O Fundacji DKMS
Naszą misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 11 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 700 000 potencjalnych Dawców.
Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.
Nasze cele realizujemy między innymi poprzez następujące działania:
- zorganizowanie i zarządzanie Ośrodkiem Dawców Szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej;
- edukację społeczną w zakresie dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych;
- pozyskiwanie, badanie i opieka nad potencjalnymi Dawcami krwiotwórczych komórek macierzystych oraz opieka nad Dawcami szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych;
- pozyskiwanie środków finansowych na rozbudowę i zarządzanie Ośrodkiem Dawców Szpiku;
- prowadzenie dokumentacji i przekazywanie danych przewidzianych prawem do centralnego rejestru Dawców szpiku i krwi pępowinowej Poltransplant;
- współpracę z innymi Ośrodkami Dawców Szpiku, ośrodkami transplantacyjnymi i rejestrem Dawców szpiku i krwi pępowinowej na terenie Polski i poza jej granicami;
- badania i wspieranie badań w zakresie poszukiwania i dopasowywania niespokrewnionych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych;
- badania potrzeb osób chorych na białaczkę i inne schorzenia oraz ich rodzin i lekarzy;
- działalność mającej na celu pozyskiwanie funduszy na działania na rzecz osób chorych na białaczkę i inne schorzenia;
- wspieranie osób chorych na białaczkę i inne schorzenia oraz ich rodzin w zakresie wielospecjalistycznych konsultacji (wsparcie psychoonkologiczne, medyczne, socjalne, dietetyczne, rehabilitacyjne itp.);
- inicjowanie grup wsparcia dla osób chorych na białaczkę i inne schorzenia;
- współpracę oraz wspieranie innych organizacji pozarządowych oraz instytucji działających w podobnym do Fundacji obszarze.
Historia DKMS
Nasza historia rozpoczęła się od jednej rodziny walczącej o uratowanie życia ukochanej osoby. Kiedy Mechtild Harf dowiedziała się, że jedynym możliwym leczeniem w przypadku białaczki, na którą cierpiała, jest przeszczepienie szpiku kostnego, okazało się też, że nikt z jej rodziny nie kwalifikuje się jako zgodny Dawca. W tym czasie w Niemczech było zarejestrowanych zaledwie 3000 potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W obliczu trudności ze znalezieniem dawcy dla żony Peter Harf zaczął się zastanawiać nad tym, jak mógłby zwiększyć szanse przeżycia Mechtild oraz innych pacjentów znajdujących się w podobnej sytuacji. Odpowiedź wydawała się oczywista: im więcej niespokrewnionych Dawców, tym większe szanse dla wszystkich pacjentów w potrzebie.

28 maja 1991 roku Peter wspólnie z opiekującym się jego żoną lekarzem transplantologiem - Gerhardem Ehningerem założyli DKMS. W pierwszym roku naszej działalności liczba Dawców w rejestrze wzrosła z 3000 do 68 000. Niestety pomimo wysiłków rodziny Mechtild przegrała walkę z chorobą. Jednak zanim odeszła, poprosiła Petera aby przyrzekł jej, że nie przestanie walczyć dopóki każdy pacjent nie będzie miał zgodnego Dawcy i tym samym drugiej szansy na życie.
Od tego czasu Peter i jego córka Katharina Harf – wiceprzewodnicząca Rady Fundacji DKMS, dotrzymują złożonej obietnicy. Do 1995 roku DKMS stał się największym na świecie rejestrem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i nieprzerwanie realizujemy naszą misję poprzez podarowanie drugiej szansy na życie jak największej liczbie pacjentów z nowotworem krwi.
Jak finansowana jest działalność Fundacji DKMS?
Finansowanie działań Fundacji DKMS opiera się na dwóch filarach: darowiznach od osób indywidualnych i firm, a także zwrotach kosztów organizacji pobrania komórek macierzystych od niespokrewnionych dawców, otrzymywanych z systemu opieki zdrowotnej kraju z którego pochodzi Biorca. Wszystkie środki którymi dysponuje Fundacja są automatycznie reinwestowane w realizację celów statutowych fundacji.
Przy finansowaniu rejestracji nowych potencjalnych Dawców Fundacja DKMS opiera się na darowiznach pieniężnych od darczyńców indywidualnych i firm. Koszt rejestracji jednego potencjalnego Dawcy dla Fundacji DKMS wynosi 180zł i nie jest refundowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ty Też możesz pomóc nam finansować kolejne rejestracje. Twoje wsparcie ma ogromne znaczenie dla chorych na nowotwory krwi!
