Jak zostać Dawcą szpiku?

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ?

Dawcą może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Jednak, co to tak naprawdę znaczy "być ogólnie zdrowym"? Przeczytaj informacje zmieszczone poniżej.

JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ W BAZIE?

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca

Zastanawiasz się jak zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych Dawców? Obejrzyj filmik, który pokaże Ci jak to zrobić!

JAK ZOSTAJESZ AKTYWNYM DAWCĄ?

Od momentu otrzymania przez nas Twoich próbek do momentu wpisania Cię do bazy minie około 2-3 miesiące. Co dzieje się w tym czasie? Przeczytaj poniżej.

 

Jeśli Twoje BMI nie jest wyższe niż 40 to jesteś na dobrej drodze, żeby zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Tak naprawdę, jeśli nie cierpisz na żadne poważniejsze choroby np. przewlekłe czy nowotworowe i czujesz się osobą zdrową, to możesz dołączyć do bazy. Szczegółową listę chorób wykluczających z możliwości zostania Dawcą znajdziesz w jednym z kroków po kliknięciu w „Sprawdź czy możesz zostać dawcą”, warto ją przeczytać, aby mieć gwarancję, że na pewno będziesz w stanie komuś pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wokół warunków rejestracji krąży kilka mitów, które wielu osobom utrudniają podjęcie decyzji, poniżej postaramy się je rozwiać:

• Tatuaż, piercing, makijaż permanentny nie wykluczają z możliwości zostania Dawcą. Rejestruj się śmiało! • Kobiety w ciąży, a także karmiące, też mogą zarejestrować się z bazie dawców komórek macierzystych. Tak to prawda! W każdej tego typu sytuacji daną osobę blokujemy na określony czas w bazie. • Przeszkodą nie jest też przeziębienie czy grypa. W tym czasie można pobierać wymaz do badania bez obawy, że choroba będzie miała wpływ na jego jakość. • Osoby chore na niedoczynność tarczycy lub zapalenie Hashimoto i przyjmujące leki mogą zostać Dawcami. Nadczynność tarczycy wyklucza możliwość zostania Dawcą. • Żółtaczka w przypadku większości jej typów jest przeciwwskazaniem do rejestracji. Jedynie osoby, które przeszły żółtaczkę pokarmową (typ A) mogą rejestrować się bez przeszkód. • W przypadku boreliozy, jeśli leczenie było jednorazowe i trwało maksymalnie do trzech miesięcy, a po infekcji nie został żaden ślad, to rejestracja jest możliwa 2 lata po całkowitym zakończeniu leczenia. • Cukrzyca wyklucza możliwość rejestracji jako potencjalny Dawca komórek macierzystych.

 

Po zamówieniu przez Ciebie pakietu rejestracyjnego online i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka, odsyłasz do nas odpowiednio zabezpieczoną przesyłkę z pałeczkami przeznaczonymi do analizy. Kiedy Twój zestaw do nas trafi rejestrujemy go w naszym systemie, a próbkę przekazujemy do laboratorium. Jest ona badana pod kątem profilu antygenów zgodności tkankowej- HLA. Gdy badanie się zakończy, wyniki badań są wpisywane do bazy razem z Twoimi danymi. Od tego momentu jesteś aktywnym potencjalnym dawcą i Twoje dane brane są pod uwagę przy każdym przeszukaniu bazy. Cała procedura może trwać do około 4 miesięcy.

ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ!

Sprawdź, czy możesz zostać dawcą szpiku

Cieszymy się, że chcesz pomóc chorym na nowotwory krwi. Być może dzięki Twojej pomocy ktoś otrzyma szansę na życie. Zamów pakiet rejestracyjny już dziś.

Tylko kilka kroków dzieli Cię od podarowania szansy na życie

Zostań dawcą szpiku

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

Czy mieszkasz w Polsce?

Polska

Jako Fundacja DKMS w Polsce rejestrujemy potencjalnych dawców mieszkających na stałe w Polsce.

Czy jest to Twoja pierwsza rejestracja jako potencjalny dawca szpiku?

Jaka jest Twoja data urodzenia?

Uwaga! Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 r.ż.

Czy stan Twojego zdrowia pozwala Ci na zostanie Dawcą?

Nie jesteś pewny?

Sprawdź, kto nie może być Dawcą.

Podaj swoje dane:

cm
kg
Podaj swój wzrost i wagę, a my powiemy Ci czy możesz zostać dawcą.

Możesz zostać dawcą szpiku!


Za chwilę przekierujemy Cię do formularza,
za pośrednictwem którego zamówisz bezpłatny pakiet rejestracyjny.

Dziękujemy za Twoją chęć pomocy,

ale możemy rejestrować tylko osoby mieszkające na stałe w Polsce.

 

Mieszkasz za granicą? Sprawdź nasze oddziały lub napisz na rejestracja@dkms.pl.

lub

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować. Każda osoba może być zarejestrowana tylko w jednym ośrodku dawców szpiku. Aby dowiedzieć się więcej, napisz na rejestracja@dkms.pl.

