Rusza XII edycja projektu HELPERS’ GENERATION!

W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wiele projektów, aktywności i programów zostało wstrzymanych, ale nie HELPERS’ GENERATION! Studenci zjednoczeni wokół pomocy chorym na nowotwory krwi będą działać dalej, ale tym razem w nowej rzeczywistości - online. Do projektu dołączyło ponad 70 uczelni z całej Polski, a akcję koordynować będzie niemal 150 studenckich liderów. Tegorocznej edycji przyświeca hasło - Helpers Gonna Help! Wirtualne akcje na uczelniach potrwają od 1. do 15. grudnia.

W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wiele projektów, aktywności i programów zostało wstrzymanych, ale nie HELPERS’ GENERATION! Studenci zjednoczeni wokół pomocy chorym na nowotwory krwi będą działać dalej, ale tym razem w nowej rzeczywistości - online. Do projektu dołączyło ponad 70 uczelni z całej Polski, a akcję koordynować będzie niemal 150 studenckich liderów. Tegorocznej edycji przyświeca hasło - Helpers Gonna Help! Wirtualne akcje na uczelniach potrwają od 1. do 15. grudnia.

AŻ 815 SZANS NA ŻYCIE DO 2020 ROKU!

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji HELPERS’ GENERATION, studenci z całej Polski zorganizowali aż 1236 stacjonarnych akcji rejestracji, podczas których do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło 128 932 nowych potencjalnych Dawców szpiku. Do końca 2019 roku aż 815 osób, które zarejestrowały się podczas studenckich akcji, podarowało szansę na życie Pacjentom, wymagającym przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Liczby pokazują, że zaangażowanie studentów niesie realną pomoc ludziom, dla których często jedyną szansą na życie jest „bliźniak genetyczny”.

Właśnie dlatego, pomimo odmiennych, pandemicznych warunków, studenci nie zamierzają się poddawać i w tym roku nadal będą nieść pomoc potrzebującym, przeprowadzając akcje rejestracji – online! Nieodłącznym elementem XII edycji będzie również edukacja. Studenccy Liderzy podczas trzydniowych warsztatów edukacyjnych otrzymali solidną dawkę wiedzy nie tylko o tym kto może zostać Dawcą, czy jak wygląda procedura przeszczepienia szpiku, ale także jak prowadzić skuteczną komunikację w social mediach, nawiązać relacje z mediami czy też jak zorganizować webinar edukacyjny. Tą wiedzą będą się dzielić ze swoimi kolegami, zachęcając do dołączenia do grona Dawców szpiku.

XII EDYCJA AKCJI – JAK BĘDZIE PRZEBIEGAĆ?

Kasia i Julia dołączyły w tym roku do projektu HELPERS’ GENERATION, zostając studenckimi liderkami akcji. Podobnie jak pozostałych 146 liderów, będą zachęcać swoich kolegów do rejestracji i przede wszystkim edukować na temat idei dawstwa szpiku.

Tegoroczna edycja akcji będzie wyjątkowa. Nie organizujemy stanowisk rejestracyjnych na uczelni, tak jak to wyglądało do tej pory, a rejestrować będziemy w swoim otoczeniu i przede wszystkim – online. W tym roku skupiamy się głównie na Social Mediach, żeby dotrzeć do naszych kolegów. To tam będziemy przekazywać wiedzę, obalać mity związane z dawstwem szpiku, publikować posty informacyjne, a także odpowiadać na pytania potencjalnych Dawców szpiku.

tłumaczy przebieg akcji Kasia Michta, liderka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Mam wiele pomysłów na część edukacyjną akcji. Oprócz webinarium dla studentów mojej uczelni, chcę nagrać podcast z faktycznym Dawcą szpiku. Myślę, że relacja osoby, która uratowała komuś życie, jest najlepszym sposobem na pokazanie moim koleżankom i kolegom, dlaczego warto zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku.

o swoim zaangażowaniu w akcję mówi Julia Mastalerz, liderka z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ?

O tym, że warto pomagać innym, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie, gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego zdrowia – i życia. Dlaczego studenci tak chętnie angażują się w promowanie idei dawstwa szpiku?

Zaangażowałam się w akcję HELPERS’ GENERATION, bo wiem, że dla nas, zdrowych ludzi, czas podczas pandemii się zatrzymał, ale dla chorych na nowotwory krwi - nie. Oni cały czas potrzebują pomocy i szukają Dawcy, żeby żyć. Dziś jesteśmy młodymi, zdrowymi ludźmi, którzy mają całe życie przed sobą. Ale warto pamiętać, że zachorować może każdy - ja, moi rodzice, moja młodsza siostra, moi przyjaciele i pan, którego widziałam wczoraj w tramwaju. Nowotwory krwi to bardzo trudni przeciwnicy, w leczeniu których często jedynym ratunkiem jest “bliźniak genetyczny”. Rejestrując się w bazie Dawców szpiku Fundacji DKMS, być może będziemy mogli kiedyś kogoś uratować - tak naprawdę nic przy tym nie tracąc. Dla mnie to absolutnie niesamowite i nie wiem, czy można zrobić coś piękniejszego

– mówi Kasia, liderka akcji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie ma piękniejszego uczucia niż świadomość, że uratowało się komuś życie. Dwa lata temu bliska mi osoba, którą miałam przyjemność zarejestrować, jako potencjalnego Dawcę szpiku, oddała cząstkę siebie innemu człowiekowi. Dla Dawcy to było tylko kilka godzin, spędzonych na fotelu podczas oddawania krwiotwórczych komórek, a dla Biorcy - jedyna nadzieja na życie. Musimy pamiętać, że żyjemy na tym świecie nie obok siebie, ale dla siebie!

dodaje Julia, liderka akcji z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

STUDENCIE (I NIE TYLKO) – ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU!

Żeby dołączyć do grona potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS, podczas tegorocznej edycji HELPERS’ GENERATION, wystarczy wejść na dedykowaną akcji stronę www.dkms.pl/student-rejestracja, a potem wykonać 3 proste kroki.

Krok 1. W quizie należy odpowiedzieć na 5 łatwych pytań, które sprawdzą, czy możemy zostać potencjalnym Dawcą szpiku.

Krok 2. Jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań, abyśmy dołączyli do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS, przejdziemy do wypełnienia formularza rejestracyjnego i zamówienia bezpłatnego pakietu do pobrania wymazu.

Krok 3. Gdy pakiet do nas dotrze, samodzielnie pobieramy wymaz z wewnętrznej strony policzka,

a następnie odsyłamy pakiet na adres fundacji DKMS.

Te trzy proste kroki mogą odmienić czyjeś życie. Wszystkie studenckie akcje tegorocznej edycji można znaleźć w kalendarzu Dni Dawcy na www.dkms.pl/pl/dni-dawcy oraz na Facebooku, gdzie studenccy Liderzy obalają mity i pomagają zainteresowanym zostać Wolontariuszem Fundacji DKMS lub potencjalnym Dawcą Szpiku.

Podobne wpisy