Sunflower Fund i DKMS połączyły siły, aby dać jak największej liczbie pacjentów z różnymi chorobami układu krwiotwórczego drugą szansę na życie. Sunflower Fund, 25 marca 2021 r., zmienił nazwę na DKMS Africa, tym samym stał się pełnoprawnym członkiem rodziny DKMS.
W maju 2020 roku organizacje utworzyły partnerstwo, aby móc zarejestrować jak największą liczbę potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Zwiększanie różnorodności puli dawców, poprzez współpracę transgraniczną, ma kluczowe znaczenie w zakresie pomocy pacjentom potrzebującym ratującego życie przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych, a także w szybkim znalezieniu odpowiedniego dawcy – nie tylko w Republice Południowej Afryki i innych krajach afrykańskich, ale także na całym świecie.
– mówi Alana James, Dyrektor DKMS Africa.
Łącząc siły, przynosimy nadzieję
Co 27 sekund na całym świecie i co pięć minut w Afryce Południowej u kogoś diagnozuje się nowotwór krwi lub inne zagrażające życiu choroby układu krwiotwórczego, takie jak talasemia lub anemia sierpowata. Dla wielu z tych pacjentów jedyną nadzieją na wyleczenie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi od zgodnego dawcy.
Tylko jednej czwartej pacjentów udaje się znaleźć odpowiedniego dawcę we własnej rodzinie. Dlatego większość musi polegać na niespokrewnionym dawcy, którego cechy zgodności tkankowej, określane mianem HLA, są jak najbardziej zbliżone do cech pacjenta. Charakterystyka tkanek jest silnie uzależniona od pochodzenia etnicznego i różni się w zależności od genetyki i regionu.
– dodaje Alana James.
Zwiększenie różnorodności etnicznej w światowej puli dawców
- Zgodni dawcy mogą pochodzić z dowolnego miejsca na świecie, dlatego ważne jest, abyśmy poszerzali nasz międzynarodowy zasięg. Aby uzyskać drugą szansę na życie, przekraczamy granice, współpracujemy globalnie i przeszukujemy każdy zakątek świata, aby pomóc pacjentom – niezależnie od ich położenia geograficznego. Każdy pacjent zasługuje na taką szansę – mówi dr Elke Neujahr, Dyrektor Generalny Grupy DKMS. Dzięki DKMS Africa organizacja działa obecnie w siedmiu krajach na pięciu kontynentach. - Tylko razem możemy wywrzeć duży wpływ na życie pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego w Afryce Południowej i na całym świecie – kontynuuje dr Elke Neujahr.
Obecnie, na całym świecie w DKMS, zarejestrowanych jest ponad 10,5 miliona dawców. Ci ludzie pozostają w gotowości, aby zapewnić ratujące życie przeszczepy komórek macierzystych potrzebującym pacjentom, a każdy zaangażowany dawca wie, jak ważne jest wspieranie walki z nowotworem krwi.
– dodaje dr Neujahr.
Obie organizacje zostały założone bazując na osobistej historii – rodzin, które straciły ukochaną osobę, które zobowiązały się wykorzystać swoje doświadczenie, aby udzielać poparcia dla sprawy oddawania komórek macierzystych krwi, by pomóc innym rodzinom, które w przyszłości znajdą się w takiej samej sytuacji.
Utworzenie Sunflower Fund w 1999 roku zostało zainspirowane heroiczną walką z białaczką dwóch odważnych młodych mężczyzn; Darrena Serebro i Chrisa Corletta. Podczas leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej (Acute Lymphoblastic Leukaemia – ALL) Chris Corlett namalował obraz, który zatytułował „Słoneczniki nadziei”. To była główna inspiracja dla nazwy Sunflower Fund (Słonecznikowy Fundusz), autorstwa jego mamy Tiny Botha, założycielki organizacji.
Historia DKMS zaczęła się 30 lat temu, kiedy Mechtild Harf dowiedziała się, że jedynym sposobem leczenia jej ostrej białaczki jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych, i że nie ma zgodnego Dawcy wśród członków jej rodziny. Wówczas w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 potencjalnych dawców komórek macierzystych. Mąż Mechtild i nasz założyciel, dr Peter Harf, razem z dwiema córkami chodzili w Niemczech od drzwi do drzwi. Próbowali znaleźć zgodnego dawcę dla Mechtild. Peter założył DKMS w 1991 roku i w ciągu jednego roku baza liczyła 68 000 potencjalnych dawców. Niestety, Mechtild nie przeżyła, ale zanim odeszła, to poprosiła Petera aby jej obiecał, że nie przestanie walczyć, dopóki każdy pacjent nie będzie miał zgodnego dawcy. Od tego czasu Peter i jego córka Katharina Harf, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji DKMS, dotrzymują tej obietnicy.
W różnych zakątkach świata losy tych ludzi zapoczątkowały ruch, społeczność ludzi zaangażowanych w jedną sprawę: walkę z nowotworami krwi.