 

Możesz również wesprzeć naszą działalność w inny sposób.

Przekaż darowiznę

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możemy Cię zarejestrować.
Twój stan zdrowia nie pozwala na zostanie Dawcą.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

Dziękujemy za chęć pomocy.

Niestety nie możesz zostać Dawcą.
Wskaźnik masy ciała (BMI) musi być poniżej 40.

 

Jest jednak wiele innych możliwości pomocy.
Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.

Przekaż darowiznę

lub

 

Czy stan Twojego zdrowia pozwola Ci na zostanie Dawcą?

Rejestracja w ODS Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO - NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: arytmia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA - przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

6. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO, np. zaburzenia ruchowe (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta- Jakoba, zaburzenia napadowe (np. epilepsja).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: neuropatie obwodowe (np. porażenie nerwu promieniowego)i, operacje/poważne urazy głowy.

7. CHOROBY KRWI I SZPIKU: talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi (np. trombofilia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: małopłytkowość w dzieciństwie, niedokrwistość niedoborowa, umiarkowane zaburzenia w morfologii krwi.

8. ZABURZENIA PSYCHICZNE: schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia zachowania osób dorosłych.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: depresja, neurastenia.

9. CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: Hashimoto, leczenie hormonem wzrostu w przeszłości, hiperprolaktynemia.

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

12. UZALEŻNIENIA: alkohol, narkotyki, leki

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS: wieloletni okres trwałej abstynencji bez rozpoznania narządowych powikłań uzależnienia

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem konsultantem Fundacji DKMS lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00.

Zostań Dawcą

Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca
Jak zostać Dawcą?

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa? Obejrzyj film i dowiedz się więcej.

Co się wydarzy jeśli mnie wybiorą?

CO JEŚLI OKAŻE SIĘ, ŻE MOGĘ POMÓC?

Rejestracja krok po kroku

Zastanawiasz się co się stanie, kiedy okaże się że Twój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy, a Ty jesteś jego szansą na życie? Obejrzyj nasz krótki filmik.

PIERWSZY TELEFON OD FUNDACJI

Kiedy okaże się, że możesz komuś pomóc skontaktuje się z Tobą koordynator naszej Fundacji. Co wtedy usłyszysz? Przeczytaj poniżej.

TUŻ PRZED POBRANIEM...

Dowiedz się co się stanie, gdy Twoja zgodność tkankowa się potwierdzi i klinika zdecyduje się na to, aby Twój szpik był pobrany.

 

Sesja informacyjna i ankieta

Podczas rozmowy telefonicznej nasz pracownik zapyta o Twoją gotowość do zostania Dawcą oraz dostępność (sprawdź swój kalendarz!). Następnie szczegółowo przedstawi wszystkie kolejne kroki na drodze do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych oraz zapyta Cię o stan zdrowia. Poprosi Cię również o wypełnienie otrzymanej wcześniej ankiety medycznej.

Typizacja potwierdzająca

Na tym etapie niezbędne jest pobranie kilkudziesięciu mililitrów Twojej krwi, w celu przeprowadzenia weryfikujących badań potwierdzających zgodność tkankową pomiędzy Tobą a Pacjentem.

Oczekiwanie na decyzję kliniki

Czas oczekiwania na decyzję kliniki zazwyczaj wynosi od 3 tygodni do 3 miesięcy po pobraniu krwi i przeprowadzeniu typizacji potwierdzającej. Na tym etapie bardzo ważny jest szybki kontakt z Dawcą, dlatego ważne jest abyś był dostępny pod telefonem. Czasami zdarza się, że w ciągu 3 miesięcy od momentu znalezienia zgodnego Dawcy, stan zdrowia Pacjenta nie pozwala na wykonanie przeszczepienia komórek krwiotwórczych. Pamiętaj, by po tym czasie również pozostać w kontakcie z nami. Niezależnie od wyników typizacji potwierdzającej Fundacja poinformuje Cię o decyzji kliniki. Jeżeli teraz nie zostaniesz Dawcą, pozostaniesz w bazie dostępny dla innych Pacjentów!

 

Gdy zgodność tkankowa zostanie potwierdzona, koordynator ds. pobrań skontaktuje się z Tobą i przedstawi dalsze etapy procedury. Zostaniesz poinformowany o: • terminie badań wstępnych, • wybranej metodzie pobrania, • terminie pobrania, • danych kliniki pobrania, która przeprowadzi badania i pobranie.

W pierwszej kolejności zostaniesz umówiony na badania wstępne, które mają na celu zakwalifikowanie Cię do oddania szpiku lub komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. Są to kompleksowe badania obejmujące: określenie ogólnego stanu zdrowia, szczegółowe badania krwi, ogólne badanie moczu, USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej. Przed wykonaniem badań otrzymasz do zapoznania się szczegółową informację dotyczącą przebiegu procedury oraz formularz świadomej zgody, których podpisanie jest niezbędne do uczestnictwa w procesie. Jeżeli będziesz miał wątpliwości, na Twoje pytania odpowie lekarz w trakcie badania wstępnego. Po skompletowaniu wszystkich wyników badań i stwierdzeniu braku przeciwskazań do oddania szpiku lub komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, zostaniesz zakwalifikowany do zabiegu pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

POBRANIE KOMÓREK MACIERZYSTYCH

Istnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Żadna z nich nie ma nic wspólnego z punkcją z kręgosłupa! Przeczytaj na czym polega każda z nich.

