Czy oddawanie szpiku i komórek macierzystych jest trudne?

Gdy po rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku telefon do nas nie dzwoni, to dobra wiadomość, bo to oznacza, że nasz bliźniak genetyczny ma się dobrze i nie potrzebuje w tej chwili pomocy od nas. Co jednak, gdy któregoś dnia skontaktuje się z nami koordynator ds. pobrań informując, że cechy zgodności tkankowej nasze oraz Pacjenta są podobne? Czy procedura, związana z oddaniem szpiku, jest skomplikowana dla Dawcy?
 
Gdy zadzwoni do Ciebie koordynator ds. pobrań, to nie musisz natychmiast wykreślać ze swojego kalendarza wszystkich - zaplanowanych przez Ciebie - aktywności! Fakt – Twój bliźniak genetyczny potrzebuje od Ciebie pomocy, ale proces ten potrwa chwilę i nie jest tak skomplikowany dla Dawcy, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na każdym etapie otrzymuje on wsparcie ze strony Fundacji DKMS. Koordynatorzy pomogą przejść Dawcy przez tę procedurę - sprawnie i bez stresu. Jak wyglądają poszczególne kroki?

Gdy telefon zadzwoni

Jeśli klinika transplantacyjna wytypuje Cię, jako potencjalnego Dawcę, to koordynator ds. pobrań z Fundacji DKMS, podczas rozmowy telefonicznej, zapyta Cię o Twoją dostępność, więc zerknij do swojego kalendarza i jednocześnie poinformuj koordynatora o Twoim aktualnym stanie zdrowia. W trakcie rozmowy otrzymasz informacje o kolejnych krokach, a koordynator prześle Ci ankietę medyczną, z prośbą o jej wypełnienie -  na Twój mail lub - jeśli nie masz skrzynki elektronicznej – wyśle Ci ją pocztą, z prośbą o odesłanie na wskazany adres. Jeśli coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe - pytaj śmiało - koordynator wszystko dokładnie Ci wytłumaczy.

Badania vol. 1 – typizacja potwierdzająca

Gdy podczas rozmowy potwierdzisz gotowość do oddania szpiku, to ruszy proces, który nie jest trudny do przejścia. Zanim podzielisz się cząstką siebie z chorym, czeka Cię jeszcze oddanie kilku mililitrów krwi, w celu potwierdzenia zgodności tkankowej pomiędzy Tobą a Pacjentem, oznaczenia grupy krwi z czynnikiem Rh oraz wykluczenia chorób zakaźnych. Tu też możesz liczyć na pomoc koordynatora, który umówi Cię na pobranie krwi w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu.

Zgodność potwierdzona

Od momentu stwierdzenia zgodności pomiędzy Dawcą a Pacjentem, do momentu oddania komórek macierzystych lub szpiku kostnego może minąć od 1 do 3 miesięcy – wszystko to zależy od stanu zdrowia Pacjenta. Niezależnie od wyników typizacji potwierdzającej, Fundacja poinformuje Cię o decyzji kliniki. Gdy zgodność tkankowa zostanie potwierdzona, koordynator ds. pobrań skontaktuje się z Tobą i przedstawi dalsze etapy procedury, poinformuje Cię o terminie badań wstępnych, wybranej metodzie pobrania, terminie pobrania oraz przekaże dane kliniki, która przeprowadzi zabieg.

Badania vol. 2 - kwalifikacja

Teraz, gdy zgodność została potwierdzona, czeka Cię jeszcze kilka dodatkowych badań, w oparciu o które zostaniesz zakwalifikowany do oddania szpiku lub komórek z krwi obwodowej. Przed Tobą badania krwi – morfologia, parametry biochemiczne i wirusologiczne, ogólne badanie moczu, USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej. Wszystko po to, aby określić Twój stan zdrowia – ten etap to również korzyść dla Ciebie, ponieważ będziesz wiedział, czy w Twoim organizmie jest wszystko w porządku. Jeśli wszystkie wyniki będą prawidłowe, to zostaniesz zakwalifikowany do pobrania.

Dzień „zero” - donacja


Fundacja DKMS | Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej


Zazwyczaj po 2-3 tygodniach, od momentu szczegółowych badań, następuje pobranie komórek macierzystych lub szpiku. W przypadku pobrania komórek macierzystych – zarezerwuj sobie 2 dni. Fundacja zapewni Ci hotel oraz wyżywienie, a także pokryje koszty przejazdu. Na czas donacji i badań przysługują Ci pełnopłatne dni wolne, a Fundacja pomoże w załatwieniu formalności z Twoim pracodawcą. W przypadku pobrania szpiku, potrzebne będą 2-3 dni, ponieważ ta metoda wymaga hospitalizacji.

Szczegółowe informacje o przebiegu pobrania z krwi obwodowej znajdziesz tutaj: www.dkms.pl/pl/na-czym-polega-pobranie-komorek-macierzystych-z-krwi-obwodowej

A proces oddawania szpiku z talerza kości biodrowej opisaliśmy tutaj: www.dkms.pl/pl/na-czym-polega-pobranie-szpiku-z-talerza-kosci-biodrowej

Pamiętaj, że zdarza się, iż w ciągu 3 miesięcy, od momentu znalezienia zgodnego Dawcy, stan Pacjenta nie pozwala na wykonanie przeszczepienia lub dla Pacjenta znalazło się więcej Dawców i wówczas lekarze wybiorą dla niego tego, który wykazuje największą zgodność z chorym. Pomimo tego pozostań z nami w kontakcie, ponieważ jeśli tym razem nie uda Ci się podzielić z kimś szpikiem, to pozostaniesz w bazie i będziesz dostępny dla innych Pacjentów! I przede wszystkim – nie stresuj się samą procedurą – na każdym etapie możesz liczyć na nasze wsparcie, ponieważ cały proces przeprowadza Fundacja DKMS!

Oddałeś, ale to nie wszystko

Dawca, który oddał swoje komórki macierzyste choremu, jest traktowany jako „rezerwowy”, na wypadek nawrotu choroby Pacjenta i konieczności ponownego pobrania materiału do transplantacji. Ten okres „zamrożenia” Dawcy w bazie trwa 2 lata. Dodatkowo, po podzieleniu się z potrzebującym Pacjentem cząstką siebie, Dawca jest pod opieką Fundacji przez kolejnych10 lat. Badania kontrolne (morfologia) są przeprowadzane po miesiącu i po 6 miesiącach od pobrania. Dawca wypełnia także co roku ankietę medyczną, która ma na celu profilaktyczne monitorowanie jego stanu zdrowia.

Inne artykuły