Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
Szukanie Dawcy

Co to jest szpik kostny? Czym są komórki macierzyste?

Chociaż powszechnie używamy pojęcia Dawca szpiku, to jednak bardziej precyzyjnym określeniem jest Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych. Jaka jest między nimi różnica i czym tak naprawdę leczy się choroby szpiku oraz inne choroby związane z układem krwionośnym?

Konsultant merytoryczny Tigran Torosian
Hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS
Więcej artykułów

CO TO JEST SZPIK KOSTNY?

Szpik kostny to najważniejszy narząd krwiotwórczy u ludzi, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U osób dorosłych znajduje się wewnątrz takich kości, jak: żebra, miednica, kręgi, kości czaszki czy mostek i stanowi około 5% masy ciała. Istnieją dwa rodzaje szpiku kostnego: szpik kostny czerwony i żółty szpik kostny. Szpik kostny, który odpowiada za produkcję krwi nazywamy czerwonym szpikiem kostnym (istnieje również żółty, składający się głównie z komórek tłuszczowych), pełni on kluczową rolę w hematopoezie. U noworodków czerwony szpik kostny wypełnia wszystkie kości, ale od 4. roku życia zaczyna ulegać zanikowi. Jest to jedna z przyczyn występowania u dzieci ostrych odmian chorób układu krwiotwórczego, głównie białaczki. Ilość aktywnego szpiku dostosowuje się do potrzeb organizmu – największa jest u osób młodych i prowadzących aktywny tryb życia. Szpik kostny żółty powstaje w wyniku przekształcenia czerwonego szpiku kostnego i nie występuje u dzieci. Szpik żółty odpowiada za magazynowanie komórek tłuszczowych, czyli adipocytów, które organizm może wykorzystać jako źródło energii.

CZYM SĄ KRWIOTWÓRCZE KOMÓRKI MACIERZYSTE?

W szpiku kostnym, chociaż stosunkowo nieliczne, najważniejsze są krwiotwórcze komórki macierzyste. I to właśnie one pomagają chorym zacząć produkować „zdrową krew”. Mnożąc się przez całe życie człowieka, dają początek krwinkom macierzystym, z których powstają następnie krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe. Liczba krwiotwórczych komórek macierzystych we krwi jest w normalnej sytuacji bardzo niska. W celu przeprowadzenia pobrania, które odbywa się najczęściej z krwi obwodowej, należy zwiększyć ich liczbę poprzez podanie wcześniej tzw. czynnika wzrostu.

"Metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których Dawca od razu może wrócić do domu." - Dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS

SKĄD WZIĘŁO SIĘ POJĘCIE DAWSTWA SZPIKU?

Przeszczepianie komórek krwiotwórczych obejmuje różne sposoby transplantacji, w zależności od źródła komórek – przeszczep szpiku pobranego operacyjnie z talerza kości biodrowej oraz przeszczepienie komórek macierzystych odseparowanych z krwi obwodowej. Dlatego też termin „przeszczepianie komórek krwiotwórczych” uważany jest za bardziej precyzyjny niż popularne określenie „przeszczepienie szpiku”. Początkowo pobranie szpiku z talerza kości biodrowej było główną metodą pozyskania materiału do przeszczepu szpiku, obecnie jednak stanowi tylko 10% procent przypadków – określenie „przeszczep szpiku kostnego” jednak pozostało w użyciu.

Choroby szpiku kostnego a Dawcy szpiku

Choroby szpiku kostnego, takie jak białaczka, anemia aplastyczna, szpiczak mnogi (rozsiany nowotwór szpiku kostnego) czy chłoniaki, mogą wymagać przeszczepu szpiku kostnego. Diagnostyka tych chorób obejmuje badania genetyczne i środowiskowe, a leczenie często polega na specjalistycznych lekach lub przeszczepie szpiku od zdrowego Dawcy.

"W trakcie zabiegu pobiera się ok. 1 – 1,5 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Efektem pobrania u Dawcy jest spadek stężenia hemoglobiny o ok. 2 g/dl, co u zdrowych osób, jakimi z założenia są Dawcy, nie powoduje istotnych dolegliwości. Mieszanina zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, który regeneruje się w organizmie Dawcy w ciągu ok. 2-3 tygodni." - Dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS
Pomóż znaleźć Dawcę bliskiej osobie
Zorganizuj Dzień Dawcy szpiku dla osoby potrzebującej przeszczepienia. Razem możemy znaleźć Dawcę. Zgłoś się.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 2,1 miliona Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 2 miliony. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 41 milionów potencjalnych Dawców, którzy pewnego dnia mogą zostać faktycznym Dawcą szpiku kostnego.

Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Zorganizuj Dzień Dawcy szpiku dla osoby potrzebującej przeszczepienia. Razem możemy znaleźć Dawcę. Zgłoś się.

Podobne artykuły