Dzięki strategii podwójnego finansowania i efektywnemu wydatkowaniu środków, którymi dysponujemy, Fundacja DKMS może działać bez wsparcia funduszy publicznych. Nie mniej jednak, pomimo sprawnego modelu działania wciąż polegamy na wsparciu finansowym darczyńców, pomagajacych w ten sposób powiększać bazę dawców i ratować jeszcze więcej chorych na nowotwory krwi.
Sprawozdania finansowe i merytoryczne Fundacji DKMS
SPRAWOZDANIA ZA 2018 ROK
SPRAWOZDANIA ZA 2019 ROK
Poniżej znajdują się linki do rozliczenia finansowego i merytorycznego za rok 2018.
SPRAWOZDANIA ZA 2014 ROK
SPRAWOZDANIA ZA 2013 ROK
SPRAWOZDANIA ZA 2012 ROK
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z siedzibą w Warszawie 02-386, ul. Altowa 6 lok. 9, informuje o zakończeniu rozliczenia zbiorki publicznej przeprowadzonej na terenie całej Polski na podstawie zezwolenia wydanego Decyzją Ministra Administracji i Cyfryzacji nr 18/2013 z dnia 11.01.2013 r.
Zbiórkę przeprowadzono w formie dobrowolnych wpłat na konto bankowe oraz dobrowolnych datków do stacjonarnych, ustawionych w miejscach publicznych za zgodą właścicieli lub dysponentów obiektów. W 2013 roku ze zbiórki publicznej uzyskano środki finansowe w kwocie 63.110,01 PLN (słownie: sześćdziesiąt trzy tysiące sto dziesięć złotych i jeden grosz). W/w środki w całości tj. w kwocie brutto 63.110,01 PLN zostały przeznaczone na cele statutowe, określone pozwoleniem nr 18/2013 tj. na cel druk materiałów promocyjnych (plakatów i ulotek) „Dni Dawcy Szpiku”.
Organizacją i prowadzeniem zbiórki publicznej zajęli się pracownicy Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska nie pobierając z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za wsparcie i okazane serce.
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z siedzibą w Warszawie przy ul. Altowej 6 lok. 9, informuje o zakończeniu rozliczenia zbiórki publicznej przeprowadzonej na terenie całej Polski na podstawie pozwolenia nr 13/2012 wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zbiórkę przeprowadzano w formie dobrowolnych wpłat na konto bankowe oraz dobrowolnych datków do stacjonarnych skarbon stacjonarnych ustawionych w miejscach publicznych za zgodą właścicieli lub dysponentów obiektów. W 2012 roku ze zbiórki publicznej uzyskano środki finansowe w kwocie 24.060,80 PLN (słownie: dwadzieścia cztery tysiące sześćdziesiąt złotych osiemdziesiąt groszy). W/w środki zostały przeznaczone w całości na cele określone pozwoleniem nr 13/2012. Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za wsparcie i okazane serce.
SPRAWOZDANIA ZA 2011 ROK
SPRAWOZDANIA ZA 2010 ROK
SPRAWOZDANIA ZA 2009 ROK
Poniżej znaduje się link do rozliczenia finansowego i merytorycznego za rok 2009.
Wspierają nas
Zaangażowanie firm w działania Fundacji DKMS przynosi nieocenione rezultaty w walce z nowotworami krwi. Finansowe wsparcie jest ważną, ale nie jedyną z możliwości. Daj szansę swoim pracownikom na uratowanie ludzkiego życia.
Praca w DKMS

Realizując misję naszej Fundacji ratujemy chorych na nowotwory krwi. Praca w DKMS pozwala na doświadczanie cudów każdego dnia. Obojętnie czy masz bogaty życiorys zawodowy, czy zbierasz pierwsze doświadczenia sprawdź - może teraz szukamy właśnie Ciebie?
Przyłącz się do walki z nowotworami krwi!
Twoje wsparcie ma znaczenie. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.
Może to Ty jesteś "bliźniakiem genetycznym" osoby chorej na nowotwór krwi!
Przyłącz się do walki z nowotworami krwi - wesprzyj nas!
Aby aktywnie działać, potrzebujemy Twojej pomocy.