Twoje wsparcie ma znaczenie!

Drogi Rodzicu,
już niebawem w szkole Twojego dziecka odbędzie się #KOMÓRKOMANIA – akcja edukacyjno-informacyjna połączona z możliwością rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych skierowana do młodych ludzi, którzy zaczynają swoje dorosłe życie. Zapoznaj się z informacjami na temat dawstwa szpiku i zachęć swoje dziecko do rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych podczas organizowanej w szkole #KOMÓRKOMANII. Ten bezinteresowny gest często jest ostatnią szansą na życie dla Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi.

Jeżeli chciałbyś zainicjować #KOMÓRKOMANIĘ w szkole Twojego dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zgłosił ten fakt poprzez wysłanie maila na adres szkola@dkms.pl.

Ważnym aspektem budowania świadomości w szkole jest zaangażowania środowiska, które przyczynia się w największym stopniu do wychowania młodzieży szkolnej – rodziców i nauczycieli. Podczas akcji zapoznaj rodziców i nauczycieli, poprzez materiały drukowane, bądź mailowo, z informacjami na temat dawstwa szpiku, które znajdują się w BROSZURZE DLA RODZICÓW.

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.
Niestety mimo tego, że na całym świecie jest ponad 26 milionów potencjalnych Dawców szpiku, nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20.000 do nawet 1: kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13.000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie "bliźniaka genetycznego". Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby.

CÓRKA NA MEDAL

Ola, dawca szpiku z mamą

Pani Agnieszka to wyjątkowa mama. Razem z mężem oraz dziećmi (Michałem 23l, Olą 20l i Zuzanną 13l) mieszka i pracuje w Świebodzinie. Troszczy się nie tylko o najbliższych, ale i całym sercem angażuje w pomoc innym i zachęca do tego swoich najbliższych. Każdego dnia, jako pedagog szkolny, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Może właśnie dlatego łatwiej pokonała obawy, jakie trapią rodziców dzieci oddających szpik kostny obcej osobie.

WAŻNE INFORMACJE:

ZWROT KOSZTÓW

UBEZPIECZENIE

ZWOLNIENIE LEKARSKIE

 

Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją w bazie potencjalnych Dawców szpiku i pobraniem krwiotwórczych komórek macierzystych, jeśli okaże się, że może dać komuś szansę na życie (Fundacja DKMS pokrywa koszty wszystkich niezbędnych badań, przejazdów, noclegów i wyżywienia). Na pobranie Dawca może zabrać osobę towarzyszącą, której koszty przejazdu i hotelu również pokrywa Fundacja.

 

Na czas badań wstępnych, pobrania i na rok po pobraniu Dawca jest ubezpieczony na kwotę 150 tys. euro, na wypadek niepożądanych zdarzeń powstałych w wyniku donacji i związanych z nią przyczynowo.

 

Na czas badań wstępnych i pobrania przysługują Dawcy pełnopłatne dni wolne. Lekarz przeprowadzający badania wstępne oraz pobranie na prośbę Dawcy może wystawić zwolnienie lekarskie.
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy spowodowany koniecznością [poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt 1] pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia.

MONITOROWANIE STANU ZDROWIA

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

PRZYWIJEJE DAWCY

 

Niezależnie od zastosowanej metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, monitorujemy stan zdrowia naszych Dawców. Badania kontrolne są przeprowadzane po miesiącu, po 6 miesiącach i po roku od pobrania. Ponadto po 6 i 12 miesiącach po pobraniu oraz każdego kolejnego roku przez 10 lat Dawca wypełnia ankietę medyczną. Wszystkie wyniki oceniane są przez lekarzy Fundacji. W razie stwierdzonych nieprawidłowości zlecone mogą być dodatkowe badania oraz konsultacje medyczne.

 

Dla Fundacji DKMS ochrona danych osobowych potencjalnych Dawców ma priorytetowe znaczenie. Zbiór danych osobowych Dawców zarejestrowany jest w GIODO (Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) pod nr 077862. Zgodnie z obowiązującą ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku dane są zbierane oraz przetwarzane tylko po uzyskaniu uprzedniej zgody potencjalnego Dawcy. Dane są przechowywane przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa. Do rejestru polskiego oraz do rejestrów światowych przekazywane są zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu“ lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu“ (Dz. U. nr 23, poz. 119).

POZNAJ HISTORIĘ WOJTKA, DAWCY

Wojtek, dawca faktyczny, pobór komórek macierzystych z krwi obwodowej

"Zaplanowane pobranie komórek macierzystych jest w toku. Każdy atom mojego ciała drży z podniecenia. Widzę jak w woreczku zbierają się komórki, które lada chwila polecą gdzieś w świat. To uczucie, gdzie daję dosłownie cząstkę siebie, tak niewiele, a jak wiele dla kogoś, kto walczy o życie."

twoje wsparcie ma znaczenie

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I WEŹ UDZIAŁ W AKCJI