DKMS w Niemczech uruchamia bank komórek macierzystych dla chorych na nowotwory krwi

DKMS w Niemczech uruchamia bank komórek macierzystych dla chorych na nowotwory krwi — największy na świecie ośrodek dawców szpiku przygotowuje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie transplantacji krwiotwórczych komórek.

02.03.2021

DKMS w Niemczech uruchamia bank komórek macierzystych dla chorych na nowotwory krwi — największy na świecie ośrodek dawców szpiku przygotowuje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie transplantacji krwiotwórczych komórek.

Jak w przyszłości jeszcze szybciej pomagać chorym na nowotwory krwi? Jak działać w tym zakresie, szczególnie w sytuacji globalnego kryzysu epidemiologicznego wywołanego przez koronawirusa, a także w czasie innych, ewentualnych kryzysów? Jako największy międzynarodowy ośrodek dawców szpiku na świecie, DKMS stawia czoła nowym i przyszłym wyzwaniom poprzez stworzenie Banku Komórek Macierzystych DKMS. To innowacyjne przedsięwzięcie to jest obecnie w trakcie realizacji. Placówka zlokalizowana w Dreźnie, w Niemczech, ma rozpocząć działalność jeszcze w bieżącym tym roku.

Na całym świecie nowotwór krwi jest rozpoznawany co 35 sekund, a wielu pacjentów nie jest w stanie przeżyć bez ratującego życie przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Tylko w przypadku jednej czwartej chorych zgodnym dawcą okazuje się członek rodziny. Większość jest jednak zdana na dawców niespokrewnionych, będących genetycznymi bliźniakami pacjenta. Dla wielu osób poszukiwanie dawcy to dopiero początek wyścigu z czasem. Im szybciej znajdzie się odpowiednia osoba, tym większe szanse przeżycia pacjenta. Zamrażanie (inaczej „krioprezerwacja”) nadwyżki krwiotwórczych komórek to kolejny istotny krok w kierunku zapewnienia ich szybkiej dostępności.

„Bank Komórek Macierzystych DKMS” w Niemczech, to inwestycja przygotowująca nas na potencjalną drugą falę zakażeń koronawirusem i wyzwania związane z pobieraniem krwiotwórczych komórek w trakcie globalnej epidemii lub kryzysu. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pokonać te przeszkody teraz i w przyszłości. Zespół uznanych na arenie międzynarodowej ekspertów pracuje prawie 24 godziny na dobę, aby przyspieszyć otwarcie placówki” — informuje dr Elke Neujahr, dyrektor generalna DKMS na świecie. W okresie gdy ośrodki i rejestry dawców szpiku, takie jak organizacja non-profit, którą jest DKMS, mierzą się z potężnymi wyzwaniami wynikającymi z kryzysu wywołanego koronawirusem, rośnie znaczenie wyjątkowych korzyści z dostępności krwiotwórczych komórek poddanych krioprezerwacji.

Dr Alexander Platz, dyrektor medyczny Banku Krwi Pępowinowej DKMS i powstającego Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech, wraz ze swoim zespołem prowadzi wspomniany projekt z ogromnym przekonaniem i zaangażowaniem w sprawę: - „Nasz bank krwiotwórczych komórek, to bardzo innowacyjne i przyszłościowe przedsięwzięcie. Dla wielu pacjentów każdy dzień jest na wagę złota, a poszukiwanie dawcy to dopiero początek wyścigu z czasem. Gdy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, będziemy mogli pomagać chorym na nowotwory układu krwiotwórczego na całym świecie jeszcze szybciej i skuteczniej”- dodaje dr Alexander Platz. Po znalezieniu dla pacjenta zgodnego dawcy mija zwykle kilka tygodni zanim będzie możliwe pobranie komórek macierzystych i przeprowadzenie ich przeszczepienia.

SZYBSZA POMOC WIELU PACJENTOM WALCZĄCYM W WYŚCIGU Z CZASEM

Krwiotwórcze komórki poddane krioprezerwacji w banku komórek są dostępne dużo szybciej i z prawdopodobieństwem dostępności wynoszącym 100%. Istotnym czynnikiem jest czas — gdy pacjent oczekuje na przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych, może dojść do progresji choroby wykluczającej możliwość jego wykonania. W przypadku niektórych chorób szybkie przeprowadzenie transplantacji korzystnie wpływa na jej efekt - „Krioprezerwacja umożliwia wykonywanie przeszczepień bez długiego czasu oczekiwania oraz bez ryzyka pojawienia się przeszkód takich jak występują podczas globalnej epidemii. To właśnie z tego powodu zaczęliśmy planować utworzenie Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech. W obecnej sytuacji kryzysu związanego z koronawirusem zdaliśmy sobie sprawę jak ważny jest w rzeczywistości ten projekt, szczególnie w obliczu możliwej drugiej fali zakażeń na świecie” —podkreśla dr Elke Neujahr.

DOSTĘPNOŚĆ KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH PODDANYCH KRIOPREZERWACJI DLA PACJENTÓW NA CAŁYM ŚWIECIE

„Dzięki tej metodzie możemy zapewnić pobrane od naszych dawców w Niemczech i poddane krioprezerwacji krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej pacjentom na całym świecie w celu przeprowadzenia u nich transplantacji od osoby niespokrewnionej. Nasze podejście jest bardzo wyjątkowe, proste i w 100% etycznie akceptowalne dla dawców. Nie jest konieczny z ich strony żaden dodatkowy wysiłek, ponieważ będziemy prosić o zgodę tylko te osoby, które już oddają swoje komórki dla konkretnego pacjenta. Tym samym nasi dawcy mogą ocalić dwa istnienia, oddając komórki macierzyste jednorazowo” — mówi dr A. Platz. „Nasze doświadczenia wskazują, że wielu dawców wytwarza znacząco więcej krwiotwórczych komórek niż w rzeczywistości potrzebuje jeden pacjent” — dodaje A. Platz. Pobranie dodatkowych komórek, czyli tak zwanej „nadwyżki” jest w związku z tym zawsze przeprowadzane tylko zgodnie z obowiązującymi procedurami zabiegu, który i tak by wykonano. W przeciwieństwie do pobierania komórek macierzystych ze szpiku kostnego procedura ich pozyskiwania z krwi obwodowej nie wymaga zabiegu chirurgicznego ani znieczulenia.

Dla dawcy przekazanie dodatkowych komórek nie wiąże się z żadnym dodatkowym wysiłkiem poza ewentualnie nieco dłuższym czasem trwania aferezy. „Będziemy przeprowadzać „standardowe” pobranie komórek, podczas którego przetworzona zostanie dozwolona objętość krwi. Następnie zostanie podjęta decyzja czy istnieje możliwość uzyskania dwóch preparatów z materiałem przeszczepowym — jednego dla pacjenta oczekującego na przeszczep, a drugiego w celu przechowania w banku komórek macierzystych.” — informuje A. Platz. W pierwszej kolejności DKMS w Niemczech skupi się przede wszystkim na dawcach, u których występują szczególnie powszechne kombinacje antygenów HLA, co przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo przekazania materiału do przeszczepienia. Bank komórek macierzystych będzie miał siedzibę w Niemczech i w pierwszym etapie tylko niemieccy dawcy zostaną poproszeni o przekazanie swoich nadwyżek komórek macierzystych w celu krioprezerwacji i do wykorzystania w późniejszym czasie.

Podobne wpisy