Nauka i badania

Wyróżnienie światowej klasy lekarzy specjalistów i ich prac badawczych

Nagroda Naukowa DKMS im. Mechtild Harf przyznawana co roku, począwszy od roku 2001, przez DKMS Foundation for Giving Life to wyraz uznania wyróżniającej się pracy naukowej i badawczej znanych na całym świecie lekarzy z dziedziny transplantacji komórek macierzystych.

25.02.2021

Poprzez promowanie postępu medycznego w tej dziedzinie możliwe jest odkrycie nowych i lepszych metod leczenia, a tym samym zagwarantowanie, że pacjenci otrzymają najlepszą szansę długoterminowego przeżycia. Nagroda Naukowa DKMS im. Mechtild Harf jest zwykle przyznawana podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Krwi i Szpiku (ang. European Group for Blood and Marrow Transplantation, EBMT) w obecności lekarzy specjalistów i gości z całego świata. Kongres EBMT to jedna z najważniejszych konferencji ogólnoświatowych w dziedzinie transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych.


Zdobywcy nagrody w poprzednich latach

2020

J. H. Fred Falkenburg jest profesorem hematologii i zastępcą kierownika Oddziału Hematologicznego w ośrodku medycznym Leiden University Medical Center (LUMC), a także jednym z najważniejszych badaczy naukowych w dziedzinie immunoterapii chorób układu krwiotwórczego. Wyniki programów badawczych dotyczących przeszczepiania szpiku kostnego i immunoterapii prowadzonych pod jego kierownictwem w Laboratorium Hematologii Eksperymentalnej w ośrodku LUMC przełożyły się na sukces kliniczny i korzyści dla pacjentów. Ośrodek LUMC zajmuje się leczeniem nowotworów krwi od wielu lat i uczestniczył w pierwszym, zakończonym powodzeniem przeszczepieniu szpiku kostnego przeprowadzonym w 1968 roku u chorego na białaczkę. W ciągu ostatnich 32 lat pracy w ośrodku Falkenburg w znacznej mierze przyczynił się do opracowywania lepszych metod leczenia. W 2018 roku został powołany na stanowisko kierownika Holenderskiego Towarzystwa Onkologicznego.

2019

Dr. Stephen J. Forman (USA)

Dr Stephen J. Forman jest uznawany za jednego z najbardziej renomowanych onkologów w Stanach Zjednoczonych. Jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie białaczek, chłoniaków i transplantacji komórek macierzystych, kieruje także Instytutem Nowotworów Układu Krwiotwórczego i Transplantacji Komórek Macierzystych w ośrodku City of Hope Comprehensive Cancer Center w Duarte (CA) w Stanach Zjednoczonych. Rozwój ośrodka, do którego przyczynił się w trakcie 32 lat swojej pracy, sprawił, że City of Hope Comprehensive Cancer Center stał się jednym z wiodących ośrodków na całym świecie. Aktualnie wykonano w nim ponad 15 000 przeszczepów krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku u pacjentów z nowotworami krwi lub innymi chorobami układu krwiotwórczego, które zagrażały ich życiu.

2018

Prof. Yair Reisner (ISR)

Prof. Yair Reisner od ponad 30 lat pracuje w Instytucie Naukowym Weizmann w Rechowot w Izraelu. Przyczynił się do wielu przełomowych odkryć pozwalających na lepsze zrozumienie przeszczepiania komórek macierzystych oraz wyspecjalizował w immunologii transplantacyjnej, a w szczególności w dziedzinie mechanizmów tolerancji immunologicznej w przypadku przeszczepu komórek macierzystych i terapii komórkowej. Ustalenia poczynione w głównych projektach badawczych w laboratorium Yair Reisner Lab Instytutu Naukowego Weizmann przełożyły się na sukcesy kliniczne i korzyści dla wielu pacjentów

Zwycięczy 2001-2017

2017

 • Prof. Dr. med. Dr. h.c. Dieter Hoelzer (Niemcy)
 • Richard Champlin, MD (USA)

2016

 • Katharina Fleischhauer (Niemcy)

2015

 • John A. Hansen (USA)

2014

 • Richard J. O'Reilly (USA)

2013

 • Dennis L. Confer MD (USA)
 • Prof. Guido Lucarelli (Włochy)

2011

 • Karl Blume (Niemcy)

2010

 • Prof. Dr. med. Dr. hc. mult. Theodor M. Fliedner (Niemcy)

2009

 • Rainer F. Storb (USA)

2008

 • Jan van Rood MD, PhD (Holandia)

2007

 • Mary Horowitz MD,MS (USA)

2006

 • Prof. Dr. med. Hans-Jochem Kolb (Niemcy)

2005

 • Thomas E. Donnal MD (USA)

2004

 • Eliane Gluckmann MD (Francja)

2002

 • Effie Wang Petersdorf MD (USA)

2001

 • Dr. Helmut Geiger (Niemcy)
More articles in this topic
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.