Informacje dla rodzica

Drogi Rodzicu, ważnym aspektem wychowania dziecka jest budowanie wrażliwości prospołecznej. Akcja #KOMÓRKOMANIA ma na celu zwrócenie uwagi na problem jakim są nowotwory krwi oraz pomoc innemu człowiekowi. Wierzymy, że wspólnie będziemy mogli przekazywać nowemu pokoleniu najważniejsze wartości.

CÓRKA NA MEDAL

Ola, dawca szpiku z mamą

Pani Agnieszka to wyjątkowa mama. Razem z mężem oraz dziećmi (Michałem 23l, Olą 20l i Zuzanną 13l) mieszka i pracuje w Świebodzinie. Troszczy się nie tylko o najbliższych, ale i całym sercem angażuje w pomoc innym i zachęca do tego swoich najbliższych. Każdego dnia, jako pedagog szkolny, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Może właśnie dlatego łatwiej pokonała obawy, jakie trapią rodziców dzieci oddających szpik kostny obcej osobie.


Jak mogę pomóc?

  • zainicjuj akcję #KOMÓRKOMANIA w szkole Twojego dziecka i wyślij zgłoszenie
  • zorganizuj akcję informacyjno-edukacyjnej wśród innych rodziców szkoły Twojego dziecka,
  • zachęć swoje dziecko do rejestracji jako potencjalny Dawca podczas organizowanej w szkole #KOMÓRKOMANII.

Ważne informacje

ZWROT KOSZTÓW

Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją w bazie potencjalnych Dawców szpiku i pobraniem krwiotwórczych komórek macierzystych, jeśli okaże się, że może dać komuś szansę na życie (Fundacja DKMS pokrywa koszty wszystkich niezbędnych badań, przejazdów, noclegów i wyżywienia). Na pobranie Dawca może zabrać osobę towarzyszącą, której koszty przejazdu i hotelu również pokrywa Fundacja.

UBEZPIECZENIE

Na czas badań wstępnych, pobrania i na rok po pobraniu Dawca jest ubezpieczony na kwotę 150 tys. euro, na wypadek niepożądanych zdarzeń powstałych w wyniku donacji i związanych z nią przyczynowo.

ZWOLNIENIE LEKARSKIE

Na czas badań wstępnych i pobrania przysługują Dawcy pełnopłatne dni wolne. Lekarz przeprowadzający badania wstępne oraz pobranie na prośbę Dawcy może wystawić zwolnienie lekarskie.
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowany koniecznością [poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt 1] pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia.

MONITOROWANIE STANU ZDROWIA

Niezależnie od zastosowanej metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, monitorujemy stan zdrowia naszych Dawców. Badania kontrolne są przeprowadzane po miesiącu, po 6 miesiącach i po roku od pobrania. Ponadto po 6 i 12 miesiącach po pobraniu oraz każdego kolejnego roku przez 10 lat Dawca wypełnia ankietę medyczną. Wszystkie wyniki oceniane są przez lekarzy Fundacji. W razie stwierdzonych nieprawidłowości zlecone mogą być dodatkowe badania oraz konsultacje medyczne.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Dla Fundacji DKMS ochrona danych osobowych potencjalnych Dawców ma priorytetowe znaczenie. Zbiór danych osobowych Dawców zarejestrowany jest w GIODO (Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) pod nr 077862. Zgodnie z obowiązującą ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku dane są zbierane oraz przetwarzane tylko po uzyskaniu uprzedniej zgody potencjalnego Dawcy. Dane są przechowywane przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa. Do rejestru polskiego oraz do rejestrów światowych przekazywane są zgodnie z obowiązującym prawem.

PRZYWIJEJE DAWCY

Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu“ lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu“ (Dz. U. nr 23, poz. 119).

twoje wsparcie ma znaczenie

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I WEŹ UDZIAŁ W AKCJI