Wsparcie dla klinik transplantacji szpiku

Gogle, przyłbice, okulary ochronne i jednorazowe rękawiczki, a także mydła oraz kremy do rąk o łącznej wartości 118 tysięcy złotych przekazała Fundacja DKMS do 16 klinik w całej Polsce, w których mimo pandemii dokonuje się przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku. Przekazane przez fundację środki ochrony osobistej w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów wspomogą personel medyczny, opiekujący się Pacjentami onkohematologicznymi na oddziałach przeszczepowych.

Gogle, przyłbice, okulary ochronne i jednorazowe rękawiczki, a także mydła oraz kremy do rąk o łącznej wartości 118 tysięcy złotych przekazała Fundacja DKMS do 16 klinik w całej Polsce, w których mimo pandemii dokonuje się przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku. Przekazane przez fundację środki ochrony osobistej w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów wspomogą personel medyczny, opiekujący się Pacjentami onkohematologicznymi na oddziałach przeszczepowych.

Rocznie w Polsce wykonywanych jest około 700 przeszczepień szpiku bądź krwiotwórczych komórek macierzystych. Są to zabiegi ratujące życie Pacjentom, cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego, i nawet pandemia koronawirusa nie może wstrzymać ich wykonywania. Wielu chorych, przygotowywanych do przeszczepienia szpiku, zostało już poddanych ciężkiej chemioterapii i radioterapii, które spowodowały u nich niemal całkowity brak odporności. Pacjenci onkohematologiczni znajdują się w grupie najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19, dlatego oddziały przeszczepowe to miejsca, w których warunki sanitarne muszą być utrzymane na najwyższym poziomie. W ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, Fundacja DKMS chcąc wesprzeć personel medyczny z klinik transplantacyjnych, przekazała środki ochrony osobistej, niezbędne do zapewnienia Pacjentom onkohematologicznym bezpiecznych warunków leczenia.

Do akcji Fundacji DKMS dołączyła także Ewa Chodakowska, która przekazała mydła w płynie oraz kremy do rąk dla lekarzy i pielęgniarek, opiekujących się Pacjentami na oddziałach transplantacyjnych.

W pomoc klinikom transplantacyjnym i Pacjentom z oddziałów przeszczepowych mogą włączyć się również internauci, wpłacając datek na zbiórkę internetową #Potrzebne środki ochrony osobistej dla klinik transplantacyjnych, prowadzoną w mediach społecznościowych Fundacji DKMS.

To już druga cegiełka, dołożona przez Fundację DKMS do walki z koronawirusem. W marcu br. Fundacja DKMS przekazała ponad 110 000 pałeczek-wymazówek do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, które są wykorzystywane w laboratoriach i szpitalach, przeprowadzających testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Podobne wpisy