Akcja
09.11.2020

Dawstwo szpiku w czasie pandemii - informacje

Corona Update

Pacjenci z nowotworami krwi na całym świecie ciągle potrzebują przeszczepienia krwiotwórczych komórek i wielu nadal nie może znaleźć zgodnego genetycznie Dawcy, dlatego nie ustajemy w wysiłkach, aby dalej wspierać Pacjentów, którzy czekają na szansę na życie od swoich „bliźniaków genetycznych”. W trosce o nich w dalszym ciągu umożliwiamy rejestrację jako potencjalny dawca poprzez naszą stronę internetową i zamówienie pakietu rejestracyjnego do domu na www.dkms.pl


Rejestracja potencjalnych Dawców szpiku w czasie zagrożenia epidemicznego

Czy rejestracja przez internet w czasie pandemii jest bezpieczna?

Tak. Rejestracja online jest bezpieczna. Do bazy potencjalnych Dawców szpiku można dołączyć bez wychodzenia z domu poprzez zamówienie pakietu rejestracyjnego na stronie internetowej. Każda osoba, która chce dołączyć do grona potencjalnych Dawców, może zamówić zestaw rejestracyjny do domu. W zestawie znajdują się: pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, formularz rejestracyjny oraz szczegółowa instrukcja jak zarejestrować się krok po kroku. Pałeczki z pobranym wymazem oraz formularz rejestracyjny umieszczamy w kopercie zwrotnej. Bezpieczeństwo wszystkich osób, które są zaangażowane w proces rejestracji Dawców jest dla nas bardzo ważne, dlatego w obecnej sytuacji prosimy, aby pakiet rejestracyjny odesłać po minimum 3 dobach od pobrania wymazu. Wówczas pałeczki będą już suche i bezpieczne dla osób, które będą miały styczność z kopertą. Prosimy na opakowaniu z pałeczkami zapisz dzień i godzinę pobrania. Dodatkowe zabezpieczenia zostały wdrożone także w laboratorium, które bada próbki. Pakiet rejestracyjny przejdzie tam dodatkową kwarantannę. Pamiętaj, że aby odesłać swój pakiet nie musisz udawać się do Urzędu Pocztowego a jedynie wrzucić kopertę do skrzynki. Znajdź najbliższą skrzynkę Poczty Polskiej. Jeśli w pobliżu nie masz skrzynki pocztowej, pakiet rejestracyjny możesz odesłać w późniejszym terminie gdy sytuacja epidemiczna w Polsce będzie opanowana.

Czy mogę się zarejestrować, jeśli czuję się źle, mam grypę lub przeziębienie i nie mam pewności czy to koronawirus?

Dziękujemy, że chcesz dołączyć do bazy Dawców szpiku, ale okres choroby to czas aby o siebie zadbać. Zwykłe przeziębienie nie było dotychczas podstawą do odroczenia rejestracji jako Dawca szpiku, jeśli jednak nie masz pewności czy jesteś zakażony, przełóż decyzję o rejestracji na moment w ktorym Twój stan zdrowia bedzie lepszy. Stosuj się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Dbaj o siebie. Jeśli posiadasz już zestaw rejestracyjny, nie martw się. Czas jego ważności jest długi i rejestracji możesz dokonać w dowolnym momencie.

Jak długo pakiet rejestracyjny pozostaje ważny?

Prawidłowo pobrany wymaz może być skutecznie przebadany pod kątem antygenów HLA nawet po dłuższym czasie, każdy zestaw pałeczek na opakowaniu posiada nadrukowaną datę ważności. W razie problemów z typowaniem antygenów zgodności tkankowej, skontaktujemy się z Tobą i zorganizujemy ponowną wysyłkę pałeczek.

Jestem na kwarantannie, czy mogę pobrać wymaz i odesłać pakiet?

Jeśli jesteś w kwarantannie, prosimy abyś przede wszystkim stosował się do wytycznych władz, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i absolutnie wstrzymaj się z rejestracją jako potencjalny Dawca szpiku! Dotyczy to także osób, którzy uzyskali dodatni wynik testu na obecność COVID-19, i tych osób, które miały z nimi kontakt. Po okresie kwarantanny i gdy sytuacja epidemiczna w Polsce będzie opanowana, będziesz mógł ponownie zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Życzymy zdrowia!

