W domu, w pracy, w relacjach z bliskimi, zawsze starasz się dawać z siebie 100%? Fantastycznie! Ale czy wiesz, że czasami można zrobić o wiele mniej, a efekt tego i tak będzie spektakularny?
Aktywności Fundacji DKMS to nie tylko działania Ośrodka Dawców Szpiku, takie jak rejestracja nowych Dawców, czy koordynacja procesu pobrań szpiku od Dawców z naszej bazy. Dbamy również o dobro Pacjentów chorych na nowotwory krwi. Staramy się jak najlepiej poznać ich potrzeby i poprawić jakość ich leczenia oraz rekonwalescencji, dając im wsparcie w każdy możliwy sposób. Otrzymane fundusze przeznaczymy m.in. na poprawienie jakości leczenia Pacjentów hematoonkologicznych oraz sfinansowanie zakupu specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu dla wielu szpitali i klinik hematologicznych na terenie Polski.
WSPARCIE PACJENTÓW: dieta pomoc psychologiczna rehabilitacja
WSPARCIE SZPITALI: zakup urządzeń medycznych budowa/rozbudowa/remont oddziałów
W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę: białaczka. Dla wielu osób cierpiących na nowotwory krwi jedną szansą na szczęśliwy powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety wielu Pacjentów ciągle jeszcze nie znalazło swojego genetycznego bliźniaka.
1% podatku, który przekażesz Fundacji DKMS, pozwoli zarejestrować nowych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Jednym kliknięciem możesz pomóc nam dopisać szczęśliwe zakończenie do niejednej historii!
Terminy rozliczania PIT-ów w 2022 roku to:
Zwykle PIT można rozliczać do 30.04 danego roku. Jednak, jeżeli ten dzień wypada w dni wolne od pracy (soboty, niedziele lub święta), termin przypada na najbliższy dzień roboczy. W 2022 roku będzie to 2.05.2022.
Wszelkie informacje można uzyskać na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/
PIT 37
PIT 37 składają pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci, renciści, osoby wykonujące umowy o dzieło. Ta deklaracja jest składana, aby rozliczyć dochody opodatkowane skalą podatkową (17% i 32%).
Jeżeli otrzymuje się dochody zwolnione z opodatkowania nie wypełnia się żadnego PITu. Jeżeli korzysta się z ulgi dla młodych (osoby do 26 r.ż.) składa się PIT 37 mimo, że podatek od tych zarobków nie zostanie naliczony.
PIT 36
PIT 36 składany jest przez przedsiębiorców, rozliczających się według skali podatkowej (17% i 32%). Dodatkowo na PIT 36 rozlicza się również dochody z działalności nierejestrowanej, zbycia przedmiotów/nieruchomości – jeżeli ich zbycie wymaga opodatkowania, rozliczania najmu, jeżeli wybrano opodatkowanie według skali podatkowej (jeżeli ryczałtem to rozliczamy to na innym PIT).
Jeżeli posiada się dochody ze źródeł, które wymienione są na PIT 36 oraz z umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło emerytury czy renty, to te dochody należy połączyć i rozliczyć wszystkie na PIT 36. Jeżeli posiadasz wiele źródeł dochodu, opodatkowanych według skali podatkowej, to można je wszystkie rozliczyć na PIT 36.
PIT 36L
To specjalny PIT do rozliczenia dochodów z działalności. Litera L oznacza, że na tej deklaracji rozliczamy dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.
*Skala podatkowa zakłada, że do pewnego pułapu opłaca się podatek wysokości 17%, a po jego przekroczeniu podatek wysokości 32% (od nadwyżki, nie od całości). Podatek liniowy zakłada opłacanie 19% podatku od całości dochodów, bez względu na jakikolwiek limit.
PIT 28
PIT 28 składają przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu ewidencjonowanego. Za pomocą tego PITu można rozliczać działalność gospodarczą oraz przychody z najmu (jeżeli taką wersją rozliczenia się wybrało).
Jest możliwe, że posiadając wiele źródeł, wiele działalności rozliczanych na różnych zasadach, będzie trzeba złożyć kilka deklaracji. Przykład: jest możliwe, że złożymy jednocześnie: PIT 37 z umowy o pracę, PIT 36L z działalności na podatku liniowym oraz PIT 28 za przychody z najmu.
PIT 38
PIT 38 rozlicza się, jeżeli były nabywane lub zbywane akcje, udziały, papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe.
PIT 39
PIT 39 służy do rozliczania przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.