DZIEŃ ZERO

W dniu przeszczepienia, zwanym także „dniem zero”, Twoje krwiotwórcze komórki macierzyste zostają podane, czyli przeszczepione Pacjentowi. Co się dzieje dalej?

O NIC NIE MUSISZ SIĘ MARTWIĆ!

Na pewno masz wiele pytań dotyczących Dawstwa. Poniżej zamieściliśmy kilka istotnych punktów, które mogą Ciebie zainteresować. Przeczytaj je uważnie!

 

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej

Cały zabieg odbywa się pod nakozą. Wówczas z talerza Twojej kości biodrowej pobierane jest około 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Nie martw się, Twój organizm wyrówna te braki w ciągu 2 tygodni. Na oddział zostajesz przyjęty dzień przed procedurą. Musisz liczyć się z tym, że możesz spędzić w szpitalu 2-3 dni. Po pobraniu szpiku jest możliwe, że będziesz odczuwać miejscowy ból, podobny do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Pobranie komórek z Twojej krwi obwodowej

Przed pobraniem przez 4 dni będziesz przyjmować czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość Twoich komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika możesz doświadczać objawów grypopodobnych. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu Twoich ramionach zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 85% przypadków.

 

Odbywa się to w odizolowanej sali drogą dożylnej transfuzji, podobnie jak w przypadku transfuzji krwi. Transplantacja powinna zostać przeprowadzona w ciągu 48 godzin po pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych. Oczywiście na tym nie kończy się procedura transplantacji, a w zasadzie dopiero się zaczyna. Pacjenta czeka jeszcze długi proces, podczas którego przeszczepiony szpik zaczyna powoli tworzyć nowy układ krwiotwórczy, produkować krew i tworzyć nowy układ odpornościowy. Okres ten jest obarczony ryzykiem wystąpienia różnych powikłań, które są na bieżąco zwalczane. Najczęściej po około 4 tygodniach, jeśli wszystko przebiega pomyślnie, Pacjent jest wypisany do domu i przychodzi na regularne wizyty kontrolne, które z czasem są coraz rzadsze. Udane przeszczepienie kończy się wyzdrowieniem Pacjenta i daje szanse na wieloletnie życie. Ze względu na różne sytuacje, które mogą spotkać Pacjenta w czasie rekonwalescencji, będziesz „zarezerwowany” w naszej bazie przez następne dwa lata w razie potrzeby kolejnego przeszczepu.

 

Ważne jest abyś widział, że: - Jeśli pracownik naszej Fundacji się z Tobą skontaktuje, znaczy to, że cechy zgodności tkankowej Twoje oraz konkretnego Pacjenta są bardzo podobne i jego klinika transplantacyjna wytypowała Cię jako potencjalnego Dawcę komórek krwiotwórczych, jednak sam ten fakt nie gwarantuje, że faktycznie nim zostaniesz. Przed Tobą jeszcze długa droga, we współpracy z naszym działem medycznym, który szczegółowo przeanalizuje wszystkie czynniki wpływające na przebieg przeszczepu (zgodność tkankowa Dawcy i Pacjenta). - W przypadku, gdy zostaniesz wybrany jako Dawca przysługuje Ci zwolnienie lekarskie płatne w 100% w czasie przygotowywania do pobrania komórek macierzystych lub szpiku kostnego oraz w trakcie samego pobrania. - Wszelkie dodatkowe koszty związane z Twoim pobraniem (np. podróż, hotel) pokrywa DKMS. Fundacja DKMS organizuje i aktywnie uczestniczy w przygotowaniu Dawcy do oddania komórek macierzystych. - Fundacja pokrywa koszty Twojego ubezpieczenia. - Pobranie Twoich komórek macierzystych odbywa się tylko w wyspecjalizowanej klinice. Postaramy aby pobranie miało miejsce jak najbliżej miejsca Twojego zamieszkania, ale ostatecznie o tym, gdzie się odbędzie decyduje dostępność miejsc w klinikach pobrania. Nie ponosisz żadnych kosztów. Fundacja jest odpowiedzialna za całą organizację logistyczną. PAMIĘTEJA! Podejmij odpowiedzialną decyzję! Etap doboru Dawcy i potwierdzenia zgodności tkankowej trwa około 3 miesiące. Jeżeli TERAZ zdecydujesz się na udział w procedurze typizacji potwierdzającej, a po etapie potwierdzenia zgodności zmienisz swoją decyzję, zmarnujesz tym samym czas i możliwe, że też szansę Pacjenta na życie. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami i zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania.