O Fundacji DKMS

Dzień Dawcy Szpiku – znaczenie dawstwa szpiku

Oddawanie szpiku jest ważne i potrzebne, a Dzień Dawcy Szpiku to święto, które podkreśla ogromne znaczenie Dawców.

Dawca szpiku kostnego to szansa na nowe życie. Oddawanie szpiku jest ważne i potrzebne, a Dzień Dawcy Szpiku to święto, które podkreśla ogromne znaczenie Dawców. Dowiedz się, jak zostać Dawcą Szpiku i jak zorganizować Dzień Dawcy online, w firmie czy dla bliskiej Ci osoby.

Oddawanie szpiku – nowi Dawcy są wciąż potrzebni!

Czy wiesz, że co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego? Znalezienie Dawcy Szpiku, czyli osoby, której krwiotwórcze komórki macierzyste są zgodne z komórkami osoby chorej, nie jest łatwe. Jedynie 25% chorych znajduje Dawcę Szpiku w rodzinie. Pozostali, czyli aż 75% osób chorujących na nowotwory krwi, takie jak białaczka czy chłoniak, musi poszukiwać Dawcy niespokrewnionego.

Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od zgodnego Dawcy jest często jedyną szansą na zdrowie i drugie życie Pacjenta. DKMS od lat buduje bazę Dawców Szpiku – im większa jest liczba osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych Dawców, tym większe są szanse na znalezienie ,,bliźniaka genetycznego’’. Z tego powodu tak istotne jest ciągłe powiększanie bazy Dawców o nowe osoby, które mogą stać się realnymi Dawcami Szpiku.

Dzień Dawcy Szpiku – możesz go zorganizować

Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest 13 października, czyli w miesiącu Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. To święto wszystkich Dawców Szpiku i leczenia nowotworów krwi. Jest obchodzone w Polsce od 2002 roku.

Dzień Dawcy Szpiku nie musi odbywać się tylko 13 października. Możesz go zorganizować dla bliskiej osoby, która zachorowała na nowotwór krwi lub stworzyć wirtualne wydarzenie czy Dzień Dawcy Szpiku w firmie.

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku i podaruj komuś szansę na życie.

Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku

Zorganizuj Dzień Dawcy, gdziekolwiek jesteś – potrzebujesz tylko dostępu do internetu i telefonu lub komputera, by stworzyć Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku. Wystarczy, że napiszesz coś o sobie, ustawisz cel akcji i zaangażujesz bliskich do udostępniania informacji o Akcji-Rejestracji. Rozpowszechniaj informacje o Wirtualnym Dniu Dawcy, by jak najwięcej osób mogło dowiedzieć się o rejestracji. Motywuj innych do działania i powiększaj bazę potencjalnych Dawców Szpiku o nowe osoby!

Dzień Dawcy Szpiku dla Pacjenta

Ktoś z rodziny lub znajomych zachorował na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego i będzie wymagał transplantacji szpiku? Możesz zorganizować Dzień Dawcy Szpiku dla konkretnego Pacjenta, czyli przykładowo dla bliskiej Ci osoby. Utwórz w internecie wydarzenie informujące o rejestracji Dawców Szpiku w celu szukania ,,bliźniaka genetycznego’’ dla danego Pacjenta i wszystkich innych chorych poszukujących Dawcy. Na naszej stronie możesz w kilku krokach wpisać najważniejsze informacje i stworzyć Dzień Dawcy, by jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Następnie odezwiemy się do Ciebie i uruchomimy Twój Wirtualny Dzień Dawcy.

Dzień Dawcy Szpiku w Twojej firmie

Działania CSR (Corporate Social Responsibility) nie są Ci obce? A może po prostu pracujesz w firmie i chcesz zrobić coś dobrego? Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem dużej korporacji, średniej wielkości przedsiębiorstwa czy rodzinnego biznesu, możesz zorganizować Dzień Dawcy Szpiku w swojej firmie. Pomożemy Ci zorganizować akcję rejestracji Dawców w Twojej organizacji i dostarczymy niezbędne materiały.

Aktualnie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, możesz zorganizować Wirtualny Dzień Dawcy w firmie, by poinformować współpracowników o możliwości rejestracji w bazie potencjalnych Dawców.

Jak zostać Dawcą Szpiku?

Rejestracja w bazie DKMS przez internet

Zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny – wyślemy do Ciebie pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka oraz formularz rejestracyjny. Zrób wymaz w domu, wypełnij formularz i odeślij pakiet. Twój wymaz zostanie przebadany w celu określenia cech istotnych z punktu widzenia doboru Dawcy i Biorcy, między innymi oznaczone będą antygeny zgodności tkankowej HLA. Po weryfikacji Twojego wymazu i wprowadzeniu danych do bazy stajesz się potencjalnym Dawcą.

Najbliższe Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Możesz udać się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, wypełnić formularz i deklarację. Nie musisz się wcześniej rejestrować czy być na czczo.

Wydarzenia i akcje prozdrowotne

Innym sposobem na dołączenie do bazy potencjalnych Dawców są akcje prozdrowotne, podczas których możesz zarejestrować się na miejscu – robiąc wymaz i wypełniając niezbędne formularze.

Obecnie, ze względu na pandemię, organizacja wydarzeń i akcji szerzących ideę oddawania szpiku jest ograniczona. Możesz zarejestrować się bezpiecznie w domu, zamawiając pakiet rejestracyjny online na naszej stronie.

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dołącz do nas już dziś i podaruj komuś drugą szansę na życie!

Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Więcej o nowotworach krwi