28 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI

Każdego roku 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki
z Nowotworami Krwi
.

W tym dniu w szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę jak największej liczby osób na problem zachorowalności na nowotwory krwi oraz wyrazić swoją solidarność z chorymi na całym świecie.
Na świecie około 840.000 osób słyszy każdego roku diagnozę - nowotwór krwi. Ta choroba, która nie zna granic, może przyjść do każdego, bez względu na wiek, płeć, status społeczny.

Symbol tego dnia to &, a jego mottem jest hasło "Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi."

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi została stworzona specjalna strona internetowa www.worldbloodcancerday.org. Zapraszamy do jej odwiedzenia i do włączenia się do akcji Fundacji DKMS, która polega na przygotowaniu specjalnego zdjęcia ze znakiem &.

Przyłącz się do walki z nowotworami krwi!

Zostań Dawcą

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI W 2016 ROKU

Raport TNS Polska "Nowotwory krwi i idea dawstwa szpiku oczami Polaków"

20 maja w Pałacu Staszica Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja prasowa dedykowana obchodom Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi. Podczas wydarzenia po raz pierwszy przedstawiono wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji DKMS przez TNS Polska pt.: „Nowotwory krwi, idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”. Raport z badania ujawnia postawy Polaków wobec chorób nowotworowych oraz stan ich wiedzy na temat nowotworów krwi, idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

OTO KOMENTARZE EKSPERTÓW DOTYCZĄCE WYNIKÓW RAPORTU:

Przeprowadzone badanie to pierwsze tak szerokie badanie przeprowadzone w naszej populacji na temat dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwiocenia prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". - Jest to niezwykle ważne uzupełnienie naszej wiedzy na temat postaw polskiego społeczeństwa co do tej odrębnej dziedziny onkologii i transplantologii. Wyniki tego badania mają aspekt praktyczny, dzięki uzyskaniu informacji o niedoborach wiedzy naszego społeczeństwa w tym obszarze, o funkcjonujących mitach i przekłamaniach oraz o pożądanych i właściwych formach przekazu dla dalszej edukacji społeczeństwa. Badanie to pokazuje także pozytywne nastawienie społeczeństwa do rejestru dawców szpiku, do oddawania szpiku i udzielania w ten sposób pomocy osobom potrzebującym leczenia poprzez przeszczepienie szpiku.

Raport dostarcza zarówno złych, jak i dobrych informacji o współczesnych Polakach zauważa prof. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Złych, gdyż wskazuje, że w sytuacji konfrontacji z podejrzeniem choroby nowotworowej aż 30% może albo stosować metodę strusia, usiłując zbagatelizować zagrożenie i nic nie robić albo się samooszukiwać zwracając się w stronę magii pozamedycznych, określanych niesłusznie jako „medycyna niekonwencjonalna”. Jedno i drugie postepowanie prowadzi do opóźnienia rozpoznania i to opóźnienia z winy samego chorego. Niewątpliwie, na takie zachowanie ma wpływ postrzeganie chorób nowotworowych jako swoistego wyroku zasadniczo zaburzającego dotychczasowe życie.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS Polska:

Znani i lubiani solidarnie z chorymi na nowotwory krwi

19 maja w butiku Lilou odbyło się wyjątkowe spotkanie znanych i lubianych, którzy w przededniu obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, przyszli okazać swoją solidarność ze wszystkimi, którzy walczą z tą ciężką chorobą. Patrycja Markowska, Elżbieta Romanowska, Mikołaj Roznerski, Jacek Kopczyński, Krystian Kukułka, Kuba Kucner zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych krwi lub szpiku do bazy Fundacji DKMS i zaapelowali do swoich fanów, aby poszli w ich ślady zostając ambasadorami idei dawstwa szpiku.

Jestem w tej idei całym serduchem – powiedziała Patrycja Markowska – tak małym kosztem możemy uratować komuś życie. Ratujmy innych bo dobro powraca!
Marek Kaliszuk, który zarejestrował się już jakiś czas temu przybył, aby tym razem osobiście okazać swoje poparcie dla tej wielkiej idei i wyznał: Ja już jestem zarejestrowany jakiś czas, a nawet dostałem telefon, że zostałem wytypowany jako zgodny genetycznie z potrzebującym przeszczepienia pacjentem. Teraz czekam na potwierdzenie tej zgodności jako najwyższa. Trzymajcie za mnie kciuki, bym mógł faktycznie pomóc.

Rejestracja gwiazd odbyła się w butiku firmy Lilou, która od wielu lat wspiera ideę dawstwa szpiku przekazując pieniądze z każdej sprzedanej bransoletki z zawieszką puzzelka (symbolizującego bliźniaków genetycznych – dawcę i biorcę szpiku) na cele statutowe Fundacji DKMS Polska. Łącznie dotychczas zostało przekazane ponad 600.000 zł, dzięki czemu Fundacja DKMS Polska zarejestrowała prawie 2500 potencjalnych Dawców. Tego dnia we wszystkich butikach Lilou w Polsce, trwała akcja rejestracji potencjalnych Dawców - łącznie zarejestrowało się 128 osób.

