Kontakt z Pacjentem

Informacje o stanie zdrowia Pacjenta po przeszczepieniu

Jeśli jesteś Dawcą faktycznym i oddałeś komórki macierzyste dla Pacjenta chorującego na nowotwór krwi, możesz zastanawiać się, czy możliwe jest uzyskanie wieści o jego stanie zdrowia po przeszczepieniu.

23.02.2024

CZY I KIEDY MOŻESZ UZYSKAĆ INFORMACJE O STANIE ZDROWIA BIORCY?

Za pośrednictwem Fundacji, będziesz mógł uzyskać ogólną i anonimową informację na temat stanu zdrowia Biorcy. Jest jednak jeden warunek, regulacje prawne kraju Pacjenta muszą zezwalać na ich przekazywanie.

W większości przypadków informacje można uzyskać najwcześniej po 3 miesiącach
od przeszczepienia. O kolejne dane możemy dopytywać w określonych odstępach czasu. Zazwyczaj po 12 i 24 miesiącach od przeszczepienia. Są jednak kraje, które mają inne regulacje i do ich zasad musimy się dostosować.

Na przykład, w przypadku Pacjentów z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Macedonii wnioskować
o pierwsze wieści możemy po upływie 6 miesięcy. W niektórych krajach informacje na temat stanu zdrowia są udostępniane automatycznie np. przez USA po 9 miesiącach oraz w przypadku pacjentów z Belgii po roku. Są również i takie państwa, które nie pozwalają na przekazanie jakichkolwiek informacji o stanie zdrowia biorcy np. Austria.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli regulacje kraju zezwalają na przekazywanie informacji, to ośrodki transplantacyjne nie mają obowiązku ich przekazywać. Zdarza się, że uzyskanie danych jest bardzo trudne a czas odpowiedzi z ośrodków transplantacyjnych różni się między sobą.
Po przeszczepieniu niektórzy Pacjenci są poddawani dalszemu leczeniu w innych placówkach niż ta, która wykonała transplantację. Taka sytuacja może wydłużyć czas odpowiedzi.

Konieczne będzie, żebyś uzbroił się w cierpliwość i zaufał nam, że robimy co w naszej mocy,
aby uzyskać informacje na temat stanu zdrowia Biorcy. Jak tylko otrzymamy wieści, będziemy kontaktować się z Tobą pisemnie lub telefonicznie.

Jeżeli nie chcesz otrzymywać żadnych informacji o stanie zdrowia Pacjenta, poinformuj nas o tym, a nie będziemy ich przekazywać.

Jeśli pobrane od Ciebie komórki zostały przeszczepione, otrzymałeś już od nas maila z informacją czy kraj Pacjenta zezwala na przekazywanie wieści o jego stanie zdrowia. Sprawdź go i w przypadku pytań wróć do nas.

Mail: popobraniu@dkms.pl

Podobne artykuły