ŚWIATOWY dzień dawcy szpiku - dziękujemy dawco!

Światowy Dzień Dawcy Szpiku (WMDD) jest dniem, w którym chcemy podziękować wszystkim 37 milionom zarejestrowanym potencjalnym Dawcom Szpiku na całym świecie.

Mimo tak ogromnej grupie ludzi chcących pomóc, w dalszym ciągu widzimy potrzebę rejestracji kolejnych osób, bo 40% Pacjentów nie znajduje zgodnego Dawcy Szpiku. Przyłączamy się do akcji WMDD i razem z innymi Ośrodkami Dawców Szpiku zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców Szpiku.

Każdego roku około 20 000 Pacjentów z całego świata potrzebuje przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Niestety nie dla każdej potrzebującej osoby znajduje się zgodny Dawca - ale TY możesz to zmienić!

zostań dawcą

OCALMY ELIZĘ!

Mam na imię Eliza i mam 26 lat. Wraz z mężem Marcinem i córeczką Zosią mieszkamy w Pionkach. W maju 2018 nastał ten piękny dzień i wraz z mężem wzięliśmy ślub. Niestety niespełna miesiąc później padła diagnoza, która była dla mnie ogromnym szokiem – chłoniak hodgkina. Moje codzienne życie zmieniło się w regularne wizyty w szpitalu i już teraz wiem, że będę potrzebowała przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej.


Moja rodzina jest dla mnie ogromnym wsparciem i siłą do walki. Pomiędzy wizytami spełniam się jako mama ślicznej Zosi, wokół której kręci się całe nasze życie. Wolny czas spędzam chodząc na basen, jeżdżąc rowerem, a moją pasją jest pieczenie ciast. Moim największym marzeniem jest zamieszkanie w domu z ogródkiem, pokazanie córce miejsc, których sama jeszcze nie zwiedziłam oraz przekazanie jej wiedzy jaką posiadam. Jednak priorytety na chwile się zmieniły. Teraz wiem, że najważniejsze jest zdrowie i życie moje, i moich najbliższych.


Diagnoza wyrwała mnie z codzienności, nagle szpital stał się moim drugim domem. Pragnę żyć dla mojego męża i córeczki. Widzieć jak dorasta, idzie do szkoły, pomagać jej w lekcjach… takie proste czynności, a tak dla mnie teraz ważne. Dlatego apeluję, jeśli nie jesteś obojętny pomóż mi proszę zwyciężyć z chorobą. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku, daj szansę mi i Innym Pacjentom na nowe życie!
Veer szuka zgodnego dawcy szpiku
Veer jest szczęśliwym, żądnym przygód 3-latkiem z Wielkiej Brytanii. Ten mały psotnik jest pełen energii i uwielbia biegać po domu, niestety teraz kończy się mu czas.
Prise szuka zgodnego dawcy szpiku
Praise jest energiczną i rozmowną trzylatką. Uwielbia czytać książki i opowiadania. Chętnie obserwuje wszystko, co dzieje się wokół niej. Dziewczynka jest kreatywna, bardzo lubi rysować.
Kai szuka zgodnego dawcy szpiku
Jestem Kai, mam 42 lata i chyba nie jestem typową osobą do takiego apelu - nie jestem młody, nie mam dzieci ani żony. Ale kocham swoje życie tak bardzo, jak wszyscy, miejmy nadzieję.
 

Na początku tego roku u Veera zdiagnozowano anemię Fanconiego, a jego jedyną nadzieją na przeżycie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jego rodzice, Nirav i Kirpa, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby znaleźć dla niego odpowiedniego Dawcę, niestety bezskutecznie. Nawet jego 5-letnia siostra Suhani nie może mu pomóc.
Aktualnie trwają poszukiwania niespokrewnionego Dawcy szpiku dla małego Veera. Zarejestruj się w bazie Fundacji DKMS, może to właśnie Ty okażesz się tym, który przywróci szczęście rodzinie! U energicznego chłopca zdiagnozowano rzadkie zaburzenie, które powoduje zmniejszenie produkcji wszystkich typów krwinek. Veer jest jedną z nielicznych osób, które odziedziczyły anemię Fanconiego. Choroba chłopca ma swój początek w grudniu 2018 roku, kiedy poczuł się ospały, a jego poziom energii spadł, co tłumaczono wówczas niskim poziomem płytek krwi. Chociaż niedługo potem Veer poczuł się lepiej i znowu rozpierała go energia, to przypadkowo, w sierpniu 2019 roku zdiagnozowano u niego poważną chorobę genetyczną. „Był to dla nas kompletny szok, gdy lekarze poinformowali nas, że Veer prawdopodobnie będzie potrzebował przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych”- wspominał ojciec Veera, Nirav Gudhka. Znalezienie Dawcy szpiku dla Veera jest niezwykle trudne, ponieważ chłopiec pochodzi z Indii. Dlatego jego rodzina zdecydowała się prowadzić kampanię na rzecz swojego syna i zachęcać więcej osób do zarejestrowania się jako potencjalni Dawcy szpiku. Mówiąc o wpływie choroby Veera na jego rodzinę, Nirav dodał: „Starsza siostra Veera, Suhani, ma pięć lat i wie, że Veer potrzebuje „nowej krwi”. Sam Veer jest prawdziwym żołnierzem, dzielnie znosi liczne badania. Patrząc na statystyki w Wielkiej Brytanii, poziom świadomości wśród ludzi jest bardzo niski. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zwiększyć świadomość, pomagając nie tylko Veerowi, ale także innym osobom z różnych środowisk.
 

