Regionalna #komórkomania

LUBELSKA #KOMÓRKOMANIA

W dniach 3-21 października 2016 r. 54 szkoły z Województwa Lubelskiego poprzez zaproszenie Lubelskiego Kuratora Oświaty, Panią Teresę Misiuk, zaangażowały się w projekt o nazwie „Lubelska #KOMÓRKOMANIA”, obchodząc tym samym Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W wyniku ich działań do bazy Fundacji DKMS zarejestrowało się 1620 nowych potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

54 szkoły ponadgimnazjalne - 1620 potencjalnych Dawców Szpiku

W ślad za starszymi kolegami poszły również szkoły młodsze wiedząc, że #KOMÓRKOMANIA została przygotowana z myślą o szkołach ponadgimnazjalnych. Nie znaczyło to przecież, że akcji informacyjno-edukacyjnych połączonych z możliwością rejestracji nie można było przeprowadzić w gimnazjach, szkołach podstawowych oraz przedszkolach. Na podstawie scenariuszy zajęć lekcyjnych przygotowanych przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń we wszystkich jednostkach uwrażliwiono uczniów na tematykę związaną z nowotworami krwi. W wybranych szkołach do rejestracji zaproszono nauczycieli oraz rodziców uczniów. Dodatkowo 50 placówek oświatowych przeprowadziło akcję edukacyjno-informacyjną, obalając mity związane z ideą dawstwa szpiku rejestrując tym samym 202 dodatkowych osób, dających szanse na nowe życie dla pacjentów dotkniętych nowotworem krwi.

Szkolne Dni Dawcy Szpiku #KOMÓRKOMANIA w woj. lubelskim

2 grudnia 2016 r. w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów „Lubelskiej Szkoły z Życiem” zorganizowana dzięki pomocy Urzędu Miasta Zamość. Gala była zwieńczeniem wspólnej akcji edukacyjno-informacyjnej Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Fundacji DKMS.
Na galę zostali zaproszeni dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół, które wykazały się wrażliwością i otwartością przystępując do udziału w „Lubelskiej #KOMÓRKOMANII”.

– Dzisiaj mamy okazję przeżyć piękne chwile, bowiem spotkaliśmy się na wojewódzkiej Gali podsumowującej współpracę Fundacji DKMS ze szkołami i jednostkami oświatowymi w województwie lubelskim. (...) Zrozumienie i uwrażliwienie, jakim wykazali się dyrektorzy, nauczyciele, ale i również uczniowie lubelskich szkół i placówek oświatowych sprawiło, że możemy być dzisiaj dumni, gdyż dzięki tej współpracy mamy wielu, kolejnych potencjalnych dawców szpiku. Jesteśmy z tego dumni. – podsumowała Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, dodając – Dziś spotykamy się po to, by sobie nawzajem powiedzieć wielkie „dziękuję”, ale też wyrazić nadzieję, że współpraca szkół, przedszkoli, województwa lubelskiego z Fundacją DKMS, we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty będzie się dalej świetnie rozwijać.

Galę uświetnili swoją obecnością znakomici goście, tacy jak Prezydent Zamościa Andrzej Zastąpiło oraz ks. dr Robert Strus, Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu, który tłumaczył zebranym gościom, w jak ważnej inicjatywie biorą udział.

– Potencjalni Dawcy uczestniczą w tym niezwykłym darze z siebie samego – jest to najwspanialszy dar. O wiele bardziej wartościowy niż pieniądze, czy czas, gdyż dajemy cząstkę samych siebie.

Na galę przybyli przedstawiciele szkół, w tym także uczniowie – wolontariusze, tacy jak Aleksandra Figura z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach.

– Oprócz tego, że mogliśmy pomagać, mamy nadzieję, że wiele osób z naszej szkoły zostanie faktycznymi Dawcami, to jest taka pierwsza dojrzała decyzja. – podzieliła się swoimi odczuciami Ola.

O sukcesie #KOMÓRKOMANII świadczyło zaangażowanie całego środowiska okołoszkolnego co poświadczyła, V-ce Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chełmie, Aneta Holuk:

– Akcje rozszerzyliśmy na ogromną skalę, zatrudniając właściwie, nie tylko młodzież naszej szkoły, ale i również wszystkich nauczycieli, także rodziców. Do akcji przyłączyli się nawet absolwenci naszej szkoły.

Wszyscy zgromadzeni zapowiedzieli swój udział w następnej edycji Lubelskiej #KOMÓRKOMANI. Niektórzy spośród zebranych apelowali do swoich kolegów i koleżanek nie tylko z województwa lubelskiego, ale również i terenu całego kraju, do wzięcia udziału w projekcie #KOMÓRKONMANIA. Jedną z takich osób była Kamilla Brodzik, Pedagog szkolny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach:

– Chciałabym zaapelować do wszystkich dyrektorów szkół, do wszystkich nauczycieli, żeby w przyszłym roku bardzo chętnie, z otwartymi ramionami – przede wszystkim z otwartym sercem weszły w tę akcję – bo Ty też możesz komuś uratować życie.

Z całego serca Wam dziękujemy!

DOŁĄCZ DO PROJEKTU #KOMÓRKOMANIA!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I WEŹ UDZIAŁ W AKCJI