Gwiazdy podczas Dnia Dawcy w Lilou
Mikołaj Roznerski podczas Dnia Dawcy w Lilou
Jacek Kopczyński i Patrycja Markowska podczas Dnia Dawcy w Lilou
Rejestracja gwiazd podczas Dnia Dawcy w Lilou
Krystian Kukułka
Gwiazdy podczas Dnia Dawcy w Lilou

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI W 2015 ROKU

Poprzez międzynarodową kampanię World Blood Cancer Day chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na ten ważny temat oraz zyskać jeszcze większe grono osób, które pomagają nam w walce z tą chorobą. Chcemy, aby symbol walki z nowotworami krwi - & - dotarł do wszystkich ludzi, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Jego znaczenie jest proste: Ty & Ja = wspólnie pokonamy nowotwory krwi.

Ty też możesz pomóc - włącz się do akcji!

ZOSTAW SWÓJ ZNAK

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Poprzezj aplikację na Facebooku można było dodać symbol World Blood Cancer Day do swojego zdjęcia profilowego oraz umiecićć jedną z naszych świetnych grafik jako zdjęcie w tle na swoim profilu. W ten sposób można było powiadomić swoich przyjaciół o naszym wyjątkowym wydarzeniu i pomóc nam nagłośnić problem nowotworów krwi.

WZÓR DO NAŚLADOWANIA

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Poprzez namalowanie znaku World Blood Cancer Day na swoich paznokciach mozna było pomóc nagłośnić temat nowotworów krwi oraz wesprzećj rejestrację potencjalnych Dawców.

Nasz partner - firma Coty Polska przeznaczyła 1% ze sprzedaży lakierów swoich marek: Rimmel, Sally Hansen, Astor, Manhatan i Miss Sporty właśnie na ten cel. Dodatkowo zdjęcia prac były umieszczone na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie.

SPOTKANIE DAWCY I PACJENTA

Z okazji World Bloog Cancer Day doszło do wyjątkowego spotkania „bliźniaczek genetycznych" – Agnieszki, która wygrała walkę z białaczką oraz Julii, jej Dawczyni. Do spotkania mogło dojść dzięki wydarzeniu sprzed dwóch lat. To właśnie wtedy Julia oddała swoje krwiotwórcze komórki macierzyste i podarowała cząstkę siebie chorej Agnieszce, ratując jej w ten sposób życie.

Znani i lubiani włączają się do akcji

Adamczyk, Racewicz i Zielińska podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi

Swojego wsparcia dla idei udzielili również znani i lubiani.

W uroczystości udział wziął między innymi nasz ambasador – Piotr Adamczyk, a także Katarzyna Zielińska, Joanna Racewicz, Marzena Rogalska, Anna Wendzikowska, Magdalena Steczkowska, Aneta Zając, Ania Kalczyńska, Kamila Szczawińska, Paulina Smaszcz - Kurzajewska, Ekskluzywny Menel, Artur Chamski oraz wiele innych osób.

Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane wsparcie!

magda Steczkowska podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Piotr Adamczyk podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Anna Wendzikowska podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Artur Chamski podczas rejestracji potencjalnych dawców szpiku kości
Paulina Smaszcz-Kurzajewska podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Rogalska i Zielińka podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Ekskluzywny Menel (Kamil Pawelski) podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi
Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Anna Kalicka promuje działania Fundacji DKMS podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z NOWOTWORAMI KRWI W 2014 ROKU

WIELE OSÓB WŁĄCZYŁO SIĘ DO AKCJI!

World Blood Cancer Day

W ramach obchodów World Blood Cancer Day wiele osób pobrało znak Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, zrobiło sobie z nim zdjecie i zamieściło je na swoich profilach w sieciach społecznościowych. Zdjęcia te znalazły się również na fanpage'u Fundacji w galerii dedykowanej temu wydarzeniu.

MOTYWOWALIŚMY INNYCH!

World Blood Cancer Day

Zachęcaliśmy do tego, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Namawialismy do tego, aby bliscy i przyjaciele osób zaangażowanych w akcję również dowiedzieli się o obchadach World Blood Cancer Day.
Chcieliśmy uświadomić im jak wiele osób czeka na pomoc i jak mało trzeba zrobić, żeby komuś dać szansę na życie - wystarczy zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku i komórek macierzystych!

ZOSTAŃ DAWCĄ!

World Blood Cancer Day

Bardzo ważne jest, aby liczba potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych rosła. Dlatego stale prowadzimy działania mające na celu propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestrację kolejnych osób gotowych na to, aby podzielić się cząstką siebie z Pacjentem potrzebującym przeszczepienia do dawcy niespokrewnionego.

Dziękujemy za Twoje zaangażowanie!

Zobacz co jeszcze możesz zrobić, aby wesprzeć nas w działaniach na rzecz chorych na raka krwi.

Pomóż nam zarejestrować jeszcze więcej potencjalnych Dawców!

Sprawdź gdzie odbywają się Dni Dawcy i zgłoś się jako Wolontariusz.

Twoja darowizna może uratować komuś życie. Wesprzyj nas w walce z nowotworami krwi.