Dar Fundacji DKMS dla małych Pacjentów w Wielkopolsce

W ramach „Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów” Fundacja DKMS przekazała ponad 1,5 mln zł. na rzecz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kwota stanowiąca wkład własny umożliwiła realizację projektu finansowanego z dotacji europejskiej. Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie projektu, która pozwoli na rozpoczęcie tej ważnej inwestycji.

W ramach „Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów” Fundacja DKMS przekazała ponad 1,5 mln zł. na rzecz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kwota stanowiąca wkład własny umożliwiła realizację projektu finansowanego z dotacji europejskiej. Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie projektu, która pozwoli na rozpoczęcie tej ważnej inwestycji.

17 czerwca, w samo południe w siedzibie wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie, podczas którego Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski podpisali umowę na dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową w województwie wielkopolskim poprzez przebudowę i rozbudowę budynku Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz zakup niezbędnego wyposażenia”. Projekt jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. W spotkaniu uczestniczyli Prof. Jacek Wachowiak, Prezes Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej „Dzieciaki-Chojraki”, Kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej, Michał Pawłowski ze Stowarzyszenia „Dzieciaki-Chojraki” oraz przedstawiciele Fundacji DKMS, Dyrektor Medyczny Tigran Torosian oraz Monika Mizerska-Gryko, Lider Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów.

Inwestycja zakłada rozbudowę budynku głównego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu o nową część o powierzchni użytkowej ok. 3.377 m2. Do nowo wybudowanego skrzydła przeniesione zostaną dwa istniejące oddziały: onkologii i hematologii dziecięcej dla dzieci młodszych oraz starszych. Powstaną sale jednołóżkowe i dwułóżkowe z łazienkami -łącznie 28 sal, wyposażonych w 45 łóżek oraz pokoje jednoosobowe pełniące funkcję izolatki poprzedzone śluzami. Na parterze budynku funkcjonować będzie poradnia onkologiczna dla dzieci wraz z ośmiołóżkowym oddziałem dziennym, onkologiczno-hematologicznym. Tym samym liczba łóżek onkologicznych w Szpitalu wzrośnie z 43 do 53. W nowym skrzydle znajdą się również gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów. Obecnie jednostki te funkcjonują w trudnych warunkach lokalowych, które nie spełniają europejskich wymogów. Dlatego też budowa rozpocznie się już w lipcu 2020 r. Planowany termin zakończenia inwestycji to grudzień 2022 r.

WSPÓLNIE DLA MAŁYCH PACJENTÓW

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki wsparciu wielu podmiotów: Stowarzyszenia “Dzieciaki-Chojraki”, od lat działającego na rzecz Rozbudowy Kliniki, Fundacji DKMS współfinansującej inwestycję, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, dysponującego środkami unijnymi. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 31 600 000 zł.

Nowe miejsca dla Pacjentów są bardzo potrzebne, bowiem liczba zachorowań stale rośnie. – mówi Prof. dr hab. med. Jacek Wachowiak, Kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej -

Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci powyżej 1 roku życia. Według danych obejmujących wielkopolską onkohematologię dziecięcą, w kolejnych latach prognozuje się wzrost bezwzględnej liczby nowych rozpoznań o 39 %!. Inwestycja znacząco poprawi warunki hospitalizacji Pacjentów oraz pozwoli nam w sposób należyty wypełniać obowiązki regionalnego ośrodka kompleksowego leczenia chorób nowotworowych u dzieci. Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest jedynym ośrodkiem kompleksowej terapii onkologicznej dla dzieci w Wielkopolsce i jednocześnie ogólnopolskim ośrodkiem referencyjnym m.in. w zakresie leczenia pierwotnie opornej ostrej białaczki szpikowej i wznowy ostrej białaczki szpikowej oraz transplantacji komórek krwiotwórczych u dzieci i młodzieży”.

Michał Pawłowski, ze Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej, „Dzieciaki-Chojraki” i ojciec byłego Pacjenta hematoonkologicznego dodaje:

Nasze Stowarzyszenie od wielu lat zbierało pieniądze na tę klinikę - i wreszcie się udało! Nie możemy doczekać się rozpoczęcia budowy. Placówka obejmie swoją opieką chore dzieci z całej Wielkopolski i co ważne umożliwi lepsze warunki pobytu Pacjentom i ich rodzicom. Jednoosobowe sale z łazienką i miejscem dla mamy lub taty są bardzo potrzebne w trakcie długiego pobytu w szpitalu i leczenia. Musimy pamiętać, że komfort psychiczny rodzica ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka.

DAR FUNDACJI DKMS

Cieszy nas fakt podpisania umowy na dofinansowanie projektu. Jesteśmy dumni, że w ramach realizowanego przez Fundację DKMS Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, mogliśmy wesprzeć rozbudowę Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Przekazane przez naszą Fundację środki finansowe w wysokości 1 580 000 zł zostaną przeznaczone za zakup wyposażenia i urządzeń medycznych niezbędnych do diagnozowania i leczenia małych Pacjentów. Głęboko wierzymy, że realizacja inwestycji, przyczyni się do poprawy warunków opieki nad dziećmi z chorobami nowotworowymi.

– mówi Monika Mizerska-Gryko, Lider Programu Rozwoju Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Fundacji DKMS.

źródło: UMWW w Poznaniu


Podobne wpisy