Ty też możesz pomóc!

W kwietniu Studenci z Twojej uczelni organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku. Robią to specjalnie dla Ciebie, bo może to właśnie Ty kiedyś podarujesz szansę na życie potrzebującemu Pacjentowi?

Przyjdź na jedną z poniższych lokalizacji w Twoim mieście i zarejestruj się!
Dołącz do nas. Uratuj komuś życie!

LOKALIZACJE AKCJI REJESTRACYJNYCH

Kto może zostać Dawcą?

Do grona potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych może dołączyć każdy ogólnie zdrowy człowiek:

  • pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
  • ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

Na czym polega rejestracja jako potencjalny Dawca?

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciągu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Masz jakieś pytania?

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na te pytania.