Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która przebiega z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, powodującym groźne dla zdrowia powikłania. Jak rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze i na czym polega leczenie tego schorzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dalszej części artykułu.
Ciśnienie tętnicze to parametr opisujący siłę nacisku krwi na ścianę tętnic podczas przepływu przez te właśnie naczynia. Najważniejszymi elementami, które tworzą ciśnienie krwi podczas krążenia są serce, naczynia oraz objętość krwi.
W wyniku pomiaru ciśnienia tętniczego krwi uzyskuje się dwie wartości – tak zwane ciśnienie skurczowe lub też górne (mierzone w trakcie skurczu lewej komory serca) oraz rozkurczowe, określane także jako dolne (mierzone w momencie rozkurczu wspomnianej komory). Warto zaznaczyć, że ciśnienie w trakcie skurczu jest najwyższe, a w trakcie rozkurczu – najniższe. Wartości te wyraża się w milimetrach słupa rtęci (w skrócie – mm Hg). Wynik pomiaru ciśnienia może więc wyglądać następująco: 130/70 mm Hg (gdzie pierwsza liczba to oczywiście ciśnienie skurczowe, a druga – rozkurczowe).
Za prawidłowe uznaje się ciśnienie tętnicze krwi w zakresach od 120 do 129/od 80 do 84 mm Hg. Wartości w zakresach 130-139/85-89 mm Hg to wysokie prawidłowe ciśnienie krwi, natomiast wyniki wyższe mogą świadczyć o rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi.
Tak jak zostało to już wspomniane we wstępie, nadciśnienie tętnicze jest chorobą przebiegającą z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi (wyższym niż 140/90 mm Hg), odnotowanym w kilku następujących po sobie pomiarach, wykonywanych w odstępach od kilku dni do kilku tygodni. Warto tu zaznaczyć, że rozpoznanie nadciśnienia nie może odbywać się wyłącznie na podstawie jednego, nieprawidłowego wyniku pomiaru ciśnienia tętniczego.
U większości Pacjentów (szacuje się, że jest to około 90% osób z naciśnieniem) nie udaje się wskazać bezpośredniej przyczyny wystąpienia nadciśnienia i dlatego mówimy wówczas o pierwotnym nadciśnieniu tętniczym, określanym również jako nadciśnienie samoistne. Niemniej, w przypadku tego najczęstszego rodzaju nadciśnienia tętniczego wyszczególnia się czynniki ryzyka, które które mogą warunkować powstanie tej choroby. Wśród nich najczęściej określa się:
U mniejszości Pacjentów (szacunki wskazują na liczbę obejmującą od 5 do 10% wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego) diagnozuje się tak zwane nadciśnienie wtórne. W jego przebiegu zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi jest skutkiem i/lub objawem innej choroby czy dysfunkcji. Wśród przyczyn nadciśnienia wtórnego wyróżnia się między innymi choroby nerek, choroby obejmujące duże tętnice, zaburzenia wydzielania hormonów wpływających na regulację ciśnienia (na przykład zaburzenia pracy przytarczyc, tarczycy czy nadnerczy), obturacyjny bezdech senny, niektóre leki itd.
Warto także zaznaczyć, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z elementów tak zwanego zespołu metabolicznego – czyli zespołu czynników ryzyka sprzyjających występowaniu chorób układu krążenia (chorób sercowo-naczyniowych). Inne elementy to między innymi otyłość brzuszna, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz zaburzenia w zakresie poziomu glukozy we krwi.
Nadciśnienie tętnicze może przez wiele lat nie dawać żadnych specyficznych objawów, a jego pierwsze symptomy są czasem interpretowane jako inne choroby – w tym jako nerwica, migreny czy też problemy z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Niemniej, w przypadku zaobserwowania wymienionych poniżej objawów, warto udać się do lekarza i/lub rozpocząć monitorowanie własnego ciśnienia tętniczego krwi. Wśród symptomów mogących wskazywać na rozwój nadciśnienia wyróżnia się:
Leczenie pierwotnego nadciśnienia tętniczego powinno uwzględniać jak zmiany stylu życia i eliminację modyfikowalnych czynników ryzyka, tak i leki hipotensyjne ( leki obniżające ciśnienie). Farmakoterapia nadciśnienia tętniczego jest obecnie bardzo wieloczynnikowa, często bazuje na różnych mechanizmach działania. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego, farmakoterapia powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza, a także pod jego kontrolą. Istotne jest systematyczne przyjmowanie leków.
Bardzo ważnym elementem holistycznego podejścia do leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia – a konkretnie tych jego aspektów, które wpływają w największym stopniu na zdrowie i kondycję układu sercowo-naczyniowego. Chodzi tu przede wszystkim o:
Warto tutaj dodać, że leczenia nadciśnienia nie powinno się podejmować na własną rękę – w momencie odnotowania pierwszych objawów omawianej choroby lub też dokonania niepokojących pomiarów ciśnienia, koniecznie trzeba zwrócić się do lekarza.
Nieleczone (lub leczone nieprawidłowo) nadciśnienie tętnicze może mieć poważne skutki zdrowotne i powikłania narządowe nadciśnienia, wśród których wyróżnia się między innymi pogłębianie się objawów zespołu metabolicznego, przerost mięśnia sercowego, występowanie krwotoków, uszkodzenie naczyń i mięśnia sercowego, zaburzenia w układzie nerwowym (włącznie z udarem mózgu), pogorszenie się wydolności nerek, zaburzenia widzenia i inne. Brak interwencji medycznej i brak podjęcia terapii nadciśnienia prowadzi nierzadko do incydentów sercowo-naczyniowych – a więc do niewydolności i zawału serca i/lub do udaru mózgu.
U większości Pacjentów na rozwój nadciśnienia tętniczego wpływają różne czynniki (omówione powyżej). Niektóre z nich, takie jak predyspozycje genetyczne, nie są modyfikowalne, natomiast wiele przyczyn pośrednich i okoliczności zwiększających ryzyko wystąpienia nadciśnienia jak najbardziej można ograniczać czy redukować. Co istotne, takie działania zaliczają się nie tylko do działań profilaktycznych, ale również wspierają leczenie omawianej choroby, zapobiegają jej postępowaniu oraz pojawieniu się powikłań. Wśród takich działań wymienia się przede wszystkim regularne podejmowanie aktywności fizycznej, normalizację masy ciała, rezygnację z używek (a zwłaszcza z palenia papierosów i picia alkoholu), dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz redukcję stresu. Niezwykle ważne jest także postępowanie dietetyczne, które powinno uwzględniać:
Pacjentom zmagającym się nie tylko z nadciśnieniem tętniczym, ale również z insulinoopornością, cukrzycą, nadwagą i otyłością oraz z miażdżycą, rekomenduje się najczęściej postępowanie dietetyczne zgodne z zasadami diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej.
Właściwie kontrolowane farmakologicznie nadciśnienie tętnicze nie jest przeciwwskazaniem do bycia dawcą, jeśli nie występują powikłania narządowe, nie ma współistniejącego zespołu metabolicznego, a leczenie jest dobrze tolerowane przez Pacjenta.
Sprawdź: Kto może zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku?
Źródła: