Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku 2017

11 października w warszawskim Klubie Niebo spotkają się Dawcy, którzy już mieli szansę oddać szpik lub komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. Oprócz podziękowań, prezentacji historii Pacjentów, którzy dziś żyją dzięki swoim Dawcom, zostanie także oficjalnie inaugurowany Klub Dawcy. -Działania Fundacji DKMS skupione są także wokół Dawców - to naprawdę niesamowici ludzie, niezwykle empatyczni i zaangażowani. Nie tylko oddali swój szpik lub są gotowi to zrobić, lecz także chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych.

04.03.2021

11 października w warszawskim Klubie Niebo spotkają się Dawcy, którzy już mieli szansę oddać szpik lub komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. Oprócz podziękowań, prezentacji historii Pacjentów, którzy dziś żyją dzięki swoim Dawcom, zostanie także oficjalnie inaugurowany Klub Dawcy.

-Działania Fundacji DKMS skupione są także wokół Dawców - to naprawdę niesamowici ludzie, niezwykle empatyczni i zaangażowani. Nie tylko oddali swój szpik lub są gotowi to zrobić, lecz także chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To właśnie oni zainspirowali nas do stworzenia Klubu Dawcy - mówi Ewa Magnucka - Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. -Zgłasza się do nas mnóstwo osób, które pragną pomagać dalej. A my chcemy im to umożliwić. W ramach Klubu, Dawcy faktyczni będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczeniami, a także brać udział w różnorodnych akcjach organizowanych przez Fundację DKMS.

Akcje rejestracyjne w całej Polsce

W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który przypada 13 października, w całej Polsce organizowane są Dni Dawcy Szpiku. W dniach 8-29 października zostaną zrealizowane aż 24 takie akcje, m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Chodzieży, Lesznie, Górze Kalwarii, Kościelisku czy Szczytnie oraz wielu innych miejscowościach. Do projektu włączyły się również galerie handlowe – wolontariuszy Fundacji DKMS spotkamy w trzech warszawskich centrach handlowych (Galerii Północnej, Wola Parku i Blue City) oraz w Galerii Krotoszyn i Galerii Ostrovia (Ostrów Wielkopolski). Na weekend 13-15 października zaplanowano także cykl akcji „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”. Rotary jest światową organizacja humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w ponad 200 krajach świata. W październiku będą wspierać Fundację DKMS przy rejestrowaniu potencjalnych Dawców szpiku.

Sportowcy wspierają Dawców szpiku

Środowisko sportowe również nie pozostaje obojętne na ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W obchody Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku angażuje się m.in. PGNiG Superliga (piłka ręczna). W październiku, podczas 7. i 8. serii gier, kibice mogą zarejestrować się w czasie meczów, przy stanowiskach DKMS w halach. 10 października odbędzie się wyjątkowy mecz PGE VIVE Kielce i NMC Górnika Zabrze – „Mecz Dawcy Szpiku”, który będzie miał szczególną oprawę związaną z ideą bycia Dawcą szpiku, a pierwsze podanie zostanie rozegrane przez rozgrywkę rzut faktycznego Dawcy szpiku. Akcje rejestracyjne odbędą się także na Stadionie Legii w dniu 15 października, w czasie meczu Legia Warszawa – Lechia Gdańsk.

-To nieprawda, że Dawca nie dostaje nic za to, że ratuje czyjeś życie. Jest to najwspanialsze uczucie na świecie, którego nie da się osiągnąć przez nic innego. Myślę, że Dawcy dają coś znacznie większego. Oddają biorcom część swojej odwagi i siły do dalszej walki z chorobą. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe. Wtedy dzieją się cuda - tak mówi Klaudia z Szubina, Dawczyni szpiku. Czy może być lepsza zachęta do zarejestrowania się jako Dawca?

Podobne wpisy