Money Donation

JAK SZYBKO OTRZYMAĆ ZWROT PODATKU, NAWET W 7 DNI?

Każdemu obywatelowi zależy na tym, żeby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. Czasami, mimo że składamy deklaracje w jednym terminie, niektórzy otrzymują przelew szybciej, inni muszą czekać dłużej. Od czego to zależy? Powodem może być ilość złożonych w jednym terminie deklaracji, które muszą zostać zweryfikowane przez Urząd Skarbowy. Są jednak sposoby, które wpływają na otrzymanie szybszego przelewu z US. Przeczytasz o nich poniżej.

Rozliczenie przez internet przyspiesza zwrot podatku

Według oficjalnych urzędowych terminów, PIT złożony w terminie między 15 lutego 2024 a 30 kwietnia 2024, zostanie rozliczony w ciągu 45 dni – liczone od dnia następnego od daty złożenia dokumentu w Urzędzie Skarbowym. Osoby decydujące się na rozliczenie drogą standardową – formularzem papierowym – będą czekały do 3 miesięcy. Co oznacza, że pierwszym krokiem do przyspieszenia wypłaty, jest rozliczenie online – różnica jest spora i wynosi aż połowę mniej czasu oczekiwania na przelew.

Deklaracja złożona w terminie od 1 stycznia 2024 do 14 lutego 2024 – tuż po otrzymaniu PIT od pracodawcy

Niektórzy obywatele decydują się na złożenie deklaracji z początkiem roku, jeszcze przed oficjalnym terminem rozliczeniowym Urzędu Skarbowego. Wychodzą z założenia, że im szybciej wypełnią dokumenty, tym większa istnieje szansa ich wcześniejszego rozpatrzenia, co rzeczywiście ma swoje uzasadnienie. Deklaracje są widoczne w systemie, dlatego, jeżeli nie zawierają żadnych błędów, niewątpliwie zostaną zweryfikowane i rozliczone stosunkowo szybko. Podatnicy, którzy chcą otrzymać zwrot wcześniej, powinni więc złożyć swoje zeznania podatkowe tuż po otrzymaniu PIT-11 od swojego pracodawcy.

Warto wiedzieć, że deklaracje złożone w terminie od 1 stycznia 2024 do 15 lutego 2024, mają przypisaną urzędowo jedną datę i są traktowane, jakby zostały dostarczone do Urzędu Skarbowego 15 lutego. W praktyce oznacza, że odliczanie 45 dni do wypłaty rozpoczyna się 16 lutego. Urząd nie rozlicza i nie wypłaca pieniędzy przed tą datą, niemniej dokumenty mogą zostać poddane kontroli wcześniej, a płatnik otrzymać pieniądze tuż po 16 lutego.

Kwoty zwrotu podatku do 5 000 zł wypłacane są automatycznie

W 2022 roku została uruchomiona usługa Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). System automatycznie zwraca nadpłatę z rocznego rozliczenia PIT bez udziału pracowników Urzędu Skarbowego, co znacznie skraca czas obsługi podatników. W ten sposób wyraźnie został przyspieszony także proces zwrotu podatku – dotyczy to również podatku VAT. Dzięki automatyzacji zwrotów obywatele mogą otrzymać przelew nawet w ciągu kilku dni od daty złożenia deklaracji.

AUTO ZWROT dotyczy zwrotów VAT do 5 000 zł oraz nadpłaty PIT-37 do 5 000 zł z zeznań złożonych przez usługę Twój e-PIT – dlatego warto zdecydować się na złożenie deklaracji online.

Karta dużej rodziny a zwrot podatku

Osoby posiadające kartę dużej rodziny skorzystają z preferencji i otrzymają zwrot podatku już po 30 dniach liczonych od dnia następnego złożenia deklaracji podatkowej.

Jak długo muszę czekać na PIT-11?

Data złożenia deklaracji nie zawsze jest zależna od obywatela, a czasem wpływ na nią ma dział księgowy w danej organizacji. Im więcej osób pracuje w danej firmie, tym więcej pracy ma księgowość. Niemniej ostateczną datą, kiedy pracownik powinien otrzymać od pracodawcy PIT-11 to 29 lutego 2024.

Kiedy nastąpi zwrot podatku za 2023 rok?

Zwrot podatku zależny jest od formy, w jakiej została złożona deklaracja – elektronicznie lub w formie papierowej, czy nie zawierała błędów oraz kiedy została przesłana do Urzędu Skarbowego. Z reguły im szybciej wypełnimy i złożymy dokumenty w US, tym szybciej otrzymamy przelew.

Rozliczenie PIT 2023/2024 przez internet z programem PITax.pl

Równie skutecznym i szybkim sposobem rozliczania się z podatku, jest użycie programu PITax.pl. Zanim przystąpisz do wypełniania deklaracji PIT-37, przygotuj swój PIT-11 za miniony 2023 rok oraz sprawdź kwotę przychodu za 2022 rok, która znajduje się w deklaracji PIT za 2022 rok.

Program PITax.pl możesz uruchomić online lub pobrać aplikację na komputer. Załóż konto, używając e-maila oraz hasła, a następnie otwórz kreator rozliczeń.

Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, jak możesz pomóc!
Możesz zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku, zorganizować akcję rejestracji, przekazać darowiznę lub pomagać w jeszcze inny sposób.