Może ktoś czeka właśnie na Ciebie!

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi.
Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Na szczęście Ty też możesz pomóc. Zarejestruj się online!

O dawstwie krwiotwórczych komórek macierzystych

Podejmij świadomą decyzję!

Julka promuje rejestrację w Bazie Dawców Fundacji DKMS

Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące dawstwa szpiku.

Pobranie z krwi obwodowej

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej.

Pobranie z talerza kości biodrowej

Metoda ta jest stosowana rzadziej i wymaga znieczulenia ogólnego.

 

 • Przed pobraniem przez 4 dni oraz pierwszego dnia pobrania Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny. Czynnik wzrostu zwiększa liczbę komórek krwiotwórczych w krwi obwodowej oraz powoduje uwolnienie krwiotwórczych komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu (proces ten nazywa się mobilizacją komórek krwiotwórczych do krwi obwodowej). Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka, stymulując na co dzień komórki macierzyste, regulując wzrost granulocytów, a w trakcie przechodzenia infekcji jest produkowana zazwyczaj w nadmiarze, aby zwiększyć liczbę komórek odpornościowych. Po podaniu G-CSF komórki macierzyste można wyselekcjonować i odseparować z krwi.
 • Podczas przyjmowania czynnika wzrostu mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak: bóle kości, bóle mięśni, ból głowy, lekka gorączka, osłabienie.
 • Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne (wenflony). Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze krwiotwórcze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy.
 • Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji i trwa przeważnie około 4-5 godzin.
 • Istnieje prawdopodobieństwo (ok. 20%), że zabieg trzeba będzie powtórzyć następnego dnia. Dzieje się tak, jeśli pierwszego dnia nie uda zebrać się odpowiedniej liczby komórek.
 • Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.
 • Metoda ta znana jest na świecie od wczesnych lat 90-tych. Według obecnego stanu wiedzy medycznej nie obserwuje się odległych w czasie skutków ubocznych.

 

 • Szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej (nie jest to kręgosłup!) za pomocą igły punkcyjnej.
 • Na talerzu kości biodrowej z tyłu znajdują się dwa miejsca – kolce górne (na skórze zazwyczaj widoczne są dołeczki w tym miejscu), gdzie wykonuje się nakłucie igłą w celu aspiracji szpiku.
 • Zabieg pobrania szpiku wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) i trwa około godziny. Odbywa się w warunkach całkowitej sterylności, przy użyciu jedynie sprzętu jednorazowego, na bloku operacyjnym.
 • Podczas zabiegu Dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy jednocześnie pobiera szpik kostny z talerza kości biodrowej. W trakcie pobrania konieczne jest wykonanie dwóch ok. 5-cio milimetrowych nacięć skóry nad kolcami biodrowymi tylnymi górnymi, a proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko.
 • W trakcie zabiegu pobiera się ok. 1 – 1,5 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 - 3 tygodni.
 • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. Na drugi dzień planuje się pobieranie szpiku, a następnego dnia – wypis ze szpitala.
 • Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija. Istnieje ponadto ryzyko infekcji lub krwawienia wtórnego jak w przypadku każdej innej rany, aczkolwiek w wyjątkowo rzadkich przypadkach. Sporadycznie mogą wystąpić mdłości lub wymioty będące efektem pełnej narkozy.
 • Czas rekonwalescencji po zabiegu pobrania szpiku z talerza kości biodrowej jest zróżnicowany. Niektórzy Dawcy wracają do formy już po upływie 1-2 dni, inni potrzebują nieco więcej czasu. Z reguły trwa to do 5 dni. Dawca otrzymuje na ten czas 100% płatne zwolnienie lekarskie.