Niestety niedługo po urodzeniu zdiagnozowano u niej dziedziczną chorobę autoimmunologiczną, zwaną przewlekłą chorobą ziarniniakową (CGD), która pojawia się, gdy białe krwinki (które zwykle pomagają organizmowi zwalczać infekcje) są upośledzone. Po zweryfikowaniu wielu planów leczenia okazało się, że przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych jest najlepszą metodą, aby Praise pokonała chorobę. Niestety nikt z rodziny Praise nie może jej pomóc. Dodatkowym ciosem dla rodziny była również strata starszej siostry Prasie, Valerie, która zmarła w kwietniu 2020 roku, kilka miesięcy przed jej dziewiątymi urodzinami. Poszukiwanie Dawcy jest jeszcze trudniejsze ze względu na pochodzenie Praise, która jest Nigeryjką i tylko 20% Pacjentów jej pochodzenia ma szanse na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”. Rodzina Praise zachęca wszystkich, ale szczególnie osoby z podobnego środowiska, do zrobienia pierwszego kroku i zarejestrowania się jako potencjalny Dawca szpiku. Możesz pomóc nie tylko Praise, ale także innym ludziom na całym świecie, którzy poszukają Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych!
 

Mam wspaniałą rodzinę i najlepszych przyjaciół, jakich mógłbym sobie wyobrazić. Chciałbym spędzić z nimi jeszcze kilka cudownych lat! Pojechałbym na wakacje z moją przyczepą kempingową, a za kilka lat z moim słodkim chrześniakiem spędzałbym czas w parkach rozrywki lub jeżdżąc na rowerze. Około 5 lat temu zdiagnozowano u mnie szpiczaka mnogiego. Jest to rodzaj nowotworu krwi. Poddałem się autoprzeszczepieniu, niestety skutki uboczne przyjmowanych leków, z biegiem czasu prawdopodobnie doprowadziły do tego, że teraz mam również białaczkę, o czym dowiedziałem się kilka dni temu. Moją jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby mój apel przyczynił się do znalezienia Dawcy szpiku nie tylko dla mnie, ale dla jak największej liczby innych osób w podobnej sytuacji! Czułem, że muszę skorzystać z tej szansy, dlatego bardzo proszę: Zarejestruj się jako Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych i pomóż mi i innym Pacjentom żyć. To jest proste i nie boli! Dziękuję Ci, Kai

Emma szuka zgodnego dawcy szpiku
Wyobraź sobie, że masz 10 lat i walczysz z rzadką, zagrażającą życiu chorobą krwi. Aby przeżyć, potrzebujesz przeszczepienia szpiku. Szpital jest Twoim drugim domem.

Badania nie mają końca. Te wszystkie liczby i wyniki są dla Ciebie zagmatwane i przerażające.
To jest rzeczywistość Emmy, która prosi o pomoc: „Przeszczepiene krwiotwórczych komórek macierzystych może uratować życie. Potęga miłości to Twój wybór, możesz pomóc dzieciom takim jak ja ”. Dziesięcioletnia Emma marzy o powrocie do szkoły, grze w piłkę nożną z przyjaciółmi. Na początku 2019 roku u Dziewczynki zdiagnozowano niedokrwistość aplastyczną (AA). Emma została zmuszona do porzucenia swoich codziennych czynności. Musiała skonfrontować się z faktem, że nawet czytanie książki może stać się wyczerpującym zajęciem.

Emma dużo czasu spędza w szpitalu na wizytach lekarskich oraz transfuzjach krwi. Lekarze Dziewczynki powiedzieli, że jedynym lekarstwem, które może pomóc jej pokonać chorobę jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Chociaż poszukiwania rozpoczęły się z wielką nadzieją, to teraz, ponad rok później, Emma nadal nie może znaleźć Dawcy szpiku, którego potrzebuje, aby mieć drugą szansę na życie.

zarejestruj się i zostań dawcą!

zostań dawcą

O ŚWIATOWYM DNIU DAWCY SZPIKU (WMDD)

Światowy Dzień Dawcy Szpiku (WMDD) obchodzimy co roku w trzecią sobotę września. Jest to wyjątkowy dzień, w którym dziękujemy wszystkim 37 milionom zarejestrowanym potencjalnym Dawcom Szpiku na całym świcie. Światowy Dzień Dawcy Szpiku daje również Pacjentom i Dawcom możliwość opowiedzenia jak ogromny wpływ wywarło na nich pobranie i przeszczepienie komórek macierzystych.

Światowy Dzień Dawcy Szpiku został ogłoszony w 2015 roku, angażuje na całym świecie Ośrodki Dawców Szpiku, Ośrodki transplantacyjne, Organizacje Pacjenckie, Pacjentów, Dawców oraz opinie publiczną