O Fundacji DKMS

Jak Fundacja DKMS współpracuje z Dawcami faktycznymi?

Fundacja DKMS to obecnie największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce. Spośród wszystkich zarejestrowanych dotychczas osób, już ponad 13 tys. zostało Dawcami faktycznymi, czyli podarowało komuś szansę na życie.

Dawcy rzeczywiści to grupa, z którą staramy się utrzymać stały kontakt.

Każdy Dawca rzeczywisty jest pod opieką Fundacji DKMS przez 10 lat od oddania materiału do przeszczepienia, jest w tzw. procedurze obserwacji (follow up). W okresie tym, po upływie miesiąca oraz sześciu miesięcy od pobrania, Dawca zostaje poproszony o wykonanie morfologii krwi oraz o wypełnienie ankiety medycznej. Przez następne 9 lat, co roku, proszony jest o wypełnienie ankiety medycznej, która pozwala ocenić jego stan zdrowia i samopoczucia po pobraniu materiału do przeszczepienia.

To jednak nie wszystko. Dawcy faktyczni stanowią społeczność, która stanowi ważną część Fundacji DKMS. Każdy z Dawców faktycznych zapraszany jest do Klubu Dawcy, który obecnie liczy ponad 1500 członków. Społeczność ta kontynuuje misję Fundacji DKMS oraz propaguje ideę dawstwa szpiku poprzez różne działania.

Dzień Dawcy Szpiku

Wielu Dawców rzeczywistych organizuje w swoich miejscowościach Dni Dawcy Szpiku lub działa jako Wolontariusz, na akcjach rejestracji organizowanych przez Fundację DKMS.

Media

Dawcy rzeczywiści często dzielą się swoją historią w social mediach. Ponadto zapraszamy ich do udziału w naszych kampaniach edukacyjnych i świadomościowych lub do udziału w wywiadach do mediów, dzięki czemu mogą zainspirować swoimi historiami szersze grono odbiorców.

Sport

Niejednokrotnie Dawcy z Klubu Dawcy reprezentowali Fundację DKMS w różnego rodzaju wydarzeniach sportowych.

Spotkania

Fundacja DKMS organizuje cykliczne spotkania Klubu Dawców. Biorą w nich udział Dawcy rzeczywiści z danego województwa. Poznają się nawzajem, zacieśniają więzi, wspierają w organizowanych inicjatywach.

Chcesz pomóc Pacjentom i ich bliskim, szukającym niespokrewnionego Dawcy szpiku?

Darowizny

Wielu Dawców rzeczywistych wspiera Fundację DKMS za pomocą darowizn oraz przekazuje na cele statutowe fundacji 1,5% podatku.

Jesteś Dawcą rzeczywistym i chcesz przystąpić do Klubu Dawcy?

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji i wymaganiach wobec Dawców szpiku. Sprawdź, czy możesz zostać Dawcą i podarować komuś drugą szansę na życie!

Inne artykuły dotyczące tego tematu
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.