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii w Polsce i w trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób, które chciałyby zarejestrować się jako potencjalni Dawcy a także wolontariuszy, inicjatorów oraz pracowników Fundacji DKMS, wstrzymujemy do odwołania wszystkie stacjonarne akcje rejestracji na terenie całej Polski. Jako organizacja, której nadrzędnym celem jest ochrona i ratowanie ludzkiego życia, popieramy zalecenia Ministra Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz władz, dotyczące ochrony ludności i apelujemy o odpowiedzialność i stosowanie się do zaleceń ww. instytucji.

Wprowadziliśmy także nową formułę organizowania akcji rejestracyjnych - Wirtualne Dni Dawcy Szpiku. W ten sposób chcemy dać naszym inicjatorom, wolontariuszom i pracownikom możliwość działania i dalszego angażowania się w szerzenie idei dawstwa szpiku oraz edukację na temat nowotworów układu krwiotwórczego.

Rejestracja stacjonarna w czasie pandemii

Czy mogę zarejestrować się gdzieś stacjonarnie?

Tak, aktualną listę akcji rejestracji stacjonarnych znajdziesz na stronie "Kalendarz Wydarzeń".

Można także zarejestrować się online, poprzez stronę internetową www.dkms.pl, zamawiając pakiet rejestracyjny do domu.

OCHRONA NASZYCH POTENCJALNYCH DAWCÓW KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH I SZPIKU W TRAKCIE PROCEDURY POBRANIA

Zdrowie i bezpieczeństwo Dawców jest naszym priorytetem. W tym trudnym dla wszystkich czasie, staranność i uważność na bezpieczeństwo naszych Dawców biorących udział w procedurach ratujących życie jest jeszcze większa. Koordynacja pobrań szpiku w dobie zagrożenia epidemicznego jest dla Fundacji dużym wyzwaniem, nie mniej jednak każdy Dawca proszony o oddanie swoich komórek macierzystych jest zawsze traktowany przez pracowników fundacji indywidualnie.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Dawców biorących udział w procedurach medycznych, wprowadziliśmy dodatkowe środki zapobiegawcze do procedury medycznej, jaką jest pobranie szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Rekomendacje i zalecenia Fundacji DKMS są wynikiem analizy wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, ale także EBMT, WMDA - światowych organizacji zajmujących się transplantacją szpiku. Kierując się bezpieczeństwem Dawców wprowadziliśmy szereg procedur, których celem jest odizolowanie Dawców od osób trzecich, nie związanych z realizacją procedury pobrania. Dawcom udostępniono, między innymi, osobne wejścia do klinik pobierających, a pobrania komórek macierzystych odbywają się jedynie w ośrodkach, w których nie ma oddziałów internistycznych i zakaźnych. Dawcy otrzymali również zalecenie aby podczas podróży na pobranie korzystać jedynie z własnego samochodu, (koszt dojazdu jest zwracany przez fundację) i unikać transportu publicznego. W razie konieczności zapewniamy Dawcom także transport medyczny. Dawcy po pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej hospitalizowani są w salach jednoosobowych. Lekarze w Ośrodkach Pobierających zalecają pełnopłatne zwolnienie z pracy od momentu badań kwalifikacyjnych do czasu około 2 tygodni po pobraniu. Światowi eksperci ds. Zdrowia potwierdzili, że obecnie nie ma dowodów na to, że nowy koronawirus może być przenoszony przez krew, szpik kostny lub produkty zawierające komórki macierzyste.

Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych w czasie pandemii

Jeśli zostałem wytypowany jako Dawca dla Pacjenta i mam pytania dotyczące sytuacji pandemicznej, z kim mam się skontaktować?

Jeśli pracownik Fundacji DKMS skontaktował się z Tobą jako potencjalnym Dawcą i masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze swoim koordynatorem z ramienia fundacji. Jak zawsze, pracownicy Fundacji DKMS są gotowi pomóc przejść przez cały proces i odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć.

Czy w obecnej sytuacji Dawcy mogą przełożyć donację?

Ostateczną decyzję o oddaniu krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku zawsze podejmuje faktyczny Dawca. Jeśli zostałeś poproszony o donację i masz jakiekolwiek wątpliwości, to skontaktuj się z koordynatorem Fundacji DKMS. Zawsze omawiamy każdy przypadek indywidualnie, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jak zapewniane jest bezpieczeństwo Dawców w szpitalach?

