Akcja
16.08.2021

Kampania społeczna "Łączą nas geny"

16.08.2021
Dawcy faktyczni i 10-letnia Hania bohaterami kampanii społecznej Fundacji DKMS

"Na szczęście w pomaganiu nie przeszkadza żaden dystans" - mówi Hania, bohaterka kampanii społecznej Fundacji DKMS, która dwukrotnie stanęła do walki z białaczką. W trakcie leczenia hematoonkologicznego musiała zmierzyć się również z infekcją Covid-19. Wygrała starcie z trudnymi przeciwnikami, a nowotwór krwi pomógł jej pokonać niespokrewniony Dawcy szpiku. Dzięki niemu Hania żyje.

Zobacz spot kampanii społecznej "Łączą nas geny"

Hania żyje dzięki Dawcy szpiku

Hania – uśmiechnięta, rezolutna 10-latka, marzy o tym, żeby zostać aktorką, piosenkarką, spotkać Ewę Farną, której jest ogromną fanką, i wystąpić w telewizji śniadaniowej. Marzenia o występach zaczęły się spełniać, bo właśnie została bohaterką kampanii społecznej Fundacji DKMS. Hania wie, że wzięła udział w czymś ważnym i potrzebnym. Jak sama mówi – kampania pokazuje ludziom, że oddanie szpiku komuś nie jest takie straszne. O swoim Dawcy mówi - bohater. Nie raz zastanawiała się nad tym, jak wygląda. Bardzo chciałaby go poznać, porozmawiać i podziękować, bo dzięki niemu – jest.

To właśnie niespokrewniony Dawca szpiku pomógł Hani wygrać z nowotworem krwi. W wieku 7 lat Hania zachorowała na białaczkę. Spędziła rok w szpitalu. Gdy wszyscy myśleli, że jest już zdrowa, choroba wróciła, a wraz z nią kilkunastomiesięczny pobyt na oddziale hematologicznym – z dala od koleżanek i ukochanego pieska Florka. Wtedy też okazało się, że jedyną szansą dla Hani jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Udało się – znalazł „bliźniak genetyczny”, którego krwiotwórcze komórki macierzyste pomogły dziewczynce pokonać białaczkę.

Michał, Dawca szpiku

Michał jest jednym z ośmiu Dawców faktycznych, którzy wzięli udział w kampanii Fundacji DKMS. Gdy tylko skończył 18 lat, zarejestrował się jako potencjalny Dawca szpiku. Telefon z Fundacji DKMS zadzwonił bardzo szybko, bo już około trzy tygodnie po otrzymaniu przez Michała karty Dawcy. Podczas rozmowy Michał usłyszał, że ktoś potrzebuje jego pomocy. "Poczułem w tym momencie ogromną odpowiedzialność, ale też radość, że zgadzając się na pobranie, daję komuś szansę na nowe życie" - mówi Michał.

"Jeśli wahasz się, czy warto zarejestrować się w bazie, powiem Ci jedno: Pomagając jednej osobie, nie zmienisz całego świata, ale możesz zmienić świat jednej osoby. Oddanie szpiku nic nie kosztuje, a kilka godzin spędzonych w klinice może uratować najcenniejszy dar, jaki mamy, czyli ŻYCIE." - mówi Michał.

Czytaj więcej

8 Dawców faktycznych – 8 szans na życie!

Nie można wyobrazić sobie lepszych ambasadorów idei dawstwa szpiku niż Pacjenci, którzy wygrali z nowotworem krwi, i przede wszystkim Dawcy, dzięki którym osoby potrzebujące przeszczepienia krwiotwórczych komórek otrzymały szansę na życie. To właśnie historie Dawców i Pacjentów pokazują, że idea dawstwa szpiku nie ma granic, bo bez względu na dystans – łączą nas geny!

Ty też możesz dołączyć do społeczności Dawców szpiku!


Pobierz informację prasową:


Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.