„Naszpikuj się wiedzą” w październiku!

Jak będzie wyglądał edukacyjny październik?

Szerzenie wiedzy na temat dawstwa szpiku i pokazanie społeczeństwu, jak niewiele trzeba zrobić, żeby uratować komuś życie. Obalanie mitów, ale i przedstawianie faktów. Rozmowy ze specjalistami z zakresu transplantologii oraz faktycznymi Dawcami szpiku. To są właśnie cele Fundacji DKMS na obchodzony, już po raz czwarty, Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. To 31 dni, podczas których fundacja skupia się przede wszystkim na edukowaniu, ale także pokazaniu, jak ważni i potrzebni chorym na nowotwory krwi są Dawcy szpiku. Jak będzie wyglądał edukacyjny październik?

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DAWCY SZPIKU – „SIŁA RÓŻNORODNOŚCI”

13 października to najważniejszy dzień w tym miesiącu – Dzień Dawcy Szpiku, obchodzony w Polsce od 2002 roku. To święto wszystkich tych osób, które najpierw podjęły świadomą decyzję o rejestracji w bazie Dawców szpiku, a gdy otrzymały informację, że „bliźniak genetyczny” ich potrzebuje, zgodziły się pomóc, by dać komuś szansę na zdrowe życie. Obecnie w bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS znajduje się ponad 1,7 mln potencjalnych Dawców szpiku, z których aż 8 305 stało się Dawcami faktycznymi.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, Dawcy szpiku Fundacji DKMS będą mogli spotkać się ze sobą online już 10 października! Tematem przewodnim konferencji Fundacji DKMS będzie „Siła Różnorodności” – przede wszystkim genetycznej. O tym, jak zróżnicowani jesteśmy pod tym kątem, świadczy prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy szpiku dla potrzebującego przeszczepienia Pacjenta – szansa na to wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet 1: kilku milionów! Podczas spotkania online Fundacja DKMS wraz z zaproszonymi gośćmi odpowie na pytania:

  • „Czy podczas pandemii można uratować komuś życie?” – rozmowa z Dawcami szpiku.
  • „Historie Dawców oczami personelu medycznego kliniki pobierającej” – rozmowa z pielęgniarką z kliniki Damiana.
  • „Jak łączyć pasję z pomaganiem i działać w Klubie Dawcy?” - wystąpienie Opiekunki Klubu Dawcy i Dawcy szpiku.

INTEGRACJA DAWCÓW SZPIKU – ONLINE

Coroczne spotkanie, organizowane przez Fundację DKMS, ma na celu przede wszystkim integrację Dawców Szpiku, której i tym razem nie zabraknie. Po oficjalnej części konferencji na Dawców faktycznych będą czekały spotkania lokalne, warsztaty rysowania komiksu, warsztaty improwizacji a także pokaz filmu „Życie nr 2” Krzysztofa Włostowskiego – Pacjenta po przeszczepieniu, któremu Dawca Szpiku uratował życie.

Na Dawców czekać będą również specjalne wirtualne pokoje, w których będą mogli porozmawiać i wymienić się doświadczeniami z innymi Dawcami. A to wszystko w bezpiecznej przestrzeni online.

EDUKACJA W SOCIAL MEDIACH FUNDACJI DKMS

Osoby, które szukają informacji na temat idei dawstwa szpiku, chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat, będą mogły zrobić to, odwiedzając media społecznościowe Fundacji DKMS. Przez cały październik na profilu na Instagramie i Facebooku publikowane będą materiały edukacyjne - w tym roku w tę część włączą się sami Dawcy szpiku, którzy obalą kilka najpopularniejszych mitów, związanych z dawstwem szpiku.

WEBINARY

Co jeszcze przygotowała Fundacja DKMS na tegoroczny Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku? Dużo więcej wiedzy, którą przekaże podczas webinarów:

Żeby „naszpikować się wiedzą” w październiku, wystarczy obserwować Social Media Fundacji DKMS – Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.dkms.polska/ oraz Instagram: https://www.instagram.com/dkms_pl/?hl=pl, a także odwiedzić stronę fundacji, na której znajduje się wiele materiałów edukacyjnych: https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza. Miesiąc Świadomości Idei Dawstwa Szpiku czas zacząć!

Podobne wpisy