Zostanę Dawcą szpiku – co z pracą?

Czy można zostać Dawcą szpiku, pracując na etacie? Oczywiście! Co prawda, jeśli  otrzymasz informację o tym, że czeka na Ciebie potrzebujący Pacjent, któremu możesz uratować życie, i zdeklarujesz chęć oddania szpiku, to będzie wiązało się to z Twoją nieobecnością w pracy - na czas wykonania szczegółowych badań oraz procedurę pobrania. Możesz być spokojny, bo Twoja nieobecność ma solidną podstawę prawną – tę kwestię reguluje kodeks pracy.
W dziale III Kodeksu Pracy, poświęconym wynagrodzeniu za pracę i inne świadczenia znajdziecie rozdział III – „Świadczenia przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy” – z zawartym w nim przepisie, który jest istotny dla każdego Dawcy przeszczepu. To właśnie on reguluje świadczenia, które należą Ci się w sytuacji, gdy przed Tobą procedura oddania szpiku.
W dziale III Kodeksu Pracy, poświęconym wynagrodzeniu za pracę i inne świadczenia znajdziecie rozdział III – „Świadczenia przysługujące w okresie czasowej niezdolności do pracy” – z zawartym w nim przepisie, który jest istotny dla każdego Dawcy przeszczepu. To właśnie on reguluje świadczenia, które należą Ci się w sytuacji, gdy przed Tobą procedura oddania szpiku.

Art. 92. § 1. pkt 3.

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100 % wynagrodzenia. Oznacza to, że na czas badań wstępnych oraz pobrania Dawcy przysługują pełnopłatne dni wolne. W ośrodku pobrania otrzymasz nie tylko legitymację Dawcy Przeszczepu, ale również, na Twoją prośbę, lekarz wystawi Ci zwolnienie. Jeśli po pobraniu okaże się, że Twój organizm będzie potrzebował jeszcze chwili na regenerację, to oczywiście otrzymasz stosowne zwolnienie. W przypadku pobrania szpiku z talerza kości biodrowej Dawca przyjmowany jest do kliniki zazwyczaj dzień przed pobraniem, pozostaje w niej w dniu zabiegu i następnego dnia opuszcza klinikę. Cała procedura oddania trwa 2-3 dni. Jeśli będziesz oddawał krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej, to zarezerwuj sobie 2 dni. Pobranie nie wymaga wcześniejszej hospitalizacji, a noc przed zabiegiem możesz spędzić w hotelu – koszty Twojego pobytu pokryje Fundacja DKMS. U około 10% Dawców nie udaje się pobrać odpowiedniej ilości komórek, potrzebnych dla Pacjenta, za pierwszym razem i konieczny jest drugi dzień pobrania. Pobranie tą metodą trwa ok. 4-5 godzin, a Dawca nie wymaga pozostania w klinice i może wrócić do domu lub hotelu. Pamiętaj, że o metodzie pobrania zawsze decyduje lekarz prowadzący Pacjenta, który przy wyborze sposobu pobrania materiału uwzględnia zarówno jego stan zdrowia, jak i rodzaj choroby, na którą cierpi Pacjent.

Gdzie w Polsce pobiera się szpik?

Poniżej przedstawiamy ośrodki, z którymi Fundacja DKMS współpracuje:

Warszawa:

 • Klinika Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii w SPCSK, w Warszawie, Bank Autologicznych Komórek Krwiotwórczych, Pracownia Dawców Szpiku
 • Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Zakład Transfuzjologii, Pracownia Transfuzjologii Klinicznej z Bankiem Krwi
 • Centrum Medyczne Damiana w Warszawie

  Gdańsk:

  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

  Gliwice:

  • Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach

  Kraków:

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział przeszczepienia szpiku Katedry i Kliniki Hematologii
  • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

  Poznań:

  • Oddział Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pododdział Transplantacji Szpiku

  Wrocław:

  • Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  Jak wiadomo – nieznajomość prawa może czasem szkodzić, dlatego warto, Drogi Dawco, żebyś znał swoje prawa i wiedział, że polski Kodeks Pracy chroni Cię i zapewnia Ci bezpieczeństwo, podczas nieobecności w pracy. Jeśli będziesz potrzebował wsparcia, w dopełnieniu formalności z Twoim pracodawcą, uczelnią lub szkołą, to zgłoś to do Nas – wówczas pracownicy Fundacji DKMS pomogą Ci w załatwieniu formalności, związanych z Twoją nieobecnością.