Jak pomagać i #zostaćwdomu?

Od tygodni większość z nas przebywa w kwarantannie i  to trudny czas dla nas wszystkich, bez względu na wiek, stan zdrowia czy wykonywaną pracę. Wszyscy odczuliśmy i będziemy odczuwać  skutki nagłej zmiany codziennego życia, którą wymusił na nas COVID-19.

02.03.2021

Od tygodni większość z nas przebywa w kwarantannie i to trudny czas dla nas wszystkich, bez względu na wiek, stan zdrowia czy wykonywaną pracę. Wszyscy odczuliśmy i będziemy odczuwać skutki nagłej zmiany codziennego życia, którą wymusił na nas COVID-19.

Według badań wykonanych pod koniec marca przez ARC Rynek i Opinia, podczas pandemii, Polacy najbardziej boją się o własne zdrowie (84%) oraz zdrowie rodziców i krewnych w podeszłym wieku (72%). Jednak czy pandemia to czas, w którym staramy się uchronić tylko siebie i swoich bliskich przed zarażeniem? Nie. Wiele osób ten strach przekuło w działanie i momentalnie ruszyło z pomocą. Wolontariusze szyją maseczki dla osób starszych czy pracowników służby medycznej. Organizowane są zbiórki gogli i masek do nurkowania na rzecz pracowników medycznych. Wolontariusze oferują bezpłatną pomoc w zajęciach online dla dzieci i dorosłych. Grupy pomocy, jak na przykład „Niewidzialna Ręka” pomagają w zakupach i to nie tylko osobom starszym, ale też tym, które z dnia na dzień straciły środki do życia. A tych jest coraz więcej. Z badań wynika że aż 57% osób martwi się o swój dochód a 44% o pewność zatrudnienia oraz jak zapłacą rachunki.

Kwarantanna pokazała nam jednak jak wielką siłą jest solidarność. I jak wiele da się zrobić, nie wychodząc z domu w tym trudnym czasie. W Fundacji DKMS wierzymy, że dobro wraca do nas ze zdwojoną siłą. Przedstawiamy parę pomysłów jak zostając w domu możesz zrobić dobry uczynek i pomóc innym:

  • do końca maja możesz w tym roku rozliczyć swój PIT. Dzięki portalowi podatki.gov.pl jest to niesamowicie proste, pamiętaj jednak o przekazaniu swojego 1% na jedną z organizacji pożytku publicznego. Ciebie to nic nie kosztuje, a 8 857 OPP w Polsce dzięki temu wsparciu rozwiązują codziennie tysiące problemów i ratują życie. Z roku na rok liczba podatników przekazujących swój 1% rośnie, ale nadal jest ich niewielu, bo jedynie 50% uprawnionych. Pamiętaj – 1% dla Ciebie, całe życie dla wielu osób.
  • Robisz zakupy on-line? Poprzez portal FaniMani możesz robić je w tych samych cenach w swoich ulubionych sklepach a sklepy przekażą część dochodu na wybraną przez Ciebie organizację pozarządową. Portal działa w Polsce od lat i dzięki użytkownikom ponad 1 870 000 zł zasiliło konto fundacji. Wejdź na www.fanimani.pl i zainstaluj sobie przypominajkę. Pamiętaj – Ty nie płacisz dodatkowo, a tysiące potrzebujących osób zyskuje.
  • Sprzedaj coś, co nie jest Ci potrzebne i pomóż innym. Na aukcjach charytatywnych na portalu Facebook, użytkownicy sprzedają swoje rzeczy, a dochód ze sprzedaży zasila konto wybranej fundacji lub osoby potrzebującej. Każdy może się dołączyć sprzedając np. przeczytaną książkę, nieużywana już biżuterię czy obraz który nie pasuje do wystroju. Aukcje cieszą się sporą popularnością i sprawiają że sprzedający mają dużo frajdy, w końcu oddają coś, czego nie potrzebują i tym samym pomagają!
  • Wesprzyj zbiórkę online. Każda, nawet bardzo mała kwota przybliża fundacje do realizacji celów statutowych. Czasami jest to leczenie chorego dziecka za granicą, odbudowa spalonego domu czy jak w Fundacji DKMS, pokrycie kosztów rejestracji i przebadania pałeczek, dzięki którym nowi potencjalni Dawcy szpiku i komórek macierzystych trafiają do światowej bazy i ratują życie. W Polsce co piąty pacjent który potrzebuje przeszczepienia aby dalej żyć, nie może znaleźć zgodnego Dawcy. W Fundacji DKMS walczymy aby każdy miał szansę na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”, powiększając bazę potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.
  • Zorganizuj Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku! Ponieważ spotykanie się w większym gronie oraz wychodzenie z domu są niewskazane, uruchomiliśmy Dni Dawcy online. To proste – kontaktujesz się z nami poprzez formularz lub mailowo na dziendawcy@dkms.pl. Oddzwoni do ciebie koordynator, z którym wspólnie ustalisz, jak możesz zachęcić do rejestracji jako potencjalny Dawca swoich znajomych i nie tylko. Otrzymasz poradnik, jak zorganizować i promować akcję rejestracji oraz specjalny link do naszej podstrony Wirtualnych Dni Dawcy Szpiku.
  • Samo zostanie w domu, to też dobry uczynek! Jeżeli masz możliwość nie wychodzić, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać w domu, to naprawdę ważne. Dzięki temu, że nie spotykasz się ze znajomymi i nieznajomymi, koronawirus nie rozprzestrzenia się tak szybko. W dodatku ty możesz być w pełni zdrowy, czuć się dobrze, ale skąd wiesz, czy ktoś z twojego otoczenia nie znajduje się w grupie zagrożonej? Naprawdę #zostańwdomu!

Zachęcamy Cię do działania na rzecz innych. Razem możemy więcej!

Podobne wpisy