PIT-37
Najczęściej składaną deklaracją jest PIT 37. Składają ją pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci, renciści, wykonujący umowy o dzieło. Ta deklaracja służy do rozliczenia dochodów opodatkowanych skalą podatkową (12% i 32%).
Jeżeli otrzymuje się dochody zwolnione z opodatkowania, nie wypełnia się żadnego PITu.
Jeżeli korzysta się z ulgi dla młodych (osoby do 26 r.ż.) składa się PIT 37, mimo że podatek od tych zarobków nie zostanie naliczony.
PIT-36
Kolejną najczęściej składaną deklaracją jest PIT 36, jednak tę deklarację składają przedsiębiorcy rozliczający się wg skali podatkowej (12% i 32%).
Dodatkowo na PIT 36 rozlicza się również dochody z działalności nierejestrowanej, zbycia przedmiotów/nieruchomości – jeżeli ich zbycie wymaga opodatkowania, rozliczania najmu, jeżeli wybrano opodatkowanie wg skali podatkowej (jeżeli ryczałtem to rozliczamy to na innym PIT).
UWAGA: Od 2023 roku (rozliczanego w 2024) nie będzie możliwości rozliczania najmu na zasadach ogólnych. Możliwy będzie tylko ryczałt od przychodów ewidencjonowanych rozliczany na PIT-28.
Jeżeli posiada się dochody ze źródeł, które wymienione są na PIT-36 oraz z umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło emerytury czy renty, to łączymy te dochody i wszystkie rozliczamy PIT-36. Jeżeli mamy wiele źródeł dochodu, opodatkowanych wg skali podatkowej, to możemy je wszystkie rozliczyć na PIT-36.
PIT-36L
Specjalną „wersją” deklaracji do rozliczenia dochodów z działalności jest PIT 36L. Litera L oznacza, że na tej deklaracji rozliczamy dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.
Skala podatkowa zakłada, że do pewnego pułapu płaci się podatek wysokości 12%, a po jego przekroczeniu podatek wysokości 32% (od nadwyżki, nie od całości). Podatek liniowy zakłada opłacanie 19% podatku od całości dochodów, bez względu na jakikolwiek limit.
PIT-28
Kolejnym często składanym formularzem rozliczenia rocznego jest PIT-28. Na tej deklaracji swoje przychody rozliczają przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu ewidencjonowanego. Takim sposobem można rozliczać działalność gospodarczą oraz przychody z najmu (jeżeli taką wersję rozliczenia się wybrało).
Jest możliwe, że posiadając wiele źródeł, wiele działalności, rozliczanych na różnych zasadach będzie trzeba złożyć kilka deklaracji.
Przykład: jest możliwe, że złożymy jednocześnie PIT-37 z umowy o pracę, PIT-36L z działalności na podatku liniowym oraz PIT-28 za przychody z najmu.
PIT 38
Służy do rozliczeń nabywanych lub zbywanych akcji, udziałów, papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych.
PIT 39
Służy do rozliczania przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.
UWAGA: PIT 38 i PIT 39 służą do dodatkowych rozliczeń, nie służą do rozliczania źródeł dochodów.