O nowotworach krwi

Badanie krwi - jak się przygotować i jak często je wykonywać?

Morfologia to jedno z najważniejszych badań, które warto regularnie powtarzać, by dowiedzieć się więcej o swoim stanie zdrowia. Krew pobrana w trakcie badania jest dla lekarzy cennym źródłem informacji m.in. o niedoborach w organizmie pacjenta.

29.06.2023

Niekiedy również już na wczesnym etapie pozwala wykryć inne nieprawidłowości i poważne schorzenia. Jak przygotować się do badania krwi? Jak często je powtarzać? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z morfologią, znajdziesz w tym artykule.

Morfologia – informacje ogólne

Morfologia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz jest w stanie podejrzewać lub zdiagnozować np. stan zapalny, infekcję, anemię, małopłytkowość czy inne nieprawidłowości. Badanie krwi umożliwia zarówno ilościową, jak i jakościową ocenę wielu istotnych dla zdrowia elementów morfotycznych – erytrocytów, leukocytów, trombocytów a także i innych wskaźników. W ramach badania morfologii, określany jest także poziom hemoglobiny i hematokryt. Przykładowo, jeśli poziom hemoglobiny jest za niski, świadczy to o niedokrwistości. Zdarza się też, że poziom hemoglobiny jest wyższy niż norma – wówczas można mówić o nadkrwistości.

Jak często robić morfologię?

Morfologię, w zależności od aktualnego stanu zdrowia i chorób przewlekłych, warto wykonywać profilaktycznie, zwłaszcza kobiety powinny wykonywać badania regularnie. Co ważne, dotyczy to w równym stopniu osób młodych, jak i seniorów. Badanie krwi jest praktycznie bezbolesne (czuć jedynie moment wkłucia igły) i nie zabiera dużo czasu. Dzięki morfologii można w porę wykryć np. niedokrwistość z niedoboru żelaza, stany zapalne lub infekcyjne, zaburzenia odporności, , białaczkę oraz wiele innych poważnych schorzeń i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie krwi a dawstwo szpiku

Myślisz o tym, by zostać Dawcą szpiku i pomóc komuś, kto tej pomocy pilnie potrzebuje? Pamiętaj, że w takiej sytuacji, jednym z etapów przed pobraniem szpiku, jest wspomniane już badanie krwi.

O co chodzi?

  • Jeśli w trakcie rozmowy potwierdzisz swoją chęć i gotowość do oddania szpiku, uruchomisz proces, na którego końcu znajduje się On – Pacjent. Człowiek, któremu możesz uratować życie.
  • W ramach wspomnianego już procesu, koordynator umówi Cię na badania krwi (w dogodnym dla Ciebie terminie). Badanie jest niezbędne do potwierdzenia tzw. „zgodności tkankowej” pomiędzy Tobą a Pacjentem.
  • Badanie krwi polega na pobraniu kilku próbek krwi. Tylko tyle wystarczy, by eksperci mogli oznaczyć Twoją grupę krwi, czynnik Rh i wykluczyć choroby zakaźne.

Jak wyglądają kolejne etapy? O tym więcej w artykule „Czy oddawanie szpiku i komórek macierzystych jest trudne?”

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku i podaruj komuś szansę na życie.

Badanie krwi – jak się przygotować?

Udało się! Zostałeś zapisany na morfologię. Jak się przygotować do badania krwi?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że parametry Twojej krwi mogą istotnie zmieniać się w zależności np. od pory dnia czy tego, co wcześniej zjesz. W ramach przygotowania do badania krwi, około 3 dni wcześniej:

  • zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego;
  • nie pij alkoholu i nie stosuj innych używek.

Dzień przed badaniem (nie zmieniając diametralnie dotychczasowych przyzwyczajeń) zadbaj o lekkostrawną dietę.

Na około 12 godzin przed wykonaniem morfologii:

  • zrezygnuj ze spożywania posiłków;
  • zrezygnuj z picia kawy i herbaty.

W dniu badania krwi:

  • przed wyjściem z domu możesz wypić maksymalnie 2 szklanki wody;
  • przyjdź do laboratorium rano – koniecznie na czczo (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) i najlepiej przed przyjęciem leków (o ile przyjmujesz jakieś na stałe);
  • usiądź na około kwadrans – dzięki temu wyniki będą najbardziej miarodajne. Jak się bowiem okazuje, nawet umiarkowany wysiłek fizyczny (np. spacer z domu do laboratorium) może zaburzyć wyniki badań.

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dołącz do nas już dziś i podaruj komuś drugą szansę na życie!

Więcej o nowotworach krwi