Współpraca z organizacjami

Kalkulator morfologii dla pacjentów pediatrycznych

Nowe narzędzie wspierane w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS.

12.02.2024

Kalkulator hematologiczny dedykowany pacjentom pediatrycznym to narzędzie, które znacząco ułatwia rodzicom kontrolowanie zdrowia dzieci oraz może pozytywnie wpłynąć na codzienną praktykę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Kalkulator został opracowany przez specjalistów z dziedziny onkologii i hematologii dziecięcej. To innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia szybką i łatwą analizę wyników morfologii krwi u dzieci. Jedną z kluczowych zalet kalkulatora jest jego wiarygodność - wyniki prezentowane przez narzędzie są rzetelne. Nadzór merytoryczny na kalkulatorem sprawują: prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk i dr n. med. Małgorzata Mitura-Lesiuk z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Czym jest morfologia krwi?

Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić ilościowo i jakościowo elementy morfotyczne krwi, czyli jej składniki, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe czy płytki krwi. Jest to kluczowe narzędzie diagnostyczne pozwalające lekarzom na wykrycie wielu chorób, w tym anemii, infekcji, czy innych chorób układu krwiotwórczego. Regularne wykonywanie morfologii krwi jest więc niezwykle istotne dla monitorowania zdrowia oraz wczesnego wykrywania ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak działa kalkulator morfologii dla dzieci?

Kalkulator morfologii jest dostępny pod adresem: https://onkologia-dziecieca.pl/kalkulator-morfologii

W pierwszym kroku należy wybrać przedział wiekowy dziecka, którego wyniki będą sprawdzane. Co istotne, dane wprowadzane do kalkulatora są w pełni anonimowe i nie są w żaden sposób połączone z użytkownikiem korzystającym z narzędzia.

Następnie po wprowadzeniu wyników wszystkich parametrów, automatycznie generowana jest ich proponowana analiza i interpretacja.

Dla kogo jest przeznaczony kalkulator morfologii?

Kalkulator morfologii jest narzędziem, które służy nie tylko rodzicom, ale także lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki niemu możliwe jest natychmiastowe sprawdzenie wyników morfologii krwi dziecka, co pozwala na szybszą i skuteczniejszą interwencję w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Należy zaznaczyć, że jest to narzędzie pomocnicze, a szczegółowa analiza wyników i postawienie diagnozy wymaga wizyty u lekarza, który wraz z wynikami weźmie pod uwagę zgłaszane objawy i wykona badanie fizykalne. Niemniej jednak, dzięki temu, że narzędzie powstało w oparciu o aktualna wiedzę medyczną i jest na bieżąco nadzorowane przez specjalistów może odpowiednio uspokoić bądź zaalarmować rodziców czy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i wskazać kierunek dalszego postępowania. Narzędzie informuje, czy zinterpretowany wynik sugeruje pilną interwencję medyczną, czy też może być związany z bardziej powszechnymi schorzeniami, co pozwala poczekać na konsultacje w trybie podstawowym. Kalkulator pełni funkcje edukacyjną, wskazując użytkownikowi informacje na temat potencjalnych przyczyn odchyleń, dodatkowo sugerując co warto uzupełnić w dalszych badaniach.

Tylko razem możemy więcej!

Fundacja DKMS wraz z Fundacją Carita podjęły współpracę z portalem Hematoonkologia.pl i zdecydowały się wesprzeć projekt kalkulatora dla dzieci, gdyż dzięki nowemu narzędziu, monitorowanie zdrowia pacjentów pediatrycznych staje się bardziej dostępne i efektywne, a to może przyczynić się do poprawy diagnozowania i leczenia wielu chorób.

Kalkulator morfologii jest również dostępny w wersji dla pacjentów dorosłych: https://hematoonkologia.pl/kalkulator-morfologii/

Podobne wpisy