PIT 38 i PIT 39 służą do dodatkowych rozliczeń. Nie służą do rozliczania źródeł dochodów.
Wybór organizacji pożytku publicznego
Jako podatnik sam wybierasz organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku.
Wypełnienie zeznania rocznego PIT
Przekazanie 1% jest niezwykle proste. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym: PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38. Po wyliczeniu, ile podatku powinieneś zapłacić w bieżącym roku, w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” powinieneś wpisać numer organizacji, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) czyli np. Fundacja DKMS 0000 318 602
W polu „Wnioskowana kwota” wpisać należy kwotę, którą chcesz przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Rubryka „Cel szczegółowy”W składanym przez Ciebie zeznaniu podatkowym możesz podać dodatkowe informacje, które w Twojej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1%.
Wyrażenie zgody na udostępnienie danychMasz prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego, której przekazuje 1% swojego podatku, dzięki temu organizacja będzie mogła podziękować Ci za 1% podatku.
Przekazanie pieniędzy przez Urząd Skarbowy do wybranej OPPUrząd skarbowy przekaże pieniądze (z 1% podatku należnego) na konto wybranej organizacji w okresie od lipca do sierpnia, w roku podatkowym, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Jako podatnik nie możesz podzielić swojego 1% między kilka organizacji.
Kiedy zapoznasz się już z terminami składania PIT, warto zastanowić się nad sposobem, w jaki chciałbyś dostarczyć wypełnioną deklaracje do Urzędu Skarbowego. Obecnie istnieje na to kilka sposobów. Druki PIT możesz złożyć:Przez Internet:
– poprzez e-PIT https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
– wysyłamy je w formie elektronicznej za pomocą programu do rozliczeń (wypełnij deklarację online >>>)Osobiście – należy złożyć je w okienku podawczym wyznaczonego nam Urzędu SkarbowegoKorespondencyjnie – za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego
Pamiętaj, że za datę złożenia druku PIT uznaje się datę stempla pocztowego.
1. Łatwiejsze wspólne rozliczenie małżonków w 2022 roku
Do tej pory, aby rozliczyć PIT wspólnie, należało być małżeństwem przez cały rozliczany rok. Obecnie wystarczy być małżeństwem nawet tylko dnia 31.12.2021, by móc się wspólnie rozliczyć. Dotyczy to również wdów i wdowców, jeżeli śmierć małżonki/małżonka zdarzyła się w tym samym roku co zawarcie małżeństwa. Sposób opodatkowania działalności gospodarczej małżonków nie będzie już tak mocno wpływał na to, czy mogą się razem rozliczyć.
Do tej pory, jeżeli ktoś z małżonków miał firmę rozliczaną podatkiem liniowych albo ryczałtem, to nie mogli oni swoich dochodów rozliczać wspólnie (chodzi o dochody z innego źródła niż działalność gospodarcza – etat, umowy zlecenie, o dzieło itp.). Od 2022 roku małżonkowie będą mogli rozliczyć się rozliczyć z dochodów opodatkowanych według skali podatkowej wspólnie w sytuacjach, gdy:
2. Modyfikacja ulgi na dzieci w 2022 roku
Teraz rodzice mogą odliczyć ulgę na dzieci w równych częściach (po połowie), jeżeli nie wiedzą, które z nich powinno zastosować taką ulgę w swoim rozliczeniu. Możliwości rozliczenia tej ulgi jest wiele, nawet za poszczególne miesiące.
3. Ulga na leki w 2022 roku
Przez lata wątpliwość budziło to, co lekiem nazywać można, od rozliczenia za 2021 rok określono jasno, że definicją leku jest ta przedstawiana w ustawie Prawo Farmaceutyczne. W ramach tej ulgi będzie można dodatkowo rozliczyć wydatki na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523 ze zm.) oraz wyposażenie umożliwiające ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Brak tutaj górnego limitu odliczenia.
Dodatkowo w ramach ulgi od podstawy opodatkowania w PIT za 2021 r., będzie można odliczyć wydatki innego rodzaju, które są bardzo istotne dla wielu osób niepełnosprawnych. Chodzi tu o pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne. Limit wynosi 2 280 zł.
Rozliczając PIT w 2022 roku, podatnik może skorzystać z różnych preferencji podatkowych. Są to ulgi, odliczenia czy korzystniejsze metody rozliczeń przeznaczone dla osób spełniających określone warunki. Wśród najpopularniejszych preferencji są m.in. ulga prorodzinna (na dzieci), odliczenie darowizn czy rozliczenie z małżonkiem.
