Jest zgodność

Procedura pobierania szpiku od Dawcy

Zazwyczaj po 2-3 tygodniach, od momentu szczegółowych badań, następuje pobranie komórek macierzystych lub szpiku. Czasem jednak stan zdrowia Pacjenta nie pozwala na wykonanie przeszczepienia lub dla Pacjenta znalazło się więcej Dawców - lekarze wybiorą najbardziej zgodnego.

Zazwyczaj po 2-3 tygodniach, od momentu szczegółowych badań, następuje pobranie komórek macierzystych lub szpiku. W przypadku pobrania komórek macierzystych – zarezerwuj sobie 2 dni. Fundacja zapewni Ci hotel oraz wyżywienie, a także pokryje koszty przejazdu. Na czas donacji i badań przysługują Ci pełnopłatne dni wolne, a Fundacja pomoże w załatwieniu formalności z Twoim pracodawcą. W przypadku pobrania szpiku, potrzebne będą 2-3 dni, ponieważ ta metoda wymaga hospitalizacji.

Pamiętaj, że zdarza się, iż w ciągu 3 miesięcy, od momentu znalezienia zgodnego Dawcy, stan Pacjenta nie pozwala na wykonanie przeszczepienia lub dla Pacjenta znalazło się więcej Dawców i wówczas lekarze wybiorą dla niego tego, który wykazuje największą zgodność z chorym. Pomimo tego pozostań z nami w kontakcie, ponieważ jeśli tym razem nie uda Ci się podzielić z kimś szpikiem, to pozostaniesz w bazie i będziesz dostępny dla innych Pacjentów! I przede wszystkim – nie stresuj się samą procedurą – na każdym etapie możesz liczyć na nasze wsparcie, ponieważ cały proces przeprowadza Fundacja DKMS!

ODDAŁEŚ, ALE TO NIE WSZYSTKO

Dawca, który oddał swoje komórki macierzyste choremu, jest traktowany jako „rezerwowy”, na wypadek nawrotu choroby Pacjenta i konieczności ponownego pobrania materiału do transplantacji. Ten okres „zamrożenia” Dawcy w bazie trwa 2 lata. Dodatkowo, po podzieleniu się z potrzebującym Pacjentem cząstką siebie, Dawca jest pod opieką Fundacji przez kolejnych 10 lat. Badania kontrolne (morfologia) są przeprowadzane po miesiącu i po 6 miesiącach od pobrania. Dawca wypełnia także co roku ankietę medyczną, która ma na celu monitorowanie jego stanu zdrowia.

Podobne artykuły