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Dawców biorących udział w procedurach medycznych, Fundacja DKMS wprowadziła dodatkowe środki zapobiegawcze do procedury medycznej, jaką jest pobranie szpiku i komórek macierzystych. Rekomendacje i zalecenia Fundacji DKMS są wynikiem analizy wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, ale także EBMT, WMDA - światowych organizacji zajmujących się transplantacją szpiku. Fundacja DKMS kierując się bezpieczeństwem Dawców wprowadziła szereg procedur, których celem jest maksymalne odizolowanie Dawców od osób trzecich, nie związanych z realizacją procedury pobrania. Między innymi poprzez udostępnienie osobnych wejść do klinik pobierających, a pobrania komórek macierzystych odbywają się jedynie w ośrodkach, w których nie ma oddziałów internistycznych i zakaźnych. Zalecamy, by nie korzystać z transportu publicznego a własnego samochodu, pokrywając koszty dojazdu na pobranie. W razie konieczności, na pobranie, zapewniamy też transport medyczny. Dawcy po pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej hospitalizowani będą w salach jednoosobowych. Lekarze zalecać będą pełnopłatne zwolnienie z pracy, od momentu badań kwalifikacyjnych do czasu około 2 tygodni po pobraniu.

TRANSPORT KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH

Transport krwiotwórczych komórek macierzystych pobranych od Dawców Fundacji DKMS dla Pacjentów z Polski odbywa się bez zmian. Ze względu na ograniczenia wynikające z ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego w Europie i na świecie oraz zamknięcia granic wielu Państw, transport komórek macierzystych za granicę, wymaga zaangażowania wielu służb, instytucji i jest nadal realizowany zgodnie z procedurami opracowanymi na okres pandemii. Według uzgodnień z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant” i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego oraz Strażą Graniczną, krwiotwórcze komórki macierzyste są przekazywane wyspecjalizowanym kurierom na granicy naszego kraju. Transport materiału przeszczepowego dla polskich Pacjentów od Dawców z zagranicy odbywa się na podobnych zasadach. Łączymy też siły z innymi członkami międzynarodowej społeczności transplantacyjnej oraz władzami krajowymi i międzynarodowymi, aby sprostać tym wyzwaniom. Pomimo dodatkowych trudności, przed którymi obecnie stoimy, jak zawsze jesteśmy zdeterminowani, aby pokonać wszystkie bariery, by zapewnić jak największej liczbie Pacjentów drugą szansę na życie.

Badanie próbek w czasie pandemii

Czy Fundacja DKMS może przebadać, czy jestem nosicielem koronawirusa?

Nie. Obecnie testy w kierunku zakażenia koronawirusem wykonywane są tylko osobom podejrzanym o zakażenie i koordynowane są przez państwowe służby sanitarne.

Czy wirus wpływa na wyniki badania antygenów HLA?

Nie wpływa. Jeśli nie masz pewności czy w momencie pobierania wymazu miałeś kontakt z koronawirusem bądź jesteś/byłeś zakażony, nie martw się. Wg doniesień ekspertów z dziedziny wirusologii, wirus nie przetrwa w suchym środowisku dłużej niż kilka dni. Pałeczki z pobranym wymazem trafiają do wyspecjalizowanego laboratorium a tam są badane tylko pod kątem HLA.

Czy mogę odesłać swoje próbki w czasie pandemii. Czy badnia próbek nie zostały wstrzymane.

Badania próbek pod kątem typowania zgodności tkankowej są wykonywane na bieżąco. W obecnej sytuacji prosimy, aby pakiet rejestracyjny z pobranym wymazem odesłać po 3 dobach od pobrania wymazu. Wówczas pałeczki będą już suche i bezpieczne dla osób, które będą miały styczność z kopertą. Wysyłka wiąże się z wyjściem z domu, rekomendujemy wrzucenie pakietu do najbliższej skrzynki pocztowej, bez odwiedzania placówki poczty. W Pakiecie znajduje się koperta zwrotna, którą można odesłać do Fundacji bez konieczności naklejania znaczka. Jeśli w pobliżu nie masz skrzynki pocztowej, pakiet rejestracyjny możesz odesłać w późniejszym terminie gdy sytuacja epidemiczna w Polsce będzie opanowana. Prawidłowo pobrany wymaz może być skutecznie przebadany pod kątem antygenów HLA nawet po dłuższym czasie, każdy zestaw pałeczek na opakowaniu posiada nadrukowaną datę ważności. W razie problemów z typowaniem antygenów zgodności tkankowej, skontaktujemy się z Tobą i zorganizujemy ponowną wysyłkę pałeczek Przede wszystkim priorytetem jest dla nas Twoje zdrowie i Twoich bliskich.

Wspólnie dostarczamy drugie szanse na życie Pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Misją Fundacji DKMS jest walka z nowotworami krwi. Dlatego nieustannie pracujemy, aby przekonać jak najwięcej osób do zostania potencjalnym Dawcą szpiku.
Zobacz wszystkie akcje
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.