W PIT rocznym można rozliczyć również straty z działalności z poprzednich lat (PIT/O) oraz z nieopłaconych wierzytelności (ulga za złe długi, PIT/WZ). Odliczenia te obwarowane są dodatkowymi zasadami rozliczeń.
WAŻNE: ulgi trzeba mieć od czego odliczyć. Jeżeli dochody są niskie albo nie potrącono z nich podatków (ulga dla młodych), nie ma, jak ich pomniejszyć o pełne kwoty ulg. Wyjątkiem jest ulga prorodzinna, gdzie dodatkowo liczy się sumę składek potrąconych pracownikowi i do tej kwoty może nastąpić zwrot, jeżeli zapłaconego podatku jest mało. Nadal może to nie być to pełny limit odliczenia.
WAŻNE: wymienione zostały najczęściej stosowane ulgi, jeżeli ktoś w szczególny sposób wspiera organizacje kościelne ma prawo do dodatkowych ulg.
Pełna lista ulg do wglądu: https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/
Formy i narzędzia rozliczeń
Aby w łatwy sposób sprawdzić, jakie ulgi Ci przysługują i je rozliczyć, skorzystaj z programu do rozliczeń PIT, który przeprowadzi Cię przez cały proces i dodatkowo ułatwi obliczenia.
Zaletą w elektronicznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest krótszy czas oczekiwania na potencjalny zwrot podatku. Korzystając z rozliczenia w serwisie Twój e-PIT deklaracje PIT 11 od pracodawców, które przekazują oni do Urzędów Skarbowych są automatycznie zaczytywane i nie wymagają ręcznego uzupełniania. Należy jednak zweryfikować poprawność danych przed wysłaniem deklaracji. W serwisie Twój e-PIT jest możliwość rozliczenia wielu ulg i przekazania 1% podatku wskazanej organizacji.
Pobierz bezpłatny program ze strony dkms.pl/1procent
Jeżeli nasze rozliczenie roczne „składa się” wyłącznie z deklaracji PIT 11, które pracodawca przekazał do Urzędu Skarbowego, nie musimy samodzielnie wysyłać deklaracji rozliczeniowej. Zostanie ona automatycznie sporządzona przez system po upływie terminu 2.05.2022. Warto jednak zrobić to samodzielnie. Pozwoli to wskazać odbiorcę 1% podatku, sprawdzić poprawność rozliczenia oraz skorzystać z dodatkowych ulg (jeżeli spełniamy warunki).
Chcąc sprawdzić, czy deklaracja została wysłana/rozliczona, można skontaktować się ze swoim Urzędem Skarbowym lub skorzystać z usługi e-PIT, logując się przez Internet. Aby korzystać z ostatniej możliwości należy posiadać profil zaufany. W usłudze Twój e-PIT można również zobaczyć archiwalne rozliczenia PIT.
Jeżeli deklaracja zostanie złożona między 1.01.2022 a 15.02.2022, zwrot nastąpi najpóźniej 1.04.2022.
Deklaracje złożone elektronicznie w terminie od 16.02.2022 do 2.05.2022 rozliczone będą w ciągu 45 dni, licząc od dnia następnego po wysyłce deklaracji.
Deklaracje złożone papierowo w terminie od 16.02.2022 do 2.05.2022 rozliczone będą w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia następnego po złożeniu deklaracji.
Jeżeli PIT zostanie automatycznie sporządzony 2.05.2022 (kiedy nie zrobi tego sam podatnik) maksymalny termin zwrotu to 3.08.2022.
Dotyczy to deklaracji złożonych poprawnie. Jeżeli deklaracje będą wymagały poprawek i korekt terminy mogą się wydłużyć.
1% podatku mogą przekazać osoby fizyczne będące:
Jeśli składasz deklarację:
PIT-36 – pozycja gdzie trzeba wpisać nr KRS - 472/ pozycja gdzie trzeba wpisać kwotę 1% podatku - 473
PIT-36L – pozycja 163/ pozycja164
PIT 37 – pozycja 132/ pozycja 133
PIT 38 – pozycja 62/pozycja 63
Pamiętaj, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych, dzięki temu Fundacja DKMS otrzyma Twoje dane i będzie mgła podziękować Ci za 1 % podatku. W innym przypadku otrzyma tylko anonimową kwotę.
Tak, można. Darowizna jest osobnym sposobem wsparcia organizacji i powinna być wpłacona w roku podatkowym 2021 (czyli do 31.12.2021). Wszystkie regularne i jednorazowe darowizny można odliczyć od podatku. W związku z darowiznami na wsparcie walki z COVID zostały ustalone szczegółowe wytyczne tutaj: https://www.podatki.gov.pl/pit/covid-19-pit/
TAK. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 mogą rozliczyć się on-line poprzez e-PIT. Jednak także w tym przypadku podatnicy mają możliwość zdecydowania, na jaką organizację pożytku publicznego przekażą swój 1% podatku. Formularz przygotowany przez urząd zawiera KRS organizacji, której podatnik przekazał swój 1% w ubiegłorocznym rozliczeniu. Można jednak dokonać zmiany tego ustawienia w następujący sposób:
1. Podatnik musi wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do usługi Twój e-PIT.
2. Podatnik musi podać swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2020) lub może zalogować się używając profilu zaufanego.
Po zalogowaniu się, na głównym ekranie usługi widoczny będzie KRS organizacji, która w tym momencie wskazana jest jako odbiorca 1% podatku. W prosty sposób można również zmienić wybraną organizację. Jeżeli nie wybrałeś jeszcze organizacji lub chcesz ją zmienić, to zachęcamy Cię do wybrania naszej Fundacji.
W odpowiednie pole wpisz KRS 0000 318 602.
Chcesz rozliczyć się w ten sposób? Wejdź na https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
Masz więcej pytań o e-PIT? Wejdź na
https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/#co-to-je...
1. Można skorzystać z podpisu elektronicznego (usługa płatna, zależy czy dostawca oprogramowania do rozliczania PIT dał taką możliwość).
2. Można użyć profilu zaufanego i skorzystać z usługi Twój e-PIT.
3. Najprościej jest skorzystać z „danych autoryzujących”. Naszymi danymi autoryzującymi jest kwota przychodu z deklaracji z poprzedniego roku. Rozliczając PIT za 2021 rok program może nas poprosić o kwotę z konkretnej pozycji z PIT za 2020 rok.
4. W przypadku PIT37 będzie to pozycja 69 lub 102.
W przypadku PIT36 będzie to pozycja 120 lub 177.
To, z której pozycji przepisać należy kwotę, zależy od tego, czy rozliczyliśmy się sami czy z małżonkiem/małżonką, i która kwota dotyczy nas konkretnie. Jeżeli małżonkowie rozliczają się razem, to kwota do weryfikacji będzie dotyczyła tego małżonka, który jest pierwszy (płatnik) na składanym PIT. Jeżeli na PIT składanym w tym roku pierwsza jest żona, to jej przychód z PIT z poprzedniego roku wpisujemy jako „podpis”.
Podpisywać można w ten sposób wszystkie deklaracje rocznej i kwoty mogę być również ze wszystkich formularzy z roku wcześniejszego (wcześniej rozliczonego). Urząd sprawdza w ten sposób czy może zaufać danym, które wysyłamy, czy to na pewno płatnik wysyła deklarację a nie jakaś osoba trzecia.
Pracodawca wysyła PIT 11 do Urzędu Skarbowego do 31.01.2022, a pracownikowi ma obowiązek przekazać jego rozliczenie do 28.02.2022.
Ulgi dla młodych - zerowy PIT do 26 roku życia w 2022
Osoby do ukończenia 26 r.ż., które osiągają dochody ze: stosunku służbowego, stosunku pracy – umowa o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia i nie przekraczają kwoty 85 528 zł wynagrodzenia mogą korzystać z tzw. Zerowego PIT. Od tych dochodów w ogóle nie odprowadzają podatku dochodowego.
Emeryci i renciści otrzymują PIT11/PIT40A, którego nie muszą już samodzielnie rozliczać. Jednak co w przypadku, gdy emeryt/emerytka, rencista/rencistka chcą przekazać jakiejś organizacji pożytku publicznego swój 1% podatku? Jest możliwość wypełnienia dodatkowego formularza: PIT-OP, w którym wskazujemy do jakiej organizacji ma trafić 1%.
PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).
Sposoby wysyłki/złożenia PIT-OP są takie same jak wszystkich deklaracji rocznych. Papierowo, elektronicznie przez formularz aktywny, program do wysyłki PIT lub usługę Twój e-PIT.
Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP?
Możesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, jeśli:
jesteś emerytem lub rencistą, dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2021 r., nie uzyskałeś w 2021 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.
Kiedy złożyć oświadczenie PIT-OP?
Do 2 maja 2022 r.
Darmowy Program PIT dostarcza www.iwop.pl Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP www.pitax.pl.
*źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp
**źródło: raport KPMG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”