Akcja
19.10.2021

Bohater- szansa na drugie życie

Krzysztof Włostowski twórca filmu "Bohater" podczas pracy

Zostań Dawcą szpiku!

Każdy z nas może być Bohaterem i podarować komuś szansę na życie. Ty też. Dołącz do bazy potencjalnych Dawców szpiku i podaruj komuś szansę na życie.
Pomóż nam zarejestrować 50

Mam na imię Krzysztof i od 2015 roku mam nowe życie – Życie nr 2.

W 2014 roku dowiedziałem się, że choruję na ostrą białaczkę szpikową. Razem z diagnozą otrzymałem informację, że moją jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. W moim przypadku Dawca znalazł się bardzo szybko i po siedmiu miesiącach chemioterapii trafiłem na oddział przeszczepowy.

Swoje drugie życie zawdzięczam właśnie Dawcy- mojej siostrze ganetycznej. Gdyby nie Ona, nie wiem jak potoczyłby się mój los. Z zawodu jestem operatorem obrazu, realizatorem światła i muzykiem, od wielu lat związanym z produkcją filmową i telewizyjną. Bardzo chciałem pokazać światu, jak ważne jest dawstwo szpiku i, że osoby oddające szpik są dla chorych bohaterami. Bohaterami, którzy ratują życie. I tak w tym roku powstał film pt. „Bohater”.

Film pokazuje w równoległy sposób drogę Dawcy do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych i przygotowanie Pacjenta do ich przyjęcia. To pełna emocji, wzruszająca opowieść o Bohaterach, którzy zupełnie bezinteresownie dają drugiej osobie to co najcenniejsze- szansę na życie.

Historie bohaterów ukazanych w filmie są różne, ale każda z Nich jest wyjątkowa.

Magdalena

Magda- Dawczyni komórek macierzystych- Film Bohater

Mam na imię Magda, jestem szczęśliwą żoną i mamą dwóch córek. Pochodzę z Pomorza. Do bazy Dawców Fundacji DKMS zarejestrowałam się przez Internet w lipcu 2014 roku. Telefon z fundacji zadzwonił pod koniec maja 2016 roku. Trzy miesiące później oddałam komórki macierzyste swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, którym był młody mężczyzna z Niemiec. Od chwili przeszczepu nie było dnia, bym choć na chwilkę nie pomyślała o moim Biorcy. Niestety, po kolejnych 3 miesiącach otrzymałam list z Fundacji DKMS z informacją, że mój Biorca zmarł. Bardzo to przeżyłam. Dziś o wiele bardziej cenię życie. Jeśli kiedyś raz jeszcze zadzwoni telefon z fundacji to oczywiście JESTEM W GOTOWOŚCI.

Dominik

Dominik, Dawca szpiku, bohater filmu "Bohater"

Mam na imię Dominik. Do bazy Dawców szpiku zarejestrowałem się po przeczytaniu artykułu na stronie internetowej Fundacji DKMS. Był to dla mnie osobiście trudny czas związany z chorobą bliskiej osoby. Wtedy też zrozumiałem jak wielkim orężem jest nadzieja, gdy wszystkie inne środki zawodzą. Postanowiłem więc zarejestrować się i dać potrzebującej osobie nadzieję na „lepsze jutro”. Po około 6 latach otrzymałem telefon z Fundacji DKMS, że jestem komuś potrzebny. Do pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych doszło kilka miesięcy później, a moim bliźniakiem genetycznym okazał się dorosły mężczyzna z Niemiec. Od pobrania upłynęło już 5 lat, a mimo to nadal czuję wewnętrzną radość z decyzji jaką podjąłem.

Agnieszka

Agnieszka, Dawczyni krwiotwórczych komórek macierzystych, bohaterka filmu "Bohater"

Mam na imię Agnieszka, mam 37 lat. Jestem żoną i mamą dwójki dzieci. Do bazy Dawców szpiku dołączyłam podczas akcji rejestracji Fundacji DKMS, która była organizowana w moim mieście. Byłam wtedy na spacerze z koleżanką. Niby zwykły zbieg okoliczności, który jak się potem okazało zaważył na ludzkim życiu. W styczniu 2015 roku, w moje imieniny, otrzymałam telefon z Fundacji DKMS, że mój „bliźniak genetyczny” potrzebuje mojej pomocy. Oczywiście zgodziłam się bez wahania i już w kwietniu oddałam krwiotwórcze komórki macierzyste. Moim biorcą okazał się mężczyzna z Polski w średnim wieku. Po trzech latach otrzymałam list od mojego Biorcy- Krzysztofa.

Jarosław

Jarosław- Dawca szpiku

Mam na imię Jarosław. Do bazy Dawców Fundacji DKMS zarejestrowałem się razem z żoną za namową swojego znajomego. Wtedy nie wiedziałem, że moja decyzja będzie miała tak duże znaczenie dla drugiego człowieka. W 2016 roku zadzwonił telefon z Fundacji DKMS z informacją, że mój „bliźniak genetyczny” potrzebuje mojej pomocy. Jak się potem okazało pobrane ode mnie krwiotwórcze komórki macierzyste powędrowały do Pacjenta z Francji. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że Pacjent raz jeszcze mnie potrzebuje i bez wahania zgodziłem się ponownie oddać dla Niego komórki macierzyste


"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. Ja tak zrobiłam dzieląc się cząstka siebie, pomnożyłam szczęście zarówno swoje jak i mojego brata genetycznego. Ja zyskałam starszego brata, którego zawsze chciałam mieć, a mój genetyczny brat odzyskał zdrowie."


Ty też możesz zostać Bohaterem- zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku!

„Bohater” nie jest pierwszym filmem jaki nagrałem od czasu, gdy dowiedziałem się o swojej chorobie. Moja droga do przeszczepu była bardzo ciężka, miesiące w szpitalu, znaczny spadek wagi, wypadanie włosów, sepsa, OIOM. Na oddziale obserwowałem innych chorych i rozmawiałem z nimi zastanawiając się, jak mógłbym pokazać naszą walkę, cierpienia i nadzieje. Miałem nadzieje, że taki film podniesie świadomość ludzi o przeszczepianiu szpiku. Znajdowałem więc w sobie resztki energii, ustawiałem kamerę, podpinałem mikroport i nagrywałem…

Z materiałów zarejestrowanych w szpitalu podczas przebywania na izolatce na oddziale przeszczepowym  nagrałem  film pt. „Życie nr 2”, który powstał w 2019 roku.
Wspólnie dostarczamy drugie szanse na życie Pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Misją Fundacji DKMS jest walka z nowotworami krwi. Dlatego nieustannie pracujemy, aby przekonać jak najwięcej osób do zostania potencjalnym Dawcą szpiku.
Zobacz wszystkie akcje
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.