedy Dawca, po uprzednim potwierdzeniu zgodności tkankowej oraz dobrego stanu zdrowia, dzieli się swoim szpikiem z chorującym na białaczkę Pacjentem. Sprzęt, o którym mowa, służy do przeprowadzania procedur aferezy, których celem jest odseparowanie


z krwi Pacjenta lub Dawcy szpiku jej wybranych składników: osocza, krwinek czerwonych, płytek czy też krwiotwórczych komórek macierzystych.

Spectra Optia, bo tak brzmi nazwa tego urządzenia, daje znacznie większe możliwości w pobieraniu z krwi elementów, na których rzeczywiście nam zależy, możemy przystosować parametry aparatu do naszych wymagań. Zapewnia większą czystość preparatu, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej objętości, co jest istotne przy długoletnim przechowywaniu pobranych komórek – mówi dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, za-ca ordynator Kliniki Hematologii


i Transplantologii UCK. – Warto podkreślić jego mobilność, co ułatwia nam transport urządzenia na różne oddziały.

Do tej pory z aparatu skorzystało około 40 dawców szpiku z Fundacji DKMS oraz Pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego.

Cieszy nas fakt, że z urządzenia podarowanego z końcem grudnia 2018r. na rzecz Kliniki Hematologii i Transplantologii, skorzystało już tak wielu Dawców i Pacjentów. Realizacja Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i wsparcie Pacjentów hematoonkologicznych to kolejna ważna misja naszej Organizacji. We współpracy ze specjalistami z Klinik Transplantologicznych oraz innymi organizacjami pacjenckimi będziemy koncentrować się na pomocy w obszarach wsparcia psychoonkologicznego oraz odpowiednim żywieniu. We współpracy z Klinikami równie istotnym aspektem jest zakup specjalistycznych urządzeń niezbędnych do skutecznego leczenia i rehabilitacji Pacjentów onkohematologicznych - mówi Monika Mizerska-Gryko, Ekspert ds. Współpracy i Komunikacji Fundacji DKMS.

Fot. Sylwia Mierzewska UCK
Podobne wpisy