Blood Cancer

Do kogo skierowany jest projekt Badanie CMV?

Od marca 2024 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku prowadzimy nowy projekt o nazwie Badanie CMV. Jest on skierowany do osób, które rejestrowały się w naszej bazie w przeszłości i nie miały przebadanego wirusa CMV (cytomegalii) podczas rejestracji.

Czym jest wirus CMV?

Wirus cytomegalii jest szeroko rozpowszechnionym wirusem. W Europie zakażenie wirusem CMV przeszło już około 65% społeczeństwa. Zakażenie to przechodzi się zazwyczaj bezobjawowo, a jeżeli objawy się pojawiają to przypominają grypę (gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, osłabienie).

Dlaczego wirus CMV ma wpływ na procedurę przeszczepienia szpiku lub komórek krwiotwórczych?

W sytuacji, gdy pojawia się zgodność między Dawcą i potrzebującym Pacjentem, sprawdza się, czy Dawca i Pacjent mają taki sam status wirusa CMV.

W transplantologii najbardziej korzystna jest sytuacja, gdy zarówno Dawca jak i Pacjent mieli kontakt z wirusem i posiadają przeciwciała przeciwko wirusowi CMV lub gdy obydwoje nie mieli wcześniej styczności z wirusem CMV. Ustalenie tego zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu przez Pacjenta.

I właśnie dlatego w Fundacji DKMS został uruchomiony projekt o nazwie Badanie CMV, do którego zapraszamy naszych potencjalnych Dawców szpiku.

Udział w Projekcie Badanie CMV w 5 krokach:

1. Zaproszenie do projektu. Otrzymasz je mailowo (na mail podany podczas rejestracji) oraz drogą telefoniczną (SMS). W wiadomości mailowej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące projektu. W mailu zawarty jest także link z przekierowaniem na kodowaną stronę internetową*, na której odnajdziesz formularz umożliwiający aktualizację danych adresowych i stanu zdrowia. Do udziału w projekcie konieczne jest uzupełnienie ankiety. W przypadku problemów z zalogowaniem prosimy o kontakt na adres: badanieCMV@dkms.pl.

2. Akceptacja do projektu Badanie CMV. W przypadku, gdy w ankiecie nie ma danych zdrowotnych, które wykluczałyby Ciebie jako Dawcę szpiku otrzymujesz od nas maila potwierdzającego zakwalifikowanie Cię do projektu.

3. Wysyłka pałeczek wymazowych. W ciągu miesiąca od wypełnienia ankiety otrzymujesz od nas personalizowaną przesyłkę z pałeczkami do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.

4. Pobranie wymazu. Jak najszybciej od otrzymania przesyłki wykonaj wymaz (szczegółowa instrukcja przyjdzie do Ciebie wraz z pałeczkami do pobrania wymazu). Następnie spakuj pałeczki do koperty zwrotnej i wrzuć do najbliższej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej. Tutaj sprawdzisz, gdzie znajduje się najbliższa skrzynka pocztowa: https://skrzynki.poczta-polska.pl/.

5. Pojawienie się wyniku w Twoim profilu. W ciągu kilku tygodni od otrzymania przez nas pałeczek z pobranym wymazem wynik pojawi się w Twoim profilu w bazie Fundacji DKMS. Dzięki temu etap poszukiwania najbardziej zgodnego Dawcy dla potrzebującego Pacjenta ulegnie w przyszłości skróceniu.

*Strona internetowa jest zabezpieczona i nie niesie ze sobą zagrożenia wirusami, a dane naszych Dawców są odpowiednio chronione.

Otrzymanie informacji na temat projektu nie oznacza, iż znalazł się ktoś komu możesz pomóc. Tego typu informacje przekazywane są zawsze drogą telefoniczną jak najszybciej po otrzymaniu powiadomienia o wystąpieniu zgodności między Dawcą a Pacjentem.

Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, jak możesz pomóc!
Możesz zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, zorganizować akcję rejestracji, przekazać darowiznę lub pomagać w jeszcze inny sposób.