Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, nie przewidziano możliwości zaliczenia kosztów lub wartości darowizny związanej z oddaniem szpiku bądź komórek macierzystych do odliczeń podatkowych.
Ulga podatkowa tego typu przysługuje wyłącznie honorowym dawcom krwi. Na mocy art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) wolno odliczyć kwoty darowizn na cele krwiodawstwa prowadzonego przez honorowych dawców krwi, zgodnie z przepisami ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1222). Odliczeniu podlega iloczyn kwoty rekompensaty ustalonej w aktach prawnych wydanych na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy oraz ilości litrów oddanej krwi czy jej składników (takich jak krwinki czerwone, krwinki białe, płytki krwi, osocze bądź krioprecypitat).
Jeśli chodzi o procedury związane z pozyskiwaniem, gromadzeniem i przeszczepianiem komórek macierzystych lub szpiku, zastosowanie mają przepisy ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1405). Jest to odrębny akt prawny w stosunku do ustawy o publicznej służbie krwi, dlatego oddanie szpiku czy komórek macierzystych nie figuruje w katalogu darowizn, które można odjąć od podatku.
Więcej o rozliczeniach można znaleźć na tej stronie Fundacji DKMS.