Zdrowy Dawca

Otyłość – przyczyny, profilaktyka, leczenie

W drugim tekście w cyklu „Zdrowy Dawca” bierzemy na tapet otyłość. Choroba ta jest wpisana na listę Międzynarodowych Chorób i Problemów Zdrowotnych. Według danych WHO problemy zdrowotne wynikające z nadmiernego odżywiania są częstszą przyczyną zgonu niż niedożywienie.

Przyczyny otyłości

Od 1975 roku liczba cierpiących na otyłość wzrosła trzykrotnie. W samej Polsce choruje na nią ponad 8 milionów ludzi! Szacuje się, że nadwaga i otyłość występują u 43% mężczyzn i 30% kobiet. Problem dotyczy całego świata i jest jednym z ważniejszych schorzeń cywilizacyjnych.

Ważne!
Tylko 10% przypadków otyłości to tzw. otyłość wtórna, czyli wynikająca z innych chorób, takich jak zaburzenia hormonalne, stosowane leki, czynniki genetyczne.

Zdecydowana większość przypadków otyłości wynika z zaburzeń bilansu energetycznego spowodowanego nadmiernym odżywianiem. W rozwoju otyłości udział odgrywają różne czynniki:

 • Środowiskowe/społeczne: m.in. łatwy dostęp i niska cena wysokokalorycznych i przetworzonych produktów czy słodzonych napojów, niska świadomość społeczna, złe nawyki żywieniowe, ograniczona potrzeba ruchu i siedzący tryb życia.
 • Psychogenne: zaburzenia odżywiania, jedzenie pod wpływem emocji, depresja.
 • Biologiczne: zaburzenia snu czy wpływ przewlekłego stresu.

Otyłość to nie tylko kilka zbędnych kilogramów. To tkanka aktywna hormonalnie, która przede wszystkim zwiększa ryzyko, czy wręcz jest przyczyną:

 • Cukrzycy typu 2.
 • Nadciśnienia tętniczego.
 • Zaburzeń przemiany lipidów (wysokie stężenie cholesteroli i triglicerydów).
 • Zwiększenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych (choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu).
 • Kamicy żółciowej.
 • Niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.
 • Refluksu żołądkowo- przełykowego.
 • Obturacyjnego bezdechu sennego.
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Chorób nowotworowych (raka piersi, macicy, jajnika, prostaty, pęcherzyka żółciowego, wątroby, nerki i jelita grubego).

Badania obserwacyjne jednoznacznie wskazują, że nadmiarowe kilogramy zwiększają ryzyko zgonu i skracają życie.

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku i podaruj komuś szansę na życie.

W jaki sposób nadwaga i otyłość wpływają na dawstwo?

Wiemy już, że nadwaga, a w szczególności otyłość zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym incydentów sercowo-naczyniowych. W kwalifikacji niespokrewnionego Dawcy szpiku jego bezpieczeństwo jest priorytetem. Wszystkie stany chorobowe zwiększające ryzyko powikłań w czasie procedur pobrania zwykle są przyczyną dyskwalifikacji Dawcy. Według zaleceń Światowej Organizacji Dawców Szpiku (WMDA) otyłość z BMI ≥ 40 jest przeciwwskazaniem do rejestracji i kwalifikacji Dawcy do oddania komórek macierzystych. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w trakcie znieczulenia ogólnego, Dawcy z BMI ≥35 nie są kwalifikowani do pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej.

Otyłość zatem może być i bywa przyczyną dyskwalifikacji Dawcy.

Jak zapobiegać otyłości i jak ją leczyć?

 • Odżywiaj się zdrowo, czyli zgodnie z piramidą żywieniową.
 • Zwróć uwagę, że w piramidzie żywieniowej umieszczono regularny wysiłek fizyczny.
 • Unikaj wysokokalorycznej żywności przetworzonej i napojów słodzonych.
 • Edukuj dzieci w kwestii zdrowego żywienia i zaszczep w nich miłość do sportu.

Jeśli chorujesz na otyłość, poszukaj porady specjalisty. Nowoczesne leczenie otyłości to leczenie wielodyscyplinarne, szczególnie jeśli otyłości towarzyszą choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, a BMI przekracza 35. W tej sytuacji zwróć się po pomoc do centrum leczenia otyłości. Tam stan Twojego zdrowia zostanie sprawdzony kompleksowo, włączając w to psychologiczne aspekty nieprawidłowych wzorców żywieniowych, reedukację żywieniową, możliwość leczenia farmakologicznego czy zasadność leczenia operacyjnego. Takie leczenie jest finansowane również przez NFZ.

Pamiętaj:
Nie ma jednej prawidłowej diety! W badaniach naukowych nie wykazano wyższości którejkolwiek z dostępnych diet, włączając w to diety oparte na okresach postu (intermittent fasting). Wszystkie diety są tak samo skuteczne, jeśli stosujemy je konsekwentnie. Prawidłowa dieta, to zdrowa dieta z odpowiednią liczbą kalorii. Regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny w przywróceniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dołącz do nas już dziś i podaruj komuś drugą szansę na życie!

Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Więcej o nowotworach krwi