Odszedł Dr John A. Hansen - członek Rady Medycznej i zarządu Fundacji DKMS

W wieku 76 lat zmarł John A. Hansen, członek Rady Medycznej i zarządu Fundacji DKMS. Dr John Hansen był przez wiele lat blisko związany z misją i działalnością DKMS, pozostawił żonę i dzieci.

02.03.2021

W wieku 76 lat zmarł John A. Hansen, członek Rady Medycznej i zarządu Fundacji DKMS. Dr John Hansen był przez wiele lat blisko związany z misją i działalnością DKMS, pozostawił żonę i dzieci.

W 2015 roku Amerykanin dr John A.Hansen, otrzymał nagrodę naukową im. Mechtild Harf przyznaną przez Fundację DKMS w uznaniu jego zasług za przeprowadzenie ważnych badań nad skutecznością przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku kostnego, jako terapii ratujących życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi.

John A. Hansenbył wybitnym onkologiem i immunogenetykiem, znacząco przyczynił się do poprawy skuteczności przeszczepów komórek macierzystych u pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego. W szczególności skupiał się na pogłębieniu wiedzy na temat wpływu zmian genetycznych w obrębie głównego kompleksu zgodności tkankowej (MHC) na powodzenie transplantacji. Przeprowadził także wiele badań klinicznych analizujących znaczenie genów odgrywających kluczową rolę w regulacji komórkowych odpowiedzi immunologicznych.

Jako jeden z członków zespołu, prowadzonego przez laureata nagrody Nobla, E.D. Thomasa w Fred Hutchinson Cancer Research Center, Hansen był także kluczową postacią w rozwoju światowej transplantologii komórek macierzystych, jako terapii dla pacjentów walczących z nowotworami krwi. Był kierownikiem Działu Human Immunogenetics w dziale badań klinicznych Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle i profesorem medycyny Uniwersytetu w Waszyngtonie.

John A. Hansen był nie tylko wybitnym ekspertem medycznych, ale także człowiekiem, który w relacjach z pacjentami wykazywał się współczuciem i zrozumieniem, zawsze dbając o ich dobre samopoczucie. Jako członek zarządu Fundacji DKMS wspierał rozwój DKMS z pasją i zaangażowaniem. Był także kluczowym współpracownikiem DKMS, który z ogromnym zaangażowaniem pomagał pacjentom z całego świata na znalezienie drugiej szansy na życie i realizował badania nad ulepszaniem transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych.

